
Depilacja laserowa nie przypadkiem uznawana jest za jeden z najlepszych sposobów na trwałe pozbycie się niepożądanego owłosienia. Obecnie dostępne są różne tego typu systemy, które przynoszą długoterminowe i skuteczne rezultaty. Do zalet laserów należy również precyzja, a także wyjątkowo duże bezpieczeństwo zabiegów z ich wykorzystaniem. Zalety te w znacznej mierze wynikają bezpośrednio ze specyfiki i sposobów działania samej technologii.
Laser do depilacji opiera swoje działanie na efektywnym wykorzystania światła o ustalonej długości fali, które wywiera wpływ na melaninę. Barwnik ten naturalnie występuje w skórze. W trakcie zabiegu laser emituje fale pochłaniane przez melaninę, co prowadzi do podgrzania cebulki włosa oraz jej trwałego uszkodzenia. W rezultacie mieszek włosowy ulega zniszczeniu i wypada, co uniemożliwia dalszy wzrost owłosienia w danym miejscu. Warto jednak pamiętać, że laser wykazuje skuteczność włącznie w stosunku do włosów w fazie wzrostu (anagenie). Jego struktura jest wówczas kompletna, dzięki czemu może pochłaniać energię świetlną. Włosy w fazie przejściowej (katagenie) i spoczynkowej (telogenie) są mniej podatne na oddziaływanie zabiegu, dlatego nie da się usunąć całego owłosienia w trakcie jednej depilacji. Proces wymaga zatem kilku sesji, aby było możliwe dotarcie do macierzy każdego włosa.
O skuteczności depilacji laserowej w znacznym stopniu decyduje aktualna faza wzrostu, dlatego poszczególne sesje zabiegowe muszą być prowadzone we właściwych odstępach czasowych. Z reguły wynosi on średnio 4 tygodni, jednak sporo zależy od depilowanej części ciała. Odstępy między zabiegami mogą czasem sięgać nawet 6-12 tygodni, np. w przypadku nóg. Nieco szybciej przebiega depilacja laserowa pachy czy okolic bikini, ponieważ obszary te wymagają krótszych przerw. Aby uzyskać pożądany rezultat, z reguły należy przeprowadzić około 3-7 zabiegów. Sporo jednak zależy od indywidualnych czynników, takich jak fototyp skóry, poziom melaniny czy rodzaj owłosienia. Efekty laserowej depilacji są zwykle trwałe, ale czasami po kilku latach potrzebne jest wykonanie zabiegu przypominającego. Włosy odrastają jednak dużo rzadsze i słabsze.
Laser do usuwania owłosienia może bazować na wielu technologiach, które różnią się chociażby długością emitowanej fali świetlnej. Każdy rodzaj systemu posiada specyficzne zastosowanie, co ułatwia jego dobór do typu skóry czy ilości włosów występujących w konkretnym obszarze. Obecnie szczególnie popularnym rozwiązaniem jest laser diodowy do depilacji, który remituje fale o długości 810-820 nm. Za jego pomocą można usunąć włosy z nóg czy okolic bikini, a także tzw. wąsika. System tego typu wykorzystują specjaliści gabinetu Anlaya, a na stronie anlaya.pl dostępnych jest wiele szczegółów na temat zabiegu. Do nieco rzadziej stosowanych również lasery argonowe, rubinowe czy aleksandrytowe, które również mają konkretne zastosowania i właściwości.
O dużej skuteczności depilacji laserowe w dużej mierze decyduje możliwość bardzo precyzyjnego doboru parametrów takiego zabiegu. Procedurę da się spersonalizować pod względem długości fali świetlnej, czasu trwania impulsu czy też gęstości energii. Parametry te powinny być indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta. Fale o odpowiedniej długości wykazują zdolność przenikania na wymaganą głębokość, czyli w miejscu lokalizacji mieszka włosowego. Z reguły skuteczność zabiegu jest wyższa w przypadku osób o jaśniejszej skórze i ciemniejszych włosach. Wynika to z faktu, że odpowiedni kontrast ułatwia pochłanianie energii świetlnej przez melaninę. Włosy ciemniejsze absorbują więcej energii od jasnych, dlatego możliwe jest zastosowanie niższej mocy lasera. Skóra o jaśniejszym kolorycie pozwala natomiast na ograniczenie czasu trwania impulsu, nie obniżając przy tym skuteczności zabiegu.