Marietta Podgórska
Kosmetolog, właścicielka gabinetu Bezpieczna Kosmetologia w Suchym Lesie k/Poznania. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Specjalizuje się w indywidualnych terapiach zabiegowych, które są odpowiednio dopasowane do potrzeb skóry.
Skóra to największy narząd ludzkiego ciała, jej powierzchnia u dorosłego człowieka wynosi od 1,5 do 2 m2 . Składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Najbardziej zewnętrzna warstwa czyli naskórek, stanowi barierę przed środowiskiem zewnętrznym. Zbudowana jest w znacznej części z keratyny, czyli białka które tworzą polipeptydy. To właśnie te białka są organizowane w komórki nazywane korneocytami, spajane za pomocą lipidów, tworzą niezbędną barierę, która pozwala zachować zdrowie i urodę organizmu. Pod naskórkiem znajduję się skóra właściwa, która stanowi 90% masy skóry i odpowiada za jej fizyczną odporność. Zlokalizowane są w niej włókna kolagenowe, elastyna, naczynia krwionośne oraz limfatyczne, zakończenia nerwowe, przydatki skóry, a także komórki tkanki łącznej i glikozaminoglikany.
Sucha skóra odznacza się spadkiem witalności lub niesprawnością bariery naskórkowej, w której spostrzega się zmiany w składzie lipidów oraz spadek NMF – naturalnego czynnika nawilżającego. Odwodnienie skóry powoduje, że korneocyty przestają do siebie ściśle przylegać.
Uważa się również, że często skóra sucha ma zaburzony proces rogowacenia i prawidłowego złuszczania warstwy rogowej naskórka. Zawartość wody w naskórku zależy od dwóch złożonych – od tego ile wody zostanie odparowane z powierzchni naskórka do środowiska zewnętrznego oraz od zdolności zahamowania ucieczki wody przez jej warstwę rogową. Do objawów suchości skóry należy szorstkość, drobnopłatkowe złuszczanie, zaczerwienienie, uczucie ściągnięcia, pieczenia czy swędzenia. Najczęstszymi czynnikami przyczyniającymi się do wystąpienia suchości na skórze są zanieczyszczenia, wiatr, mróz, promieniowanie UV, zła dieta, niektóre leki, nieodpowiednia pielęgnacja, a także uwarunkowania genetyczne.
Skóra sucha wymaga dostarczenia szeregu składników odżywczych, aby wspomóc jej regenerację. Zabiegiem, który od razu przynosi uczucie ulgi i ukojenia, sprawdzi się doskonale w przypadku każdego typu skóry, jest infuzja tlenowa. Połączenie hiperbarycznego tlenu, który wspomaga wprowadzanie do skóry drobnocząsteczkowego serum, przynosi świetne rezultaty. Preparaty, które są wykorzystywane podczas tego procesu, cechują się silnie skoncentrowanymi składnikami odżywczymi, takimi jak: jak kwas hialuronowy, witaminy, antyoksydanty, peptydy oraz minerały. Terapia czystym tlenem poprawia stan energetyczny komórek, przyspiesza przemianę materii i wzmaga procesy regeneracyjne skóry. Na uwagę zasługuje również zabieg mezoterapii igłowej. Polega on na precyzyjnym podawaniu składników aktywnych w głąb skóry właściwej za pomocą nakłuć. Tak zwane „koktajle”, czyli specjalnie przygotowane preparaty do wstrzyknięć, zawierają nawilżające polipeptydy, kwas hialuronowy, a także szereg witamin, aminokwasów, minerałów oraz wyciągów roślinnych. Kwas hialuronowy jest najczęściej spotykanym składnikiem w preparatach nawilżających. Należy do grupy glikozaminoglikanów i występuje naturalnie w organizmie ludzkim. Stymuluje wzrost i rozwój komórek skóry, pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, odgrywa ważną rolę w neutralizacji wolnych rodników tlenowych. Aminokwasy stanowią składnik naturalnego czynnika nawilżającego NMF, który aż w 40% składa się właśnie z nich. Mają zdolność zatrzymywania wody w naskórku, wpływają na odbudowę tkanek, stanowią budulec dla białek macierzy skóry. Witamina E chroni przed peroksydacją lipidów, wzmacnia barierę naskórka, nawilża skórę, zmniejsza przeznaskórkową utratę wody, uelastycznia skórę, wzmacnia tkankę łączną. Dobroczynne działanie tego procesu opiera się zarówno na podaniu substancji aktywnych w miejsce zabiegowe, jak i samym nakłuciu, które wywołuje na skórze pożądany stan zapalny. Dzięki temu następuje stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Dobrze dobrana terapia powinna polegać zarówno na wzmocnieniu zewnętrznych struktur skóry, które są narażone na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, jak i odżywieniu głębszych warstw skóry. Oprócz terapii w gabinecie kosmetologicznym, bardzo istotnym działaniem jest też właściwie dobrana pielęgnacja domowa. Klient wykonuje profesjonalne zabiegi na twarz raz na jakiś czas, natomiast swoją skórę pielęgnuję na co dzień w domu. Chcąc uzyskać zadowalający rezultat, konieczne jest dopracowanie planu zabiegowego wraz z dobraniem odpowiednich kosmetyków do użytku domowego. Tylko takie działanie pozwoli klientowi cieszyć się zdrową i piękną skórą przez długi czas.
Źródła:
Kacalak-Rzepka A., Bielecka-Grzela S., Klimowicz A., Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2008, 54-57.
Draelos Z., Pugliese P., Fizjologia skóry, 2014, s. 1-7
Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, 2021, s. 107-115.