Skip to main content

Dobroczynny wpływ śluzu ślimaka na skórę

Karolina Smolińska

Małe zwierzęta w skorupach, poza zjadaniem roślin, niebywale przyczyniają się w dziedzinie pielęgnacji skóry. Dzięki śluzowi ślimaka możemy szybko i skutecznie zregenerować skórę, a dodatkowo zapobiegać jej suchości i spowolnić procesy starzenia. Głównie ze względu na te właściwości ślimaczy wytwór jest popularnym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych. Może być stosowany na różne typy cery, a efekty są widoczne już po kilku dniach.

Śluz ślimaka w kosmetykach

Śluz ślimaka z racji swoich świetnych właściwości regenerujących wpierw był wykorzystywany do leczenia ran i owrzodzeń, jednak z czasem odkryto jego dobroczynny wpływ na skórę. Badania nad wpływem śluzu na ludzką skórę rozpoczął w latach 80. XX wieku młody lekarz. Zauważył, że jego ojciec pracujący przy hodowli ślimaków, często miał do czynienia z licznymi uszczerbkami na skórze, jednak rany zawsze w błyskawicznym tempie się goiły. Dodatkowo, dłonie zawsze były gładkie i delikatne, a skóra szybko się regenerowała. To odkrycie przyczyniło się do rozpoczęcia badań nad właściwościami śluzu ze ślimaka i dzięki nim, możemy cieszyć się z jego zbawiennego działania w kosmetykach do pielęgnacji skóry.

Właściwości

Śluz ślimaka ceniony jest ze względu na swoje szerokie spektrum działania i szereg cennych właściwości dla naszej skóry.

Zawarta w śluzie ślimaka kryptozyna to składnik, który łączy w sobie elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry tj.:
kolagen i elastynę – pomaga utrzymać gładką, jędrną i sprężystą skórę;
kwas glikolowy – złuszcza i wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia, działa przeciwzapalnie, odświeża ją i reguluje wydzielanie łoju;
alantoinę – działa łagodząco i kojąco na skórę, uodparnia skórę na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych;
witaminy (A, C i E) – są silnymi przeciwutleniaczami, wykazują działanie przeciwzapalne, poprawiają strukturę skóry, wyrównują jej koloryt, łagodzą podrażnienia.

Działanie

Kosmetyki z zawartością śluzu ślimaka stosowane w sposób systematyczny mają korzystny wpływ na skórę, bardzo dobrze radzi sobie nawet z cerą problematyczną.

Wśród właściwości śluzu ślimaka można znaleźć m.in:
– przyspieszanie regeneracji skóry,
– wyrównanie kolorytu skóry,
– usuwanie przebarwień,
– stymulowanie produkcji kolagenu,
– działanie antyoksydacyjnie,
– nawilżanie i zmniejszanie suchości skóry,
– usuwanie szkodliwego działania wolnych rodników,
– łagodzenie stanów zapalnych skóry.

Śluz ślimaka posiada właściwości wpływające pozytywnie na pielęgnację cery suchej, dojrzałej, a także trądzikowej i problematycznej.

Pozyskiwanie

W momencie przemieszczania się ślimaka dochodzi do produkcji dwóch rodzajów śluzu – limozyny i kryptozyny. Właśnie kryptozyna jest wykorzystywana w kosmetyce, przez co dostarcza naszej skórze dobroczynne właściwości. Pozyskiwanie śluzu następuje w momencie zakończenia ślimaczej przechadzki, pozostawiona przez niego wydzielina jest oczyszczana i przetwarzana na końcowy składnik, który staje się filtratem ze śluzu ślimaka (czystym śluzem ślimaka). W kosmetykach szukamy go wśród składników aktywnych pod nazwą: Snail secretion filtrate.

Komu dedykowana jest pielęgnacja ze śluzem ślimaka?

Najczęściej śluz ślimaka można spotkać w kosmetykach do twarzy, pielęgnacji okolic oczu, a także w produktach do makijażu.

Ze względu na właściwości, kosmetyki ze śluzem ślimaka dedykowane są do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, odwodnionej, a także trądzikowej i problematycznej. Składnik doskonale łagodzi stany zapalne i wspiera regenerację skóry, co wpływa na poprawę kondycji cery zmagającej się z trądzikiem pospolitym. Śluz ślimaka zawarty w kosmetykach pielęgnacyjnych może być stosowany w rutynie pielęgnacyjnej każdego typu cery.