Kamila Kaszanek
Niezależny trener Beauty
Wizażystka/Stylistka włosów
Prowadzi salon pod nazwą „KamaLook”
Cera sucha jest powszechnym zjawiskiem, które może wystąpić u wszystkich, bez względu na wiek. Może przybrać łagodną formę, ale może też powodować duży dyskomfort, a nawet ból. Temu zjawisku mogą towarzyszyć takie objawy jak łuszcząca się, swędząca i pękająca skóra.
CERA SUCHA – OBJAWY
Częste oznaki cery suchej to skóra:
– łuskowata, szorstka w dotyku, łuszcząca się, napięta, ściągnięta, swędząca, popękana, jaśniejsza lub ciemniejsza niż w pozostałych miejscach.
PIELĘGNACJA CERY SUCHEJ NA TWARZY
Sucha skóra na twarzy oznacza, że nie jesteśmy tak chronieni przed wpływami czynników zewnętrznych, takich jak kosmetyki czy światło słoneczne. Może to prowadzić do uszkodzenia skóry i oznak przedwczesnego starzenia. Wprowadzenie regularnej rutyny pielęgnacyjnej to dobry sposób, by zacząć dbać o odpowiednie nawilżanie suchej skóry na twarzy.
1. Oczyszczanie
Mydła i toniki do twarzy lub silnie pieniące się produkty do demakijażu zawierające alkohol mogą rozpuszczać naturalne sebum skóry i niszczyć jej własne bariery ochronne. Oczyść skórę z wyjątkową troską, na przykład mleczkiem oczyszczającym równoważącym lipidy.
2. Złuszczanie
Złuszczanie to dobry, choć wymagający sposób na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić i nie wysuszyć skóry nadmiernie. Jednak stosowanie raz w tygodniu delikatnego peelingu, takiego jak peeling ryżowy usunie martwe komórki naskórka i pozwoli serum oraz kremom nawilżającym głęboko wniknąć w skórę, zapewniając efekt bardziej nawilżenia.
3. Stosowanie serum
Serum to świetny sposób na zapewnienie skórze dodatkowego nawilżenia. Szukaj serum z witaminą C lub kwasem hialuronowym. Jako środek utrzymujący wilgoć kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w skórze, a także może pomóc zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.
4. Nawilżanie
Wybierając krem nawilżający do twarzy dla skóry suchej, szukaj bogatych kosmetyków nawilżających, które pomogą zapobiec ściąganiu się skóry i odwodnieniu.
Cera sucha – 5 domowych sposobów
Istnieją naturalne sposoby, idealne do wypróbowania w domu, które mogą pomóc ukoić i nawilżyć suchą skórę.
1. Olej kokosowy
Olej kokosowy jest emolientem, co oznacza, że wypełnia przestrzenie między komórkami skóry, tworząc gładką powierzchnię. Dodatkowo zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają nawilżać i wygładzać skórę. Nanieś olej na wilgotną skórę i pozwól mu się wchłonąć.
2. Aloes
Dzięki naturalnym właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym żel jest doskonałym, naturalnym kosmetykiem łagodzącym suchą skórę. Szczególnie dobrze działa na dłonie i stopy. Nałóż go na stopy lub dłonie przed snem, przykryj skarpetą lub rękawiczką i pozostaw na noc.
3. Kąpiel owsiana
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, owies może łagodzić podrażnienia i swędzenie, których możesz doświadczyć w przypadku suchej skóry. Zanurz się w kąpieli z surowego lub gotowanego owsa z wodą – pamiętaj jednak, aby woda nie była zbyt gorąca. Następnie użyj odpowiedniego balsamu nawilżającego, aby stworzyć na skórze barierę ochronną.
4. Galaretka z ropy naftowej
Ten olej mineralny doskonale pokrywa skórę warstwą ochronną i zatrzymuje wilgoć pod powierzchnią, pomagając koić suche, obolałe miejsca. Wmasuj galaretkę w suchą skórę i pozostaw do wchłonięcia.
