Skip to main content

Pielęgnacja dłoni mężczyzn w gabinecie kosmetycznym

Bożena Pustelnik-Szczepańska

mgr kosmetolog, Instruktor marki SPN, szkoleniowiec i wykładowca na kierunku kosmetologia w Bielskiej Wyższej Szkole im.J. Tyszkiewicza, właścicielka salonu BPS studio – Czaniec (woj. śląskie)

BPS studio
Instagram icon bps_studio

Gabinet manicure to nie tylko miejsce dla kobiet. W dobie trendu idealnego, wypielęgnowanego ciała, niczym filtry z Instagrama, coraz częściej z usług manicurzystki korzystają mężczyźni. Piękne i zadbane dłonie są wizytówką każdego człowieka. Zarówno skóra dłoni kobiet, jak i mężczyzn wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co zatem możemy zaoferować panom, kiedy zechcą zadbać o swoje dłonie?

1. Klasyczny manicure

Zabieg szczególnie polecany dla mężczyzn, którzy borykają się z uporczywymi, pękającymi lub suchymi skórkami wokół paznokci. Jak przebiega taki manicure? Zaczynamy od zmiękczenia skórek specjalnym removerem, który już w kilka sekund je zmiękczy, dzięki czemu z łatwością będzie można odsunąć je kopytkiem lub drewnianym patyczkiem. Kiedy mamy preparat nałożony na wały okołopaznokciowe i skórki, w międzyczasie pilnikiem nadajemy kształt paznokciom. W przypadku skórek mężczyzn – bez wahania – zdecydowanie przed wycinaniem czy frezowaniem, polecam najpierw je zmiękczyć odpowiednim preparatem ponieważ skórki te, są bardzo grube i bardzo mocno przylegają do płytki paznokcia, a wcześniejsze zmiękczenie ich sprawi że odsuwanie z płytki paznokcia będzie bardziej komfortowe, mniej bolesne. Następnie po zmyciu preparatu, delikatnym bloczkiem matujemy płytkę paznokcia, w celu wyrównania wszelkich nierówności, wygładzenia płytki i odzyskania jej zdrowego wyglądu. Frezem możemy dodatkowo odepchnąć i podnieść skórki (polecam frez ścięty stożek lub płomyk), a cążkami lub nożyczkami do skórek wycinamy powstały fałd. Aby zapobiec późniejszemu strzępieniu czy pękaniu skórek, wygładzamy wały okołopaznokciowe frezem „kulką” o średnicy 3,5-4 mm. Kolejno wykonujemy peeling dłoni z masażem – zdecydowanie sprawdza się tutaj peeling na bazie cukru, który podczas masażu skutecznie złuszcza, ale nie podrażnia, wygładza skórę, podczas wykonywania masażu delikatnie się rozpuszcza. Z reguły, peelingi na bazie cukru zawierają moc aktywnych składników: masło Shea, wosk pszczeli oraz NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe), które mają działanie silnie nawilżające, przeciwzapalne, wspomagają funkcje ochronne naskórka. Na koniec, przed nałożeniem balsamu do dłoni możemy delikatnie wypolerować paznokcie lub nałożyć odżywkę. W przypadku, kiedy aplikujemy odżywkę, aby uniknąć efektu lustrzanego błysku proponuję zakończyć manicure matowym topem do paznokci. Nakładając balsam do dłoni, wykonujemy masaż, który doskonale poprawi samopoczucie, wspomoże krążenie krwi, dzięki czemu składniki aktywne zawarte w balsamie będą mogły lepiej się wchłonąć, a tym samym usprawnimy naturalne procesy zachodzące w skórze. Regularnie wykonywany taki zabieg poprawia kondycję skóry dłoni oraz paznokci.

