Ania Butryn Posacki
Właścicielka AP STUDIO SZKOLENIOWE w Knurowie
Zdobywczyni wielu tytułów mistrzowskich
Juror mistrzostw stylizacji paznokci
Twórca licznych programów szkoleniowych
W zdobieniu paznokci ciągle poszukujemy nowych inspiracji. Czerpiemy je z otoczenia, przyrody, inspirują nas klasyczne wzory, jak i zupełnie niesamowite, pobudzone wyobraźnią tzw. kosmiczne motywy. Bardzo wiele osób zachwyca manufaktura starego typu, z ręcznie malowanymi dekoracjami. Technika wykorzystywana dawniej do malowania porcelany czy emalii, dziś wykorzystywana jest w zdobieniu paznokci. Mowa jest o stylu ZHOSTOVO w całości malowanym techniką maźnięć.
Co jest najważniejsze w technice ZHOSTOWO?
W technice ZHOSTOVO najistotniejsze jest nauczenie się poprawnej techniki maźnięcia. Aby ją dobrze wykonać bardzo ważny jest odpowiedni dobór produktów. Wykorzystywany do zdobień ZHOSTOVO produkt musi być bardzo dobrze napigmentowany i posiadać odpowiednią konsystencję. Istotne jest to, aby wykonywane maźnięcia płynnie przechodziły z barwy jasnej w ciemną, nie powinno być widać przy tym absolutnie żadnych smug. Taki efekt możliwy jest tylko przy użyciu bardzo małej ilości produktu oraz odpowiednim dociśnięciu pędzla. Polecam stosowanie pigmentów lub mocno napigmentowanych Paint Geli.
O czym warto pamiętać tworząc zdobienia ZHOSTOWO?
W tworzeniu zdobień ZHOSTOVO warto pamiętać o poprawnym budowaniu kompozycji oraz różnicowaniu natężenia światła i eksponowaniu jego kontrastów. W tym stylu odpowiednią budowę posiada każdy kwiat, pączek, liść, łodyga itd… Bardzo ważny jest schemat i szkic zdobienia, a przede wszystkim – proporcje. Do malowania potrzebne są dobre pędzle. Ich włosie powinno być miękkie i sprężyste o kształcie płaskim lub okrągłym, ważne by miał równy, wyciągnięty czubek, a włosie nie otwierało się podczas pracy. Należy zwrócić uwagę, aby powierzchnia na której malujemy była równa i matowa (możliwe gładka). Osobiście do malowania preferuję podkład w ciemnym kolorze.
Zdobienie ZHOSTOVO krok po kroku
1. Na przygotowanym tle, kolorem ciemnofioletowym (pigment fiolet + czarny + top mat) malujemy górną część kielicha na środku paznokcia .
2. Pędzelkiem w kształcie „koci język” na mokrym elemencie tworzymy maźnięcia w pastelowo fioletowym kolorze (fioletowy pigment + biały pigment + top mat) imitujące płatki kwiatka.
3. Jaśniejszym fioletem (fioletowy pigment + biały pigment + top mat) malujemy dolną część kielicha.
4. Podobnie jak wcześniej, na mokrej plamie dolnej części kielicha wykonujemy maźnięcia pastelowym fioletem, tworząc różne odcienie fioletu na płatkach.
5. Ciemnym fioletem (fioletowy pigment + top mat) malujemy tło dla kolejnych płatków kwiatka.
6. Techniką “mokre na mokre” malujemy dolne płatki kwiatka, pamiętając o zmianie tonu koloru pastelowego (płatki z przodu są jaśniejsze – płatki z tyłu ciemniejsze).
7. Kolorem czerwono-pomarańczowym (czerwony pigment + żółty pigment + top mat) malujemy płatki kolejnego kwiatka. Nie może on być za duży, powinien stanowić element drugorzędny kompozycji.
8. Pastelowym, jasnożółtym kolorem (pigment żółty + biały pigment) robimy maźnięcia tworząc płatki kwiatka o różnej tonacji. Żółtym kolorem dodajemy kropki, tworzące pączek.
9. Zielonym kolorem (zielony pigment + żółty pigment + czarny pigment + top mat) malujemy plamki w kształcie listków.
10. Na mokrych częściach tworzymy jasne maźnięcia listków pastelowo żółtym kolorem.
11. Całość utwardzamy i wybieramy elementy, które obrysowujemy cienką, białą linią. Utwardzamy.
ZHOSTOVO to styl ponadczasowy zawsze modny, który po wyćwiczeniu staje się bardzo szybkim i wdzięcznym zdobieniem.