5. Picie mleka
Badania sugerują, że picie mleka może przynieść ulgę suchej skórze. Ponieważ mleko zawiera biotynę, może pomóc w rewitalizacji wysuszonej skóry, a kwas mlekowy dodatkowo nawilża skórę i odżywia.
Czym charakteryzuje się cera tłusta?
– błyszczenie na całym obszarze twarzy (strefa T i policzki), tendencja do wyprysków, zaskórników lub trądziku, rozszerzone pory, odwodnienie.
Przetłuszczanie się skóry powodowane jest także przez niewłaściwą pielęgnację. Często używasz peelingów, zwłaszcza mechanicznych? Nawet kilkukrotnie w ciągu dnia myjesz twarz wysuszającym preparatem, a przy osuszaniu skóry mocno pocierasz ją ręcznikiem? To błąd. Skórę należy traktować delikatnie, bo agresywna pielęgnacja dodatkowo aktywuje gruczoły łojowe do pracy. Istnieją także mniej oczywiste przyczyny świecenia się skóry twarzy. Jest to np. niewłaściwa dieta, uboga w witaminy A, E i B2. Witaminy te są kluczowe dla zdrowia i równowagi skóry. Bliski związek z dietą mają też procesy przemiany materii. Gdy ulegają zaburzeniu, krążące w organizmie toksyny znajdują ujście na powierzchni skóry. Za błyszczącą cerę odpowiedzialny jest także zbyt silny i długotrwały stres.
Jakiej pielęgnacji wymaga cera tłusta? Co robić, by codzienne zabiegi nie sprawiały problemów? Możesz zmienić styl życia, zredukować poziom stresu i poprawić jakość diety, jednak jako pierwszą linię obrony musisz zastosować odpowiednią pielęgnację twarzy.
Jak dbać o tłustą cerę?
Staraj się myć ją łagodnym preparatem bez dodatku alkoholu nie częściej niż dwa razy dziennie. Maseczka ściągająca pory i drobnoziarnisty peeling do twarzy wykonuj raz w tygodniu. Zwróć uwagę na delikatny peeling ryżowy do twarzy. Pielęgnacja skóry tłustej powinna opierać się także na kosmetykach do makijażu. Jak dbać o cerę tłustą przy ich pomocy? Tradycyjne podkłady drogeryjne warto zastąpić kosmetykami mineralnymi. Mają one świetne właściwości matujące i na cerę problematyczną działają wręcz leczniczo. To także świetne rozwiązanie, gdy oprócz cery tłustej masz też trądzik. Minerały nie blokują ujścia kanalików łojowych, więc nie pogłębiają istniejącego problemu. A jak pozbyć się tłustej cery dzięki kremom na dzień i na noc? Stawiając na nawilżanie! W tej roli świetnie sprawdzą się kremy nawilżające do cery mieszanej i tłustej. Pamiętaj, tłustą skórę też należy poić. Kremy na dzień powinny mieć jak najlżejszą konsystencję, aby nie nasilać świecenia w ciągu dnia, kremy na noc mogą być natomiast bogatsze w składniki odżywcze i nawilżające.
CERA TŁUSTA – SKŁADNIKI AKTYWNE
Jak sama nazwa wskazuje, są to substancje aktywnie pochłaniające nadmiar sebum z powierzchni twarzy. Zaliczają się do nich polimery o strukturze maleńkich gąbeczek lub kapsułek. Składniki te najczęściej dodawane są do pudrów matujących. Takie samo działanie mają ziemia okrzemkowa i różnego rodzaju glinki. Składniki aktywne do cery tłustej to również substancje wpływające na aktywność gruczołów łojowych. Hamująco działają między innymi kwas salicylowy i glikolowy, alantoina, algi morskie, cynk, wyciągi z aloesu i pokrzywy. Na szczególną uwagę zasługuje tu zwłaszcza alantoina, która doskonale nawilża i łagodzi podrażnienia. Krem z jej dodatkiem potrafi więc wszystko, czego potrzebuje tłusta skóra: matuje, nawilża i walczy z wypryskami.
