Dobry psychoterapeuta oferuje swoje usługi nie tylko dorosłym pacjentom, ale również najmłodszym. Wizyta w jego gabinecie może być początkiem lepszego życia dziecka. Przed udaniem się do gabinetu specjalisty warto jednak dowiedzieć się, czego należy się spodziewać. Spotkanie z psychoterapeutą jest przecież szczególnym doświadczeniem.
Pierwsza wizyta u psychoterapeuty nie może być dla dziecka zaskoczeniem. Należy pamiętać, że w jego życiu wiele się dzieje i że nie wszystkie emocje są dla niego zrozumiałe. Fundowanie mu dodatkowego stresu z pewnością nie przyczyni się do poprawy kondycji malucha. Przed pierwszą wizytą warto więc wyjaśnić dziecku, kim jest psychoterapeuta, czym się zajmuje i jak będzie wyglądała jego praca z pacjentem. Oczywiście, wiedza ta nie zawsze jest dostępna nawet dla samych dorosłych. Jeśli więc nie ma się pewności, jakie informacje przekazać dziecku, dobrze jest wcześniej spotkać się ze specjalistą w cztery oczy i porozmawiać z nim na temat wykonywanego przez niego zawodu. Takie spotkanie może pomóc samemu opiekunowi malucha w zrozumieniu, na czym właściwie ma polegać profesjonalne wsparcie.
Tu warto pamiętać, że sama rozmowa z dzieckiem powinna odbywać się z wykorzystaniem zrozumiałego dla niego języka. Nie należy używać skomplikowanych pojęć, których samemu nie w pełni się rozumie. Może się wtedy okazać, że zamiast złagodzenia strachu, jeszcze bardziej się go spotęguje. Nie zaleca się też składania obietnic bez pokrycia. Dobry psychoterapeuta w Gdańsku jest w stanie zmienić życie dziecka i osób z jego otoczenia na lepsze. Trudno jednak oczekiwać, że zmiany te nastąpią podczas pierwszej wizyty. Obiecywanie dziecku czegoś takiego nie jest niczym innym, jak tylko wprowadzaniem malucha w błąd.
Jak już wspomniano, pierwsza wizyta u specjalisty odbywa się zwykle bez obecności dziecka. Dotyczy doświadczanych trudności i jest znakomitą okazją do tego, aby ustalić, jak wpływają one na życie rodziny, która musi stawiać im czoła. Psychoterapeuta może zresztą być skoncentrowany nie tylko na samym dziecku. Niejednokrotnie podczas pierwszego spotkania okazuje się, że wsparcia potrzebuje nie tylko sam maluch, ale i osoby znajdujące się w jego otoczeniu.
Gdy nadchodzi spotkanie, w którym uczestniczy dziecko, psychoterapeuta z Gdańska dąży przede wszystkim do nawiązania z nim bliższej relacji. Jego pytania nie muszą więc wcale dotyczyć źródła problemów. Mają na celu lepsze poznanie malucha i dążenie do tego, aby dziecko zrozumiało, że w gabinecie może czuć się bezpiecznie. Sama praca z dzieckiem również może przybierać różne formy. Często bazuje na zabawach i grach psychoedukacyjnych, a nie na klasycznej rozmowie oznaczającej zadawanie pytań i otrzymywanie na nie odpowiedzi. Dziecko często korzysta też na spotkaniach z zabawek, gier oraz specjalnych kart pracy. Co ważne, nie jest też zmuszane do mówienia, jeśli nie ma na to ochoty, nawet jeśli jego postawa sprawia, że tempo rozwiązywania problemu mogłoby ulec spowolnieniu.