Skip to main content

Rumiankowy okład na oczy – jak go zrobić? Jak działa?

okłady z rumianku, rumianek, rumianek na zapalenie spojówek

Anna Świątkowska

www.tekstualni.pl

Rumianek położony na opuchnięte, czerwone i bolące oczy to sposób, który znany był już naszym babciom i prababciom. Sama sprawdź, jakie właściwości ma ta cudowna roślina. Rumianek jest bardzo ceniony w ziołolecznictwie oraz coraz częściej wykorzystywany w pielęgnacji. Nie bez powodu naturalne formuły oraz stosowanie olei i ziół są coraz bardziej na topie – po prostu przynoszą spektakularne efekty.

Właściwości rumianku

okłady z rumianku, rumianek, rumianek na zapalenie spojówekPrzeprowadzono wiele badań, które potwierdziły fakt, iż rumianek lekarski posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Z powodzeniem zapobiega powstawaniu stanów przeciwzapalnych, działa przeciwwrzodowo oraz łagodzi świąd. Okłady z tej rośliny pomagają również zniwelować cienie pod oczami, o czym wspomnieliśmy w tytule naszego artykułu. Nie wykazuje on działania toksycznego, natomiast może powodować reakcje alergiczne, dlatego zanim po niego sięgniesz – lepiej to sprawdź. Warto wykluczyć alergię na rumianek, a dopiero potem korzystać z jego wspaniałych właściwości.

Jak robić okłady z rumianku na oczy?

Rumianek jest łatwo dostępny. W aptekach, drogeriach i sklepach znajdziesz herbaty rumiankowe. Jeśli lubisz szybkość i wygodę, to właśnie za ich pomocą wykonasz łagodzące kompresy. Wystarczy namoczyć torebki z rumiankiem w wodzie, odczekać aż ostygną, a następnie nałożyć na zamknięte oczy. Jeśli lubisz samodzielnie wykonywać podobne rzeczy – spróbuj własnoręcznie ususzyć kwiaty, które później wykorzystasz podczas robienia kompresów. Warto też wspomnieć, że rumianek wykazuje wiele właściwości leczniczych, dlatego z powodzeniem dodawany jest do maści lub innych wyrobów medycznych.

Rumianek w postaci kompresu zastosowanego na oczy skutecznie walczy z zaczerwienieniem oraz uczuciem swędzenia. Radzi sobie również z cieniami pod oczami i zostawia skórę świetlistą.

Rumianek na zapalenie spojówek

Ta roślina jest często wykorzystywana podczas leczenia zapalenia spojówek. Zdecydowanie w tej sytuacji rumianek może pomóc, ponieważ zapalenie spojówek to zakażenie bakteryjne bądź wirusowe, a z tym on dobrze sobie radzi. Jednak trzeba pamiętać, iż nie może być to podstawa leczenia, a jedynie czynnik wspomagający. Rumianek nie zastąpi leków.

Kremy z rumiankiem

okłady z rumianku, rumianek, rumianek na zapalenie spojówekJego właściwości są fenomenalne, zatem nic dziwnego, że jest on również dodawany do kremów. Rumianek wpływa pozytywnie na pielęgnację skóry oraz może pochwalić się właściwościami leczniczymi. Krem pod oczy z dodatkiem rumianku może pomóc przy walce z cieniami – powinien rozjaśnić skórę oraz zmniejszyć cienie i worki pod oczami. Daje on również efekty przeciwstarzeniowe, więc dzięki ten roślinie walka z „kurzymi łapkami” stanie się łatwiejsza!

Rumiankowy zawrót głowy

Niepozorny rumianek niesie ze sobą wiele walorów – od leczniczych aż po pielęgnacyjne. Możemy wypić herbatę z naparu, woreczki położyć na oczy, by złagodzić ich ból, a przed snem wysmarować się kremem z dodatkiem rumianku!