DOMOWE SPOSOBY NA TŁUSTĄ CERĘ
Jesteś zwolenniczką domowych metod leczenia? Możesz więc w zaciszu własnego domu pokusić się o zabiegi na cerę tłustą. Domowe sposoby muszą być jednak bezpieczne, więc polecam kuracje z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych, ogólnodostępnych składników. Spośród sposobów na tłustą cerę warto wymienić choćby peeling z płatków owsianych. Owies znany jest ze swoich łagodzących właściwości. Do tego pomaga utrzymać nawilżenie skóry. Namoczone na noc w zimnej wodzie płatki owsiane o poranku przemieniają się w delikatny peeling, który złuszczy martwy naskórek i zmatowi cerę. To tani i mało kłopotliwy sposób na przetłuszczającą się skórę! Matująco na tłustą cerę działa także kilka rodzajów ziół. Są to m.in. szałwia lekarska i oczar wirginijski. Można je stosować jako tonik do twarzy, okład lub maseczkę. Wystarczy zamoczyć w świeżym i przestudzonym naparze płatek kosmetyczny (lub kompres) i przemyć nim twarz przed nałożeniem kremu (a mokrymi kompresami okryć twarz i zostawić na 20 minut). Aby otrzymać maseczkę, napar należy zagęścić mąką. Najlepiej… owsianą! Możesz też łatwo wykonać maseczkę z białka jaja kurzego. Białko wystarczy ubić, nałożyć na twarz i w pozycji leżącej odczekać kilkanaście minut. Białko podziała na skórę ściągająco, więc zanotujesz też zmniejszenie widoczności porów. Białko można wykorzystać również jako wartościowy zagęstnik do maseczek z dodatkiem np. rumianku, krwawnika i poprawiającej koloryt skóry marchewki. Jeśli Twoja przetłuszczająca się skóra ma także tendencję do wyprysków, stosuj domowe kosmetyki do twarzy o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Mogą to być maseczka z drożdży albo tonik z bratka polnego.
TŁUSTA CERA, A MAKIJAŻ
Nie jest obojętne, jakiego podkładu używasz, gdy masz cerę tłustą. Jeśli nie chcesz, by Twój starannie wykonany makijaż rozpłynął się już w ciągu kilku pierwszych godzin od nałożenia, musisz używać podkładu do cery tłustej. Na etykiecie produktu raczej nie znajdziesz oznaczenia „do przetłuszczającej się skóry” – musisz sama wiedzieć, jak odróżnić podkład matujący od np. rozświetlającego. Najpewniejszym wyborem są podkłady mineralne. Ich sypka formuła pozbawiona składników olejowych na pewno podziała na twarz matująco. Podkłady mineralne to naturalne produkty. Nie zawierają dodatków przedłużających ich trwałość i przyczepność, więc efekt zmatowienia i krycia może nie utrzymać się na twarzy przez cały dzień. To dlatego lepiej jest liczyć na… krem matujący pod makijaż! To on w głównej mierze powinien odpowiadać za matowienie skóry. Jeśli używasz minerałów, nigdy nie zapominaj o kremie! Podkłady mineralne bowiem silnie wysuszają. Krem zadziała jak baza pod makijaż do cery tłustej.
Żeby móc rozpoznać ten typ cery, warto uważnie obserwować skórę. Nadprodukcja sebum w wybranych partiach twarzy może stać się szczególnie widoczna w kilka godzin po nałożeniu makijażu. Nawet jeżeli użyjemy silnie matującego pudru, z biegiem czasu niektóre miejsca zaczną się błyszczeć od sebum, mimo że policzki, żuchwa czy skronie pozostaną nadal matowe.
To wszystko powoduje, że podejście do pielęgnacji cery mieszanej musi być kompleksowe i uwzględniać potrzeby zarówno skóry suchej, jak i tłustej. Kluczem jest znalezienie złotego środka. Nie powinniśmy stosować produktów o zbyt gęstej, obciążającej formule, która mogłaby zanadto stymulować pracę gruczołów łojowych. Jednocześnie musimy zatroszczyć się o to, by cera była odpowiednio nawilżona.
