Joanna Flejszman
Apteczka to niezbędnik w każdym domu. Powinna zapewnić nam bezpieczeństwo w nagłych sytuacjach, kiedy dokuczają nam wszelkie dolegliwości wymagające natychmiastowej reakcji. Jak mawiamy – przezorny zawsze ubezpieczony! Dlatego warto jest mieć pod ręką leki, opatrunki, czy inne środki pierwszej pomocy. W czasach pandemii, rola apteczki jeszcze bardziej zyskała na wadze.
Jej historia sięga XIX wieku, kiedy to na dworach szlacheckich funkcjonowały tzw. panny apteczkowe, prowadzące ten niezbędnik. Co prawda oprócz medykamentów, zawierały kosztowne trunki i przysmaki m.in. marcepany, pierniki czy choćby bakalie, to wiele stosowanych niegdyś ziół i roślin, niektórzy z nas stosują po dziś dzień. Przez lata charakter apteczek ulegał modyfikacjom, dzisiaj każdy posiada w domu szafeczkę, gdzie przechowuje najpotrzebniejsze artykuły do walki z przeróżnymi dolegliwościami. W poniższym wpisie przedstawiamy, co powinna zawierać domowa apteczka, tak aby uniknąć stresu przy nagłych kłopotach zdrowotnych.
Najpopularniejsze z nich to paracetamol oraz ibuprofen (np. Apap, Ibuprom), jednak warto wspomnieć także o aspirynie, która dodatkowo działa wspomagająco przy przeziębieniu czy choćby podejrzeniu zawału serca. Należy dorzucić tutaj również tabletki na ból gardła oraz syrop na kaszel (np. Strepsils, Neo-Angin, syropy z porostem islandzkim, czy ekstraktem z bluszczu pospolitego). W okresie jesienno-zimowym ból głowy, katar i właśnie kaszel nękają nas zdecydowanie najczęściej. Nie zapomnijmy o kroplach do nosa, które poratują przy zatkanym nosie i towarzyszącym temu problemie z zaśnięciem (np. Sudafed, Otrivin lub atomizery z wodą morską).
Najbardziej bezpieczny i znany od lat węgiel leczniczy, czy choćby krople żołądkowe. Przy silnych bólach brzucha rozkurczowo zadziała popularna No-Spa, czy Buscopan. Zatrucia pokarmowe, czy biegunka często dopadają nas nagle i nieraz nie mamy możliwości, aby szybko pójść do apteki. Przy takich dolegliwościach, z całą pewnością, przydadzą się również środki zapobiegające odwodnieniu organizmu, takie jak elektrolity oraz tabletki osłonowe, czyli probiotyki.
Wykorzystywane w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z reakcjami alergicznymi, pokrzywką, nieżytem nosa, obrzękami czy choćby zapaleniem spojówek. Przydatne okażą się tutaj wapno, krople do oczu, bądź bardziej specjalistyczne środki w przypadku nabytej alergii (np. Allegra, Cirrus Duo).
W domowej apteczce z pewnością powinny znaleźć się bandaż, gaza opatrunkowa, rękawiczki jednorazowe i dobre nożyczki. Przyda się również zestaw plastrów na wszelkiego rodzaju skaleczenia. Od lat używamy też wody utlenionej, jednak jej działanie ogranicza się do oczyszczenia rany z nieczystości, dlatego o wiele skuteczniejszy okaże się środek dezynfekujący w sprayu. Przydadzą się również maści na stłuczenia, czy ugryzienia. Działają one przeciwbólowo, ale także kojąco, przeciwświądowo i przyspieszają regenerację skóry (np. Arnigen, Entil, Fenistil).
Warto mieć na uwadze termometr, sól fizjologiczną – przynajmniej kilka ampułek, gdyż jest ona uniwersalna, ma właściwości oczyszczające, nawilżające i pielęgnacyjne. Ponadto, można zaopatrzyć się w suplementy i witaminy zalecane przez lekarzy, a które możemy zakupić bez recepty. Wspomagają naszą odporność i witalność.
Każda domowa apteczka zawiera także leki, które niektórzy muszą przyjmować na stałe. Warto jest je jednak odpowiednio opisać. Dla kobiet przydatne będzie również posiadanie leków na kłopoty z pęcherzem moczowym, zawierających substancję czynną furazydynę (np. Urofuraginium, Urosept czy żurawina w tabletkach).
Wyposażenie apteczki domowej to nie wszystko. Bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca, najczęściej szafki, która będzie niedostępna dla dzieci, i do której nie docierają światło oraz wilgoć. Leki warto przechowywać w oryginalnych opakowaniach wraz z ulotkami. Możemy posegregować je według przeznaczenia. Niektóre leki po otwarciu mają określoną datę przydatności, więc przydatne okaże się opisanie opakowania datą w momencie otwarcia. Na bieżąco sprawdzajmy też przydatność pozostałych leków, by w razie przeterminowania oddać je do utylizacji i zastąpić nowymi.
Podsumowując, domowa apteczka to wbrew pozorom istotna sprawa i nie warto zostawiać jej przygotowania na później, gdyż nigdy nie wiemy, kiedy będziemy potrzebować pierwszej pomocy – zwłaszcza, gdy mamy małe dzieci i chcemy im zapewnić bezpieczeństwo przy różnych problemach zdrowotnych. Zatem warto dmuchać na zimne!
*podane nazwy leków są jedynie sugerowaną przez nas propozycją. Na rynku istnieje wiele środków, mających takie same, bądź podobne właściwości i zastosowanie.