Skip to main content

Składniki aktywne w kosmetykach do pedicure

Piękne stopy z miską i produktami do pielęgnacji, kremy, ręczniki

Karolina Smolińska

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i zdrowo wyglądające stopy. Zazwyczaj mają one suchą, wrażliwą i delikatną skórę na grzbietowej stronie, a zgrubioną na podeszwach. Dlatego jest wiele różnorodnych produktów, które mogą nam pomóc w zachowaniu lepszej kondycji stóp. Regularna pielęgnacja znacznie poprawia ich wygląd, estetykę i przede wszystkim zdrowie. Kupując kosmetyki do pielęgnacji stóp powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich skład. Najczęściej stosowanymi surowcami w produkcji kosmetyków do stóp jest kaolin, gliceryna, sorbitol, mentol, lanolina, parafina i związki pochodne. Krótki ich opis pomoże nam wyszczególnić, które składniki będą potrzebne Twoim stopom.

Zaczynając od lanoliny, jest to naturalnego pochodzenia wosk zwierzęcy otrzymywany podczas czyszczenia wełny owczej, od niepamiętnych czasów stosowana była do pielęgnacji skóry. Miesza się ją praktycznie z większością surowców w kosmetykach i środkach farmaceutycznych. Lanolina jest cenionym środkiem zwilżającym, powodującym rozdrobnienie większych cząstek substancji. Działa ona jako smar w pęknięciach warstwy rogowej, dzięki czemu skóra staje się gładka.

Kaolin natomiast w rzeczywistości jest rozdrobnioną glinką z Chin, posiada przede wszystkim silną zdolność pochłaniania wilgoci, jak i również właściwości wchłaniania nadmiaru łoju. Najczęściej wykorzystywany jest w preparatach oczyszczających, ściągających i zamykających pory. Dzięki absorbowaniu tłuszczu powoduje, że skóra jest delikatna, gładka, miękka i przede wszystkim oczyszczona.

piękne stopy, ładnie pomalowane paznokcie z kwiatkiemNastępnym produktem, który pomaga zachować gładkie stopy jest parafina. Zawiera ona naturalne substancje natłuszczające. Chociaż sama nie nawilża, to po nałożeniu na skórę tworzy powłoczkę, która zatrzymuje w niej wilgoć. Parafina utrzymuje ciepło i powoli przekazuje je ciału. Dzięki czemu otwierają pory skóry i jednocześnie wspomaga przepływ krążenia, przez co poprawia wchłanianie substancji zawartych w preparatach pielęgnacyjnych. Po zabiegu skóra staje się miękka i elastyczna. Parafina poradzi sobie nawet z szorstką skórą na piętach i kolanach. Ponadto ciepła parafinowa kąpiel wspaniale rozgrzewa przemarznięte dłonie i stopy. Tym bardziej, że ciepło poprawi krążenie, ogrzewa i rozluźnia mięśnie oraz koi bolące stawy po chłodach zimowego dnia.

Z kolei gliceryna powoduje miękkość skóry. Surowiec ten przyciągając wilgoć z powietrza, nawilża naskórek czyniąc go elastycznym. Warto zwrócić uwagę na to, że jest to efekt stosunkowo trwały, gdyż po zastosowaniu związek ten pozostaje w skórze nawet do 24 godzin. Ze względu na małe cząsteczki gliceryna ma zdolność przenikania przez barierę warstwy rogowej. Dzięki temu mogą one działać zarówno na powierzchni skóry, jak i w jej głębszych warstwach. Gliceryna rozpuszcza się w wodzie i wydziela ciepło, przez co sprawia, że zwiększa w sposób widoczny nawilżenie naskórka.

Sorbitol utrzymuje nawilżenie skóry i ogranicza parowanie wody z naskórka. Jest to naturalnie występujący związek alkoholowy, zawarty w owocach tj. jabłka, czereśnie czy winogrona.

Jako środek odkażający stosowany jest zazwyczaj mentol. Pozyskiwany z mięty, posiada silne właściwości odświeżające. Związek charakteryzujący się silnym zapachem miętowym, posiada działanie znieczulające, łagodzące podrażnienia. Zapobiega pękaniu skóry, likwiduje zgrubienia, zmiękcza i wygładza naskórek.

Każdy z tych związków ma podobne właściwości, dlatego przy jednoczesnym zastosowaniu działają bardziej skutecznie. W zależności od rodzaju skóry na stopie, zaleca się wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i stosowanie różnego rodzaju peelingów. Zgrubiały naskórek na co dzień usuwamy pumeksem lub specjalną tarką. Jeśli jednak to nie pomaga, należy zwrócić się do pedicurzystki lub podologa. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest klasyczny pedicure, który polega na usunięciu nadmiernie zrogowaciałej skóry z podeszw, wycięciu skórek, skróceniu i ukształtowaniu paznokci, masażu stóp i ewentualnym pomalowaniu paznokci. Przy domowej pielęgnacji w miejsca po usunięcie zrogowaciałej skóry wciera się tłuste kremy zmiękczająco-odżywcze, aby jak najdłużej utrzymać efekt zabiegu.

Dłonie często odzwierciedlają osobowość człowieka, natomiast stopy są często pomijane. Dlatego warto przed sezonem letnim zadbać o swoje dolne kończyny.