Jakich składników aktywnych potrzebuje cera mieszana?
Kosmetyki powinny być dość łagodne w swoim działaniu. Unikajmy bardzo tłustych, gęstych konsystencji na bazie olejów, które mogłyby zanadto obciążyć skórę i zwiększyć produkcję sebum. Sięgnijmy raczej po lekkie kremy nawilżające, np. z dodatkiem kwasu hialuronowego czy gliceryny, które będą szybko się wchłaniać, a jednocześnie dogłębnie nawilżać.
Bardzo istotnym etapem pielęgnacji cery mieszanej jest bez wątpienia oczyszczanie – tonizacja. Dzięki temu będziemy w stanie skutecznie pozbyć się nadmiaru sebum oraz wszelkich innych zanieczyszczeń, które mogą osiadać na skórze i zatykać ujścia gruczołów, co z kolei prowadzi m.in. do zaskórników. Ważne jest, aby do codziennego mycia twarzy nie używać produktów na bazie wysuszającego alkoholu czy mydła. Zamiast tego lepiej będzie wybrać preparaty z dodatkiem roślinnych ekstraktów, np. wyciągu z nagietka. Nie zapominajmy też o regularnym peelingu. Usuwanie martwego naskórka jest bardzo ważne zarówno z punktu widzenia skóry suchej, jak i tłustej. Jednocześnie dbamy też o to, aby cera była gładsza i bardziej miękka. Stosowany peeling powinien być natomiast enzymatyczny. Te z drobinkami mogą okazać się zbyt silne i podrażniać delikatny naskórek.
Demakijaż i oczyszczanie – kosmetyki do cery mieszanej
Jeżeli mowa o wieczornej rutynie pielęgnacyjnej, to zawsze powinniśmy rozpocząć ją od demakijażu. Nawet gdy jesteśmy dość oszczędni w nakładaniu kosmetyków kolorowych, konieczne jest dokładne usunięcie resztek podkładu, pudru czy tuszu do rzęs. W tym celu najczęściej wykorzystujemy takie produkty, jak płyn micelarny, olejek, mleczko czy balsam do demakijażu.
To, co jest istotne, to żeby nie pocierać nadmiernie skóry. Wybrany kosmetyk do demakijażu powinniśmy nanieść na czysty wacik kosmetyczny, a następnie przyłożyć w wybrane miejsce i odczekać, aż makijaż zacznie się rozpuszczać. Całą twarz spłukujemy później letnią wodą. Dobrym nawykiem jest stosowanie tzw. dwuetapowego oczyszczania, co oznacza, że po zakończonym demakijażu warto później dokładnie umyć skórę. Sam płyn micelarny może nie wystarczyć, ponieważ zanieczyszczenia mogą zalegać głębiej w porach. Dlatego w następnym kroku sięgamy po ulubiony żel lub piankę do mycia twarzy, co daje nam pewność, że wszystkie zabrudzenia, w tym pot i sebum, zostały usunięte.
Peeling do cery mieszanej
Mówiąc o oczyszczaniu, nie sposób nie wspomnieć także o peelingu do cery mieszanej. Oczywiście po taki kosmetyk nie sięgamy codziennie – w przeciwnym wypadku moglibyśmy za bardzo podrażnić naskórek i doprowadzić do zaburzenia pracy bariery hydrolipidowej. Częstotliwość używania peelingu jest kwestią dość indywidualną, jednak przyjmuje się, aby złuszczanie martwych komórek naskórka przeprowadzić np. raz w tygodniu. W przypadku skóry mieszanej możemy zrobić to nawet dwa razy w tygodniu, ale koncentrując peeling wyłącznie w strefie T, która może wymagać częstszego złuszczania. Peeling warto stosować niezależnie od rodzaju naszej skóry. Dzięki temu zapobiegamy m.in. powstawaniu zaskórników, a przy tym możemy sprawić, że cera będzie gładka, miękka i bardziej sprężysta. Peeling enzymatyczny do cery mieszanej będzie najlepszym wyborem, ponieważ unikniemy w ten sposób ostrych drobinek, które mogłyby podrażniać skórę, szczególnie w bardziej przesuszonych obszarach.