2. Manicure SPA

Zabieg relaksujący, pielęgnujący, to połączenie manicure biologicznego z elementami aromaterapii. W przypadku tego manicure bazujemy na kosmetykach zapachowych, delikatnych, staramy się wykonać manicure bez użycia metalowych narzędzi. Manicure SPA rozpoczynamy od opiłowania paznokci, a następnie wykonujemy kąpiel dłoni w wodzie z mydłem, kulkami relaksującymi lub wybielającymi (szczególnie polecane dla nałogowych palaczy), czy dodatkowymi olejkami w celu zmiękczenia skórek, które następnie delikatnie odsuwamy drewnianym patyczkiem. Staramy się nie korzystać z metalowych narzędzi, jednak niekiedy użycie cążek czy frezów staje się konieczne. Kolejno przechodzimy do delikatnego wygładzenia płytki paznokcia oraz wykonania masażu z peelingiem dłoni. Jeśli zależy nam na silnej regeneracji naskórka, dodatkowo możemy wykonać zabieg parafinowy. Następnie możemy zakończyć zabieg masażem na olejku lub masażem świecą. Zdecydowanie polecam drugą opcję. W przypadku manicure SPA świetnie sprawdza się masaż świecą na bazie bio-wosku sojowego z zastosowaniem aromaterapii. Specjalna świeca do masażu nie zawiera parafiny ani innych substancji ropopochodnych. Wosk, po chwili rozgrzania, zamienia się w ciepły i zmysłowy olejek. Masaż świecą sprawia, że skóra staje się aksamitnie gładka, zabezpiecza przed utratą wody oraz ma działanie przeciwstarzeniowe. Dzięki zawartym w niej olejkom zapachowym, klient czuje się odprężony, zrelaksowany. Ciepło olejku oraz masaż wspomaga lepszą penetrację składników aktywnych zawartych w świecy, takich jak np. NNKT, lecytyna, witamina E, C. Dodatkowo ciepło rozgrzewa tkanki, rozluźnia mięśnie.

3. Manicure japoński

Polecany dla wzmocnienia rozdwajających się i łamliwych paznokci. Polega na wcieraniu w płytkę paznokcia specjalnej pasty i pudru zawierających wosk pszczeli, witaminę E, A, krzemionkę z Morza Japońskiego, keratynę. Bardzo istotnym jest wcieranie produktów tylko w jedną stronę, ruchem jednostajnym. Zabieg przeznaczony tylko do pielęgnacji paznokci, ale można urozmaicić go, wykonując dodatkowo peeling dłoni i masaż. Manicure japoński należy wykonywać nie częściej niż co miesiąc, a nawet co dwa miesiące.

4. Mikrodermabrazja

Coś dla panów borykających się z szorstką, suchą skórą dłoni. Odpowiednik bardzo mocnego peelingu. Jednak w tym przypadku, jest to zabieg kontrolowanego złuszczania naskórka, polegający na usunięciu jego zrogowaciałej warstwy, wygładzeniu i rozjaśnieniu skóry poprzez oddziaływanie na skórę specjalną głowicą metalowo-diamentową. Mikrodermabrazja pomaga również rozjaśnić przebarwienia. Po takim zabiegu zdecydowanie warto zastosować silnie nawilżający krem, balsam lub wykonać zabieg parafinowy z maską na dłonie.

5. Zabieg parafinowy

Idealny dla suchej, spierzchniętej skóry dłoni wymagającej silnego nawilżenia. Polecany szczególnie jesienią i zimą. Czysta parafina ma działanie wysuszające, ale w zabiegu stosowana jest jako maska okluzyjna, wspomagająca szybszą penetrację składników aktywnych zawartych w masce lub serum do dłoni. Oddając ciepło zwiększa przepływ krwi, rozszerza pory skórne, wpływając przy tym na detoksykację. Parafina stygnąc, zwiększa swoją objętość, przez co powoduje ucisk tkanek, dlatego nie mogą korzystać z niej osoby, które cierpią na osteoporozę (ucisk może pogorszyć ukrwienie tkanek i spowodować ich martwicę). Zabieg parafinowy często jest dodatkiem do manicure klasycznego lub SPA. Polega na wykonaniu peelingu dłoni, następnie nałożeniu silnie regenerującej, odżywczej lub nawilżającej maski na dłonie bądź ampułki witaminowej. Następnie dłonie zanurzamy w parafinie, zakładamy foliowe rękawice, a na nie rękawice frotte. Po około 15-20 minutach delikatnie ściągamy parafinę i gotowe! Niestety istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu parafinowego. Choroby zakaźne i alergiczne skóry, przerwana ciągłość naskórka, świeże rany, stany zapalne i ropne w okolicy objętej zabiegiem, problemy z krążeniem, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, miażdżyca.

źródło:    Akademia Paznokcia nr 75