Skip to main content

Grzybica paznokci u stóp

Grzybica paznokci u stóp, grzybica paznokci, grzybica

mgr Aneta Kowalczyk

Podolog z ponad 14-letnim doświadczeniem
Właścicielka Kliniki podologiczno-medycznej Medica per Pedes w Nowym Targu
Autorka książki pt „Zmiany i choroby paznokci w praktyce podologicznej”
Członek i Konsultant Regionalny Stowarzyszenia Podiatrów i Podologów
Twórczyni podologicznej platformy szkoleniowej FORFEET.PL
Współwłaścicielka hurtowni online Podohouse
Szkoleniowiec i edukator diabetologiczno-geriatryczny

Instagram icon aneta_kowalczyk_podolog

Problem grzybicy paznokci pojawia się stosunkowo często wśród klientów gabinetów podologicznych. Stanowi 50% wszystkich zmian paznokciowych co powoduje, że każdy specjalista zajmujący się stopami z pewnością nie raz będzie miał do czynienia z tego typu zmianą. Klienci bardzo często na początku, próbują samodzielnie radzić sobie z tym problemem, jednak po wielokrotnych, nieudanych próbach decydują się w końcu na skorzystanie z pomocy specjalisty. Niejednokrotnie paznokcie w momencie wizyty, są już mocno zajęte przez patogennego grzyba, dlatego likwidacja problemu rozciąga się na długie miesiące. W takiej sytuacji zadaniem specjalisty jest nie tylko prawidłowe przeprowadzenie terapii, ale również edukacja klienta, aby w przyszłości nie powtórzyła się zaistniała sytuacja. Oczywiście ważnym elementem jest tutaj odpowiednie przygotowanie, wiedza i umiejętność postępowania z chorobowo zmienionym paznokciem.

Grzybica paznokci u stóp, grzybica paznokci, grzybica

Co wywołuje grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci u stóp, grzybica paznokci, grzybica

Grzybica płytki paznokciowej może być wywołana przez dermatofity, drożdże lub pleśnie i w zależności od tego, jaki rodzaj grzyba rozwija się na paznokciu, taki objaw można na nim zauważyć. Najbardziej charakterystycznymi symptomami są: zmiana zabarwienia oraz zmiana grubości i struktury płytki paznokciowej. Charakterystycznym kolorem, na zainfekowanej płytce jest kredowobiały, żółty, brązowy, brunatny czy butelkowozielony. W zależności od tego, jak długo paznokieć jest w procesie rozwoju choroby, może dojść także do jego pogrubienia, a im bardziej jest zajęta płytka, tym bardziej paznokieć może stawać się kruchy i odklejać się od łożyska, czyli pojawia się tzw. onycholiza. Z uwagi na fakt, że większość grzybiczych infekcji paznokciowych wywołanych jest przez dermatofity, a te z kolei doskonale metabolizują keratynę, czyli białko wypełniające komórki paznokciowe, to można zauważyć stosunkowo szybki rozwój tych patogenów, w krótkim czasie obejmujący coraz większą powierzchnię paznokcia. Dlatego im później zostanie zauważona zamiana, tym trudniej ją wyleczyć, gdyż może sięgać głębokich warstw paznokcia. I tutaj przychodzi z pomocą podolog, dzięki któremu stosowana równolegle terapia farmakologiczna zlecona przez dermatologa, może zostać zdecydowanie skrócona. Na czym polega leczenie grzybicy przez tych specjalistów?

Do kogo się udać, gdy zauważysz zmianę na paznokciu?

Pierwszym specjalistą, do którego powinno skierować się kroki z jakimkolwiek problemem ze stopami powinien być podolog. Dlaczego? Bo jest to specjalista posiadający wiedzę z zakresu wielu dziedzin medycyny, m.in. dermatologii i ma bezpośredni kontakt z wieloma problemami obejmującymi stopy i paznokcie, bardzo dobrze wie do kogo skierować klienta, który chce rozwiązać problem infekcji na stopach. Oczywiście w przypadku grzybicy paznokci, doświadczony podolog doskonale rozpozna zmianę i będzie wiedział, jakie kroki podjąć, aby się jej pozbyć.

Jak wygląda terapia?

Podczas pierwszej wizyty najważniejszym elementem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu, aby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna infekcji, tzn. gdzie i kiedy prawdopodobnie mogło dojść do kontaktu z zainfekowanym środowiskiem. Te informacje są niezbędne do ewentualnego wyeliminowania ponownego kontaktu z czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby utrudnić leczenie.

Zwykle mogą to być czynniki takie, jak:
– basen,
– sauna,
– specjalistyczne obuwie robocze powodujące nadpotliwość,
– miejsce pracy, gdzie długo utrzymuje się wilgoć i wysoka temperatura, np kuchnia.

