Skip to main content

Pielęgnacja włosów – najważniejsze zasady!

Anna Świątkowska

www.tekstualni.pl

Chcesz mieć piękne, zadbane włosy, które wyglądają jakbyś dopiero wyszła od najlepszego fryzjera w mieście? Ten artykuł pomoże Ci uzyskać dokładnie takie efekty. Pożyteczne rady znajdą zarówno doświadczone, jak i początkujące włosomaniaczki. Pamiętajmy, że pielęgnacja włosów nie jest skomplikowana, ale trzeba przestrzegać niektórych zasad, by przynosiła pożądane efekty.

1. Unikaj tarcia, które niszczy łuski włosów

Najbardziej zewnętrzna część włosa to łuski. Osłaniają one korę łodygi i odpowiadają za jej kondycję. Im bardziej o nie zadbamy, tym bardziej będą przylegały do kory, co wiąże się z tym, że włosy będą po prostu ładniejsze. Jeśli je naruszymy, zaczną odstawać od włosów i pozbawią kory ochrony. Efektem tego będą przesuszone i chropowate włosy pozbawione blasku. Co powoduje uszkodzenia łusek?


– mocne tarcie włosów ręcznikiem,
– spanie w rozpuszczonych włosach,
– noszenie włosów pod paskiem torebki,
– noszenie ciasnych oraz cienkich gumek (najgorsze są te z metalowym elementem),
– spanie na chropowatych poszewkach.

Jeżeli chcesz unikać uszkadzania łuski włosów – unikaj wyżej wymienionych rzeczy!

2. Dokładnie oczyszczaj skórę głowy

Oczyszczanie skóry głowy jest istotnym elementem pielęgnacji. Zazwyczaj poświęcamy temu z mało uwagi lub w ogóle pomijamy ten krok. Jest to jednak kwestia niezwykle istotna. Zła kondycja skóry głowy może wiązać się z poważnymi problemami, związanymi nie tylko z włosami, ale także z problemami skórnymi, takimi jak: nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, łupież. W celu uniknięcia takich komplikacji, należy regularnie oczyszczać naskórek i przede wszystkim – traktować go delikatnie! Pocieraniu paznokciami mówimy zdecydowane: NIE. Jak zatem prawidłowo oczyszczać skórę głowy? Podczas mycia skup się na skórze. Masuj ją zdecydowanymi, ale delikatnymi ruchami, używając opuszków palców. Co tydzień lub dwa wykonuj peeling skóry głowy. Usuwa on wszystkie zanieczyszczenia, których nie są w stanie usunąć szampony. Dzięki temu zarówno skóra głowy, jak i cebulki, będą silne i zdrowe.

3. Używaj wcierek i wzmacniaj skórę głowy

Dzięki stosowaniu wcierek dostarczysz skórze cennych składników odżywczych i pobudzających cebulki do wzrostu. Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie wcierek do skóry głowy?

– wzmocnienie cebulek i skóry głowy,
– przyspieszenie wzrostu włosów,
– nawilżenie skóry głowy,
– zapobieganie wypadaniu włosów.

4. Unikaj gorącego nawiewu

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wysoka temperatura bardzo niszczy włosy. Używaj zatem średniego bądź chłodnego nawiewu, zapomnij o tym, że istnieje gorący nawiew.

5. Powiedz „tak” kosmetykom z termoochroną

Spór uważamy za otwarty – stylizować włosy czy nie stylizować? Wszystko jest dla ludzi, zatem stylizacja włosów również, jednak należy robić to z głową. Zrezygnuj z nadmiernego używania kosmetyków do stylizacji włosów, gdy sytuacja tego nie wymaga. Daj włosom odpocząć. Podczas suszenia warto używać kosmetyków termoochronnych, nawet podczas, gdy używasz zimnego nawiewu. Dobre produkty do stylizacji, czyli jakie? Takie, które mają w sobie składniki pielęgnujące – warto dobrać je do swojego typu włosów.

6. Zabezpieczaj końcówki

Zacznijmy od tego, że nawet jeśli włosy są w dobrej kondycji, warto regularnie podcinać końcówki. Warto wspomnieć, że nie zdołasz zapuścić włosów, jeśli końcówki są w złej kondycji. Naruszone łuski nie będą chronić włosa – będą natomiast powodowały coraz gorszy stan włosów. Odpowiednie zabezpieczenie końcówek ochroni Cię przed wpadnięciem w błędne koło. Ratowanie włosów nie do uratowania nie ma najmniejszego sensu. Aby były jak najdłużej w dobrym stanie, powinno się używać olejku bądź sylikonowego serum. Kosmetyk „oblepi” włosy, domknie łuski, co skutecznie wpłynie na ich ochronę. Pamiętajmy jednak, że olejek lub serum używamy w minimalnej ilości i nigdy nie robimy tego przy skórze głowy.

7. Prawidłowo rozczesuj włosy

Pielęgnacja włosów i dobra szczotka to duet idealny oraz nierozłączny. Prawidłowa technika czesania również jest sprawą niezwykle istotną. Często nieodpowiednia szczotka sieje na naszej głowie największe spustoszenie, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jaka to nieodpowiednia szczotka? Taka, która szarpie, plącze i urywa włosy, zamiast skutecznie je rozczesywać. Szczotka przede wszystkim musi być delikatna, rozczesywać szybko i skutecznie oraz rozplątywać włosy bez ich wyrywania. Zła szczotka może być powodem, przez który nigdy nie dochowamy się długich i błyszczących włosów.

Droga po piękne włosy? Zacznij ją dziś!

Nie od razu Rzym zbudowano – zacznij od małych kroków. Może na początek rozejrzyj się za nową szczotką do włosów lub wyeliminuj jeden z problemów dnia codziennego – np. nie związuj włosów zbyt ciasno? Przede wszystkim – nie zrażaj się! Efektów pielęgnacji nie widać od razu, potrzeba na to trochę czasu. Powodzenia, piękne włosy należą się każdej z nas!