Skip to main content

Co nam dolega? Problemy z kręgosłupem

zapalenie przyczepów mięśniowych, Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, Zmiany zwyrodnieniowe, ZZSK

Monika Kubrak

Absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Przez 7 lat była instruktorką fitness, a od ponad 4 lat praktykuje jogę. Wielbicielka hatha jogi, zwierząt, podróży oraz aktywnego i zdrowego życia.

www.fitnessizycie.pl

Coraz więcej młodych osób ma problem z dolegliwościami karku, wynikającymi z chorób szyjnego odcinka kręgosłupa. Zaczyna się to od przeciążeń mięśni, a kończy na zmianach w krążkach międzykręgowych. Natura nie zaadoptowała kręgosłupa do cywilizacyjnych obciążeń. Wiadomo, że brak aktywności i odpowiedniego ruchu niszczą układ kostno-stawowy.

Zapalenie przyczepów mięśniowych

Około 40-50 lat temu większość bólów kręgosłupa była spowodowana „wypadnięciem” dysku (przepuklina dyskowa), a teraz najczęstszą przyczyną w przypadku osób w wieku 20-50 lat jest zapalenie przyczepów mięśniowych. Bierze się ono z mikrourazów i przeciążeń. Jest to wina braku aktywności i trybu życia, które osłabiają szkielet. Człowiek dużo czasu spędza przy biurku, w samochodzie, na kanapie ze spuszczoną głową, by wpatrywać się w telefon komórkowy i tablet.

Zmiany zwyrodnieniowe

Wskutek napięcia z powodu niesymetrycznej pozycji kręgosłup ściągany jest na jedną stronę. Już ok. 40. roku życia pojawiają się w nim zmiany zwyrodnieniowe; przestrzenie między kręgami stają się coraz węższe, a przy dodatkowym wykrzywieniu odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego korzenie nerwów są bardziej narażone na ucisk. Stąd bóle szyi, barków i drętwienie rąk. Trzeba pamiętać, że kręgosłup nie lubi stałych pozycji. Siedząc przed komputerem z prostymi plecami, trzeba ruszać się co godzinę oraz rozciągać.

Zbyt duży ciężar ciała

W wieku średnim warto zwracać uwagę na ciężar ciała. Wystający brzuch obciąża kręgosłup, czego nie są w stanie zrównoważyć zbyt słabe lędźwie. Im silniejsze mięśnie wokół krzyża, tym lepsza ochrona. Każdy powinien systematycznie ćwiczyć mięśnie brzucha i grzbietu. Przyda się też rozciąganie i relaks dla ciała. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń każdego dnia by czuć się dobrze.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) zazwyczaj rozpoczyna się między 16. a 25. rokiem życia. Pierwszymi objawami są bóle pleców i krzyża, szczególnie dokuczliwe nocą. Nie mają nic wspólnego z zapaleniem korzonków czy rwą kulszową. Kiedy osoby trafiają pod opiekę właściwego specjalisty, mają już około trzydziestki i na tyle usztywnione plecy, że leczenie jest o wiele trudniejsze. Ten nietypowy ból ZZSK pojawia się w spoczynku, czasami wybudza chorego w drugiej części nocy – jest więc typowo zapalny. A to oznacza, że aby doszło do rozwoju choroby, musiały zadziałać czynniki genetyczne lub immunologiczne, a nawet infekcje bakteryjne. Ból najczęściej doskwiera w odcinku lędźwiowym i promieniuje na zmianę do lewego lub prawego pośladka. Ale nieraz zajęty chorobą odcinek to szyja. W miarę postępu choroby stopniowo sztywnieją kręgi. Jeśli szyjne, z trudem można odwracać głowę. Jeśli piersiowe – pojawiają się kłopoty ze swobodnym oddychaniem, a jeżeli ograniczona zostanie ruchomość w dolnym odcinku – niemożliwe staje się wiązanie butów i zakładanie skarpetek. Odpowiedzialne za to są wyrośla i zespolenie kostne powstające między kręgami. Niestety nie ma sposobu, by uniknąć zachorowania na ZZSK, nie da się go też całkowicie wyleczyć. Ale zdiagnozowanie problemu w ciągu pierwszych 10 lat, daje większy procent zaleczenia problemu.

Jak pracować przy biurku?

Siedzenie to palenie naszych czasów, jest dla człowieka niemal zabójcze. Tylko jak zmienić coś, co robią wszyscy, codziennie i długo?

Tkwienie godzinami w jednej pozycji jest dla zdrowia człowieka bardzo ryzykowne. Spowalnia to nie tylko krążenie, lecz także cały metabolizm, więc organizm człowieka wolniej pozbywa się cukrów i tłuszczów. Wszystko to grozi nowotworami piersi, jelit, płuc i prostaty, kłopotami z sercem oraz cukrzycą. Kręgosłup lubi ruch, a siedzenie jest dla niego gorsze niż stanie. Siedząc zwykle nieprawidłowo, człowiek naraża się na przeciążenie niemal każdego elementu kręgosłupa. Dysk w kręgosłupie odzyskuje wodę podczas snu. Jeśli człowiek cały dzień siedzi, a nocą śpi krótko, pracuje na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i krążków miedzykręgowych. Jeżeli człowiek waży ok. 70 kg, to nacisk na jego kręgi lędźwiowe w czasie siedzenia sięga 140 kg. Dlatego po kilku godzinach ciężko jest się wyprostować.

Rady dotyczące ustawienia biurka i krzesła

Jeśli biurko, to z regulacją wysokości. Wysokość blatu powinna pozwalać na korzystanie z klawiatury przy zachowaniu kąta co najmniej 90 stopni między ramieniem a przedramieniem. Przestrzeń pod biurkiem powinna pozwolić na płaskie ułożenie stóp na podłodze lub na podnóżku.

Trzeba wybrać krzesło obrotowe, z co najmniej pięcioma nóżkami oraz z regulacją wysokości siedziska i podłokietników (powinny umożliwiać swobodne podparcie łokci). Oparcie krzesła powinno mieć lekkie wybrzuszenie wysokości lędźwi i powinno być lekko wklęsłe na wysokości kręgów piersiowych. Trzeba unikać siedzenia w pozycji noga na nogę, bo obie wówczas drętwieją i bolą.

Ekran komputera należy ustawić tak aby górna część była na wysokości oczu i w odległości 40-70 cm i na wprost tułowia. Nie należy, patrząc w ekran, wysuwać głowy w przód, gdyż bardzo mocno przeciąża to kręgi szyjne.

źródło:    Akademia Paznokcia nr 71