Skip to main content

Terapia manualna – ulga dla układu ruchu

terapia manualna, masaż

Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

Terapia manualna należy do jednej ze specjalistycznych metod fizjoterapii. Obejmuje szereg procedur zarówno diagnostycznych, jak i leczniczych. Zabiegi te stanowią dużą pomoc dla ludzi obciążonych różnorakimi schorzeniami układu ruchu.

Na czym właściwie polega terapia manualna?

Na początku fizjoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem, badanie podmiotowe i przedmiotowe aby szczegółowo zdiagnozować, gdzie leży problem. Może on również posiłkować się wynikami innych badań, na przykład zdjęciem RTG, czy wynikiem rezonansu magnetycznego. Następnie specjalista za pomocą różnych technik prowadzi postępowanie terapeutyczne. Jest ono dobierane indywidualnie, co stanowi niemałą zaletę tej metody. Obejmuje między innymi: ucisk różnych punktów na ciele, manipulacje, mobilizacje stawowe oraz mobilizację tkanek miękkich, neuromobilizację oraz pchnięcia i stretching przy zastosowaniu odpowiedniej prędkości i siły, a także przy dokładnie dopasowanym położeniu ciała pacjenta. Dzięki zastosowaniu różnych, spersonalizowanych metod można uzyskać dobre efekty takiej terapii. Na skutek znacznej rozległości tej dziedziny, powinna być wykonywana jedynie przez dobrze przygotowanych do tego celu specjalistów.

Kiedy terapia manualna może pomóc?

Zakres wskazań do terapii manualnej jest dość znaczny. Przede wszystkim może być stosowana jako remedium na ból i ograniczenie ruchomości stawu. Może być wykorzystywana jako pomoc w powrocie do sprawności po operacji chirurgicznej oraz podczas rehabilitacji ortopedycznej czy neurologicznej. Szybkie efekty można uzyskać podczas leczenia przeciążenia stawu. Wskazaniem do terapii manualnej są też dolegliwości bólowe i różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa oraz wady postawy. Można ją także wykorzystywać, jeśli pacjent zgłasza się z uczuciem drętwienia i mrowienia, a także zaburzeniami napięcia mięśni różnych okolic ciała. Wskazaniem mogą być też bóle migrenowe oraz zaburzenia snu.

Jakie korzyści można odnieść?

Podstawowym efektem płynącym z terapii manualnej jest możliwość redukcji dolegliwości bólowych, co przynosi pacjentowi znaczną ulgę. Ponadto, terapia ta wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego mięśni i tkanek miękkich, a także obniża napięcie mięśni. Regularne stosowanie tej formy leczenia przyczynia się do poprawy ruchomości w stawie oraz zwiększenia elastyczności i wytrzymałości tkanek.

Częstość wizyt jest ustalana indywidualnie, w zależności od stanu pacjenta rodzaju dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest postępowanie zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Jakie są przeciwwskazania?

Tak jak każda metoda leczenia, terapia manualna posiada również swoje przeciwwskazania i nie powinna być stosowana u każdego. Na taką formę kuracji nie powinny decydować się osoby ze złamaniami kości, zwichnięciami stawów czy osteoporozą i innymi chorobami kości. Ograniczeniem mogą być także zaburzenia krzepliwości krwi. Zawsze należy poinformować swojego terapeutę o obecności schorzeń oraz przyjmowanych lekach, gdyż może on zdecydować, że dana choroba uniemożliwia zastosowanie terapii manualnej, bądź konieczne jest podjęcie innych form leczenia.

Terapia manualna znalazła szerokie zastosowanie w leczeniu chorób układu ruchu. Jest to metoda bardzo skuteczna, szczególnie w redukowaniu dolegliwości bólowych związanych z tym układem. Należy jednak pamiętać, że nie każdy ból będzie można wyleczyć tą techniką i czasami konieczne będzie skonsultowanie się z innym specjalistą. Niemniej jednak jest to terapia zdecydowanie godna uwagi.