Joanna Flejszman
W ostatnim czasie, w internecie, sporo tematów krąży wokół nowego trendu, jakim jest szczotkowanie ciała na sucho. Możemy napotkać zdjęcia, ukazujące zdumiewające przemiany kobiet po dłuższym, regularnym stosowaniu szczotki do masażu całego ciała. Brzmi dość profesjonalnie, jednak zabieg ten możemy wykonywać samodzielnie w zaciszu domowym, a efekty mogą okazać się tak dobre, jak po niejednym zabiegu pielęgnacyjnym w salonie kosmetycznym. Pozostaje jedynie inwestycja w dobrą szczotkę i do dzieła! Choć szczotkowanie zyskuje aktualnie na popularności, to trzeba wspomnieć, że znane już było w kulturze Dalekiego Wschodu, kiedy w tradycji ajurwedyjskiej był to must-have przed wieczorną kąpielą, jako element codziennego rytuału, mającego na celu pobudzenie mikrokrążenia i staranne oczyszczenie ciała.
Szczotkowanie ciała na sucho to nic innego jak masaż za pomocą specjalnej szczotki, najlepiej takiej o twardym i mocnym włosiu, którego głównym zadaniem jest stymulowanie przepływu krwi w organizmie. To pozwala nam usuwać toksyny, ujednolicić koloryt skóry oraz zmniejszyć obrzęki. Zabieg ten jest doskonałym połączeniem masażu i peelingu. Oczyszcza, napina i jednocześnie wygładza skórę, znakomicie przygotowując ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli Twoim problem są stale wrastające włoski, szczotka rozprawi się z nimi, pozbywając się martwego naskórka bez ryzyka zatkania mieszków włosowych. Jest jeszcze jedna nieodzowna zaleta szczotkowania, otóż to doskonały sposób na relaks i odprężenie, gdyż możemy świetnie rozluźnić spięte mięśnie. Początkowo zabieg ten może nas zniechęcić, gdyż przy pierwszym razie wydaje się dość nieprzyjemny, jednak przy regularnym masowaniu można do niego szybko przywyknąć, odczuwając jedynie przyjemne ciepło przechodzące na całe ciało.
Bardzo ważne jest, aby zainwestować w dobrą szczotkę, których na rynku jest obecnie mnóstwo. Którą więc wybrać? Najlepiej sprawdzi się ta wykonana z naturalnych materiałów, z drewnianym uchwytem i roślinnym włosiem, który powinien być równo przycięty, gęsty i odpowiednio szorstki. Warto zwrócić również uwagę na niewielki szczegół, jakim jest bawełniany pasek, pozwalający na prawidłowe trzymanie szczotki. Pamiętajmy, aby szczotkę przynajmniej raz w tygodniu umyć z delikatnym detergentem i pozwolić jej naturalnie wyschnąć.
Masaż zaczynamy od stóp, kierując się do góry w stronę serca. To główna zasada szczotkowania, gdyż w ten sposób pobudzamy naczynia limfatyczne, a tym samym oczyszczamy organizm z toksyn. Wykonujemy okrężne ruchy, pod kątem 45 stopni, energicznie ale też z wyczuciem, dostosowując nacisk do swojego własnego komfortu. Przechodzimy na całe nogi, co zapewne zajmie nam najwięcej czasu, ale i tam najszybciej zauważymy pierwsze rezultaty. Dzięki masażowi nóg ujędrniamy, zmniejszamy cellulit i obrzęki, jak również przyspieszamy regenerację mięśni po odbytym treningu. Następnie przystępujemy do pośladków, gdzie możemy pozwolić sobie na nieco mocniejszy nacisk, pamiętając o kierunku ruchów. W tym obszarze walczymy z uporczywym cellulitem i rozstępami. Kolejno brzuch – masowanie przyspiesza perystaltykę jelit i wspomaga proces trawienia. Ręce masujemy od dłoni w kierunku ramion. Jeśli planujemy również masaż pleców, przyda się specjalna szczotka z długim uchwytem. Dość problematycznym miejscem mogą okazać się okolice dekoltu oraz piersi, gdyż możemy znacznie podrażnić delikatną tam skórę. Jednak, jeśli zależy nam również na tych okolicach, to warto zainwestować w szczotkę, jak najbardziej delikatną wykonaną z włosia końskiego. Masowanie zaczynamy od pachy w kierunku piersi, wykonując koła zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Każdorazowo szczotkowanie ciała powinno trwać około 10 minut, najlepsze rezultaty uzyskamy wykonując masaż każdego dnia.
Jak w przypadku większości zabiegów kosmetycznych, szczotkowanie ciała na sucho nie sprawdzi się u każdego. Nie wolno wykonywać zabiegu, jeśli na skórze widoczne są rany, bądź świeże blizny. Jeśli cierpisz na żylaki, łuszczycę lub pękające naczynka również nie powinnaś rozpoczynać przygody z tą formą pielęgnacji. Szczotkowanie w trakcie ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem lub położną, wprawdzie jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie powinno to stanowić problemu, jednak zdrowie i bezpieczeństwo w tym szczególnym okresie jest najważniejsze. Jeśli z jakichkolwiek względów nie możesz skorzystać z tej metody masażu, zapytaj specjalistę o alternatywę, jaką jest szczotkowanie na mokro, metoda mniej inwazyjna, bardziej delikatna, ale przynosząca równie dobre rezultaty.
Szczotkowanie na sucho oprócz ujędrnienia skóry daje nam wiele korzyści, te najbardziej widoczne przy regularnym stosowaniu to oczywiście zmniejszony cellulit. Mimo, iż niedoskonałości skóry są całkowicie normalnym zjawiskiem nie powinny być źródłem naszych kompleksów, ale wizja ich zwalczania bywa naprawdę kusząca.
– redukcja cellulitu
– ujędrnienie i wygładzenie skóry
– nawilżenie ciała
– zwiększenie napięcia mięśni
– usunięcie martwego naskórka
– relaks i odprężenie
– zwiększenie energii
– poprawa krążenia krwi
– zmniejszenie obrzęków
– zwalczanie wrastających włosków
– zdrowy koloryt skóry
Niesamowite prawda? Wystarczy, że do swojej codziennej pielęgnacji wprowadzisz ten prosty zabieg, oczywiście pamiętając o regularności – to ważne, aby w szybkim czasie zauważyć pierwsze efekty. Jesteśmy pewni, że nie będziesz rozczarowana.