Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.
Korzystanie z sauny niesie za sobą szereg udowodnionych badaniami zalet i korzyści dla zdrowia organizmu. Dzięki gorącym masom powietrza, zarówno w saunie fińskiej jak i parowej z powierzchni skóry usuwane są toksyny wydzielane wraz z potem. Dzięki korzystaniu z sauny wzmacnia się nasz układ immunologiczny, przyspiesza proces przemiany materii, poprawia się krążenie krwi oraz zmniejsza się poziom stresu. Rozluźniające działanie sauny może mieć związek z poprawą samopoczucia. Panie ucieszy fakt, że sauna wspiera walkę z cellulitem.
Noce saunowe są cyklem pokazów saunamistrzów, wykonywanych kilkukrotnie, co około godzinę w godzinach późnowieczornych, w zaplanowanym terminie. Pokazy trwają przez około 15 minut i polegają na rozprowadzaniu za pomocą ręcznika ciepłego powietrza w rytm muzyki. Na noce saunowe obowiązują zapisy. Saunamistrzowie wykonują swe pokazy z zastosowaniem aromatycznych olejków, peelingów, balsamów, aby zapewnić optymalne korzyści dla zdrowia, kondycji skóry uczestników oraz zmaksymalizować efekt odprężenia. Wyjątkowe pokazy saunowe podczas nocy saunowych wykonywane są zarówno w saunach typu fińskiego jak i parowych. Po seansie należy wziąć chłodny prysznic, a następnie skorzystać z kąpieli chłodzącej. Odpoczynek powinien trwać co najmniej tak długo jak seans saunowy.
Noce saunowe są wydarzeniami, na które należy zapisać się z wyprzedzeniem. Organizatorzy zastrzegają możliwość odwołania wydarzenia, jeśli nie zbierze się wymagana ilość uczestników. Wtedy zaliczki podlegają zwrotowi. Z saunowych nocy nie należy korzystać z wyraźnymi objawami infekcji dróg oddechowych lub skóry. Nie należy również korzystać z niej w przypadku, gdy skóra uległa przerwaniu (zranienia, podrażnienia, otarcia). Saunowe noce nie są odpowiednie dla osób, które nie ukończyły lat 18 oraz dla osób nietrzeźwych i znajdujących się pod wpływem innych środków odurzających. Z tej atrakcji nie mogą skorzystać osoby, cierpiące na nowotwór, posiadające problemy z krążeniem lub choroby, związane z ograniczeniem wydolności. Rytuał nie jest również odpowiedni dla kobiet w ciąży oraz miesiączkujących. Organizator nocy saunowych może odmówić udziału w wydarzeniu bez podania przyczyny.
Celem nocy saunowych jest promowanie zdrowego stylu życia, a udział w wydarzeniu musi wiązać się z akceptacją regulaminu. W jego postanowieniach znajdują się między innymi informacje o zakazie używania w saunie telefonów komórkowych i innych urządzeń rejestrujących oraz nakazie zachowania się zgodnie z zasadami obyczajów społecznych. W saunie fińskiej przebywamy owinięci ręcznikiem, natomiast w saunie parowej nago. Bardzo ważne jest zachowanie higieny oraz zachowanie się zgodnie z regułami przyzwoitości. Podczas nocy saunowych konieczne jest regularne nawadnianie się, dlatego w każdej saunie dla uczestników dostępna jest woda pitna. Jeżeli w saunie fińskiej chcemy samodzielnie uderzyć mokrym ręcznikiem, koniecznie musimy zapytać o zdanie innych uczestników seansu. Przebywanie w saunie niesie za sobą szereg pozytywnych właściwości zdrowotnych, związanych przede wszystkim z usunięciem toksyn poprzez pot oraz poprawą krążenia krwi. Właśnie dlatego konieczne jest pozostawienie na zewnątrz kostiumu kąpielowego, klapek, biżuterii, okularów oraz soczewek kontaktowych. Uznani saunamistrzowie zadbają o dobór elementów, dzięki którym rytuały stają się wyjątkowo odprężające i zapewniają solidną dawkę energii.