Oczywiście nie można zapominać tutaj o chorobach typu cukrzyca, niedoczynność, czy nadczynność tarczycy lub problemy krążeniowe mające wpływ na osłabienie układu odpornościowego, co z kolei może powodować spowolnienie procesu leczenia lub nawrót choroby w przypadku przerwania terapii. Po przeprowadzeniu wywiadu podolog przechodzi do pobrania materiału do badania mykologicznego, co jest bardzo ważnym elementem wizyty. Badanie laboratoryjne pozwala określić, jaki rodzaj grzyba zainfekował aparat paznokciowy, dzięki czemu łatwiej będzie wdrożyć celowaną terapię czyli taką, która jest skierowana na likwidację konkretnego typu grzyba. Ale zanim tak się stanie, to od momentu oddania materiału do badania do otrzymania wyniku musi upłynąć minimum 5-6 tygodni. Co dzieje się w tym czasie? Zanim klient otrzyma wyniki badania można już wdrożyć terapię wstępną, czyli dokładne oczyszczenie paznokcia polegające na usunięciu zajętych grzybicą fragmentów płytki, a następnie zalecenie zastosowania wybranego preparatu o działaniu grzybobójczym. Dzięki temu w okresie oczekiwania na wynik, na oczyszczoną powierzchnię już działają składniki blokujące dalszy rozwój infekcji.

Grzybica paznokci u stóp, grzybica paznokci, grzybica  Grzybica paznokci u stóp, grzybica paznokci, grzybica

Co się dzieje w momencie otrzymania wyniku?

Gdy po upływie 5 tygodni klient otrzyma wynik badania i jest on dodatni, wówczas podczas drugiej wizyty czeka go podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu. Ma tutaj dwie opcje:

1. Po upływie 5-6 tygodni od pierwszej wizyty, może być zauważalna nieznaczna poprawa wyglądu paznokcia spowodowana działaniem preparatu zaleconego przez specjalistę, wówczas klient może zdecydować, że chce kontynuować terapię z użyciem tego preparatu. Wówczas powinien regularnie stawiać się na wizytach kontrolnych i stosować się do dalszych zaleceń.

2. Po otrzymaniu wyników z laboratorium może zdecydować, że chce skonsultować się z dermatologiem i wdrożyć konkretne leczenie farmakologiczne, bez względu na efekt działania preparatu zaleconego przez podologa. Wówczas zaleca się również regularne wizyty w gabinecie podologicznym, aby przyspieszyć proces leczenia. Zawsze jednak decyzję o leczeniu pozostawia się klientowi. Jedyne co można zrobić, to zasugerować konkretnego specjalistę, który skutecznie pomoże wyleczyć zmianę.

O czym powinien wiedzieć klient?

Klienci gabinetów podologicznych często z niecierpliwością oczekują likwidacji zmian chorobowych i – nie widząc w krótkim czasie efektów leczenia – przerywają je, co skutkuje powiększeniem się zmiany w niedługim czasie. Dlatego kolejnym zadaniem podologa jest edukacja osoby, która przyszła po pomoc do jego gabinetu. Polega ona na tym, że już na pierwszej wizycie podolog powinien poinformować klienta o tym czym jest grzybica, jak długo i trudno się ją leczy i przygotować go na to, że będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty, zarówno lekarza dermatologa, jak i podologa.

Jakie są zalecenia specjalisty?

Poniżej wypisałam najważniejsze zalecenia, do których powinien stosować się klient w trakcie leczenia farmakologicznego jak i podologicznego grzybicy, aby móc cieszyć się oczekiwanymi efektami terapii:
– dezynfekcja obuwia zarówno prywatnego, jak i roboczego,
– wypranie skarpet, ręczników, pościeli i innych tekstyliów mających kontakt z zainfekowanymi paznokciami w temperaturze min. 60 stopni C,
– zaniechanie korzystania z basenów i saun – głównie parowych – na czas terapii,
– unikanie korzystania ze wspólnych łazienek/natrysków np. w miejscu pracy, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to po przyjściu do domu koniecznie jeszcze raz się wykąpać, zdezynfekować skórę stóp i paznokcie i zastosować zalecone leki,
– regularne stosowanie zaleconych preparatów,
– systematyczne wizyty u podologa w określonych terminach,
– nie przerywanie terapii bez względu na efekty leczenia,
– dostosowanie diety do zaleceń m.in. ograniczenie spożywania słodyczy i mocno słodzonych produktów oraz nadmiaru białka,
– noszenie przewiewnego obuwia nie powodującego nadmiernego wydzielania postu na stopach.

Pamiętaj, że leczenie grzybicy to czasochłonny proces, ale dzięki cierpliwości, wytrwałości i stosowaniu się do zaleceń specjalistów możesz cieszyć się zdrowymi paznokciami i stopami przez długi czas.