Skip to main content

Kannabinoidy i ich właściwości

CBD, Kannabinoidy, substancja aktywna

Współautorem publikacji jest Hempmont – polski producent produktów CBD, oferujący sprzedaż internetową olejków CBD.

www.hempmont.pl

Kannabinoidy to związki chemiczne, których znaczną część stanowią substancje aktywne pochodzenia roślinnego. Swą nazwę zawdzięczają łacińskiej nazwie konopi: cannabis. Z tej właśnie rośliny związki te wyizolowano najwcześniej. Badania wykazały jednak, że podobne substancje aktywne produkowane są również w organizmie człowieka. Określa się je mianem: kannabinoidy endogenne. Trzecią grupę tych związków stanowią kannabinoidy pozyskiwane w warunkach laboratoryjnych, stąd ich określenie: syntetyczne.

Podział i właściwości kannabinoidów

Właściwości lecznicze substancji aktywnych pochodzenia roślinnego dostrzegano już od dawna, stąd szerokie wykorzystywanie wielu roślin w medycynie ludowej. Jednak dopiero badania przeprowadzone w II poł. XX w. pozwoliły odkryć mechanizm  ich działania. Zwrócono uwagę, że  w organizmach ssaków występują receptory, które regulują pracę układu ośrodkowego i nerwowego oraz w różny sposób reagują na działanie kannabinoidów. Dalsze badania wykazały, że kannabinoidy mają działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz działają na układ nerwowy. To spowodowało, że znalazły zastosowanie w różnorodnych preparatach, np. lekach i suplementach wykorzystywanych głównie w celach prozdrowotnych.

Co warto wiedzieć o fitokannabinoidach

Fitokannabinoidy to związki chemiczne pochodzenia roślinnego. Ze względu na fakt, że znaczna część substancji aktywnych jest pochodzenia roślinnego, to one właśnie zajmują szczególne zastosowanie we współczesnej medycynie. Około 100 różnych kannabinoidów odkryto w konopiach. Najpopularniejszym z nich jest produkowany przez konopie włókniste kannabidiol znany jako CBD. Stosuje się go w leczeniu padaczki, nowotworów, stanów zapalnych, chorób układu pokarmowego oraz w dermatologii. Również w konopiach włóknistych występuje kannabigerol, zwany w skrócie CBG. Ma on silne właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne, może też znaleźć zastosowanie w skutecznym leczeniu niektórych chorób nowotworowych. Działanie przeciwinfekcyjne wykazuje CBN, czyli związek chemiczny, który nie jest bezpośrednim produktem wytwarzanym przez roślinę, a powstaje w wyniku utleniania innego kannabinoidu – psychoaktywnego THC. Inne działanie ma kannabichromen, znany jako CBC. Uzyskanie go jest możliwe poprzez ścięcie kwiatów roślin około sześć tygodni przed osiągnięciem przez nie pełnej dojrzałości. Związek ten działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz antydepresyjnie.

Garść przydatnych informacji

Do najbardziej znanych i popularnych preparatów zawierających kannabinoidy należy tzw. medyczna marihuana. Ze względu na fakt, że lek ten zawiera substancję psychoaktywną w postaci THC, może on zostać wydany pacjentowi wyłącznie z zalecenia lekarza. Recepty realizowane są w specjalnie wyznaczonych punktach dystrybucji. Lista zastosowań marihuany medycznej jest długa. Najczęściej wymieniane to: zmniejsza uczucie przewlekłego bólu o różnym pochodzeniu, niszczy niektóre komórki nowotworowe, łagodzi stany zapalne w chorobach jelit. Zaleca się ją również w leczeniu padaczki – zmniejsza ilość ataków nawet o kilkadziesiąt procent. Drugą popularną grupę produktów zawierających kannabinoidy stanowią olejki CBD. Można je zakupić jako suplementy diety w sklepach internetowych i aptekach oraz w sklepach zielarskich.
Od pewnego czasu dostępne są na rynku również olejki CBD przeznaczone dla czworonożnych domowników.

O czym nie można zapomnieć

Należy pamiętać, że sposób reakcji organizmu na podawane leki czy suplementy to sprawa bardzo indywidualna. W przypadku stosowania preparatów zawierających kannabinoidy konieczna jest konsultacja z lekarzem. Pozwoli to ograniczyć niebezpieczeństwo wystąpienia przykrych efektów ubocznych.