Tonik do cery mieszanej
Choć możemy się spotkać z twierdzeniem, że tonizacja nie jest obowiązkowym etapem pielęgnacji, to jednak zdecydowanie warto ją wykonywać. Dlaczego? Nawet jeśli stosujemy bardzo łagodne produkty do oczyszczania skóry, jej pH może i tak zostać zaburzone. Chociażby zbyt twarda woda może spowodować, że po umyciu twarzy poczujemy nieprzyjemne ściągnięcie i przesuszenie. Tonik do cery mieszanej, tłustej, suchej czy też normalnej przywróci pH do właściwego stanu, a do tego zapewni skórze tak potrzebne poczucie komfortu. Będzie to zarazem doskonałe przygotowanie na nałożenie kosmetyków o działaniu nawilżającym.
Jaki tonik do cery mieszanej wybrać?
Zdecydowanie należy unikać produktów z alkoholem, który może przyczyniać się do szybszej utraty wody z naskórka, a także powodować pieczenie, a nawet podrażnienia. Zamiast tego warto poszukiwać formuł o delikatnym działaniu.
Serum do cery mieszanej
Po dokładnym oczyszczeniu skóry, ale jeszcze przed nałożeniem kremu zdecydowanie warto zaaplikować jeszcze serum. Dlaczego? Wybrane serum do skóry mieszanej dostarczy jej skoncentrowanej dawki składników odżywczych i to przy zachowaniu bardzo lekkiej, szybko wchłaniającej się formuły. Sera to z zasady kosmetyki, które mają wspomóc w zwalczeniu konkretnego problemu, np. zredukować widoczność zmarszczek, dogłębnie nawilżyć czy też wygładzić skórę. Jakie serum do cery mieszanej będzie odpowiednie?
Krem na noc do cery mieszanej
Mimo że z powodzeniem możemy znaleźć krem do cery mieszanej o tak uniwersalnym działaniu, że będzie się sprawdzał zarówno o poranku, jak i w wieczornej pielęgnacji, dobrze będzie rozważyć stosowanie dwóch różnych produktów. Wiąże się to z tym, że nasza skóra może potrzebować nieco innych formuł czy składników w zależności od pory dnia. Przykładowo krem nawilżający do cery mieszanej, który zaaplikujemy przed snem, może mieć nieco bardziej treściwą formułę, ponieważ będzie mógł działać przez całą noc. Z kolei rano wybierzemy raczej lżejszy krem pod makijaż. Cera mieszana nie jest pod tym względem wyjątkiem, ponieważ takie rozgraniczenie stosowanych kosmetyków sprawdza się w przypadku różnych typów skóry.
Najpierw skupmy się na tym, czym może się wyróżniać krem na noc. Cera mieszana bez wątpienia wymaga solidnego nawilżenia, ale bez jej nadmiernego obciążania. W przeciwnym wypadku możemy spowodować zwiększoną produkcję sebum. Świetnym rozwiązaniem są produkty na bazie kwasu hialuronowego . Pod uwagę możemy również wziąć swój wiek i to, czy skórę możemy już określać jako dojrzałą. Przykładowo dobre kremy do cery mieszanej po 40. roku życia mogą zawierać kolagen, peptydy, retinol czy też koenzym Q10.
Prawidłowa i podstawowa kosmetyka cery powinna stanowić codzienną rutynę. Ten kilkuetapowy proces ma duże znaczenie dla wyglądu skóry oraz dobrego samopoczucia. Zmiany pojawiające się na twarzy, zmarszczki czy wypryski mogą być spowodowane nie tylko chorobami czy alergiami, lecz także niewłaściwą higieną. Systematyczna pielęgnacja twarzy niesie ze sobą liczne korzyści.