Skip to main content

Kosmetyki wegańskie – co warto o nich wiedzieć?

Angelika Świst

Technik Usług Kosmetycznych
Specjalizuje się w wizażu
i stylizacji

Weganizm to styl życia, który staje się coraz bardziej popularny, nie tylko w kwestii żywienia, ale również w wielu innych dziedzinach życia – dlatego nic dziwnego, że powstały również kosmetyki wegańskie, które zyskują coraz większe grono fanów. Co to znaczy, że kosmetyki są wegańskie? Dla kogo są przeznaczone? Czy są trwałe? Zapraszamy do zapoznania się z treścią poniższego artykułu.

Kosmetyki wegańskie – czyli jakie?

Coraz więcej osób świadomie wybiera kosmetyki wegańskie. Co to w ogóle znaczy, że kosmetyki są wegańskie? Najkrócej mówiąc nie są one testowane na zwierzętach i nie zawierają składników pochodzenia odzwierzęcego. Składniki takich kosmetyków są całkowicie neutralne i jak najbardziej zbliżone do natury. Bazują przede wszystkim na wyciągach roślinnych, naturalnych ekstraktach roślinnych, ziołowych i składnikach mineralnych. W większości przypadków w ich składzie znajdziemy aloes, rumianek, olej z awokado, oliwę z oliwek, olejki eteryczne, ekstrakt z alg.

Dla kogo są przeznaczone kosmetyki wegańskie?

Zdecydowanie dla osób o wrażliwej skórze i skłonnościach do alergii, ale są również idealne do każdego rodzaju cery w zależności od składników aktywnych, jakie zawierają. Ponieważ kosmetyki wegańskie opierają się na składnikach pochodzenia naturalnego – na pewno nie znajdziemy w tych produktach substancji szkodliwych dla naszej skóry, czy całego organizmu.

Wegańskie kosmetyki do makijażu – czy są trwałe?

W wegańskich kosmetykach kolorowych możemy znaleźć przede wszystkim naturalne składniki, a ilość potencjalnie szkodliwych substancji jest mocno ograniczona. Kosmetyki wegańskie są niezwykle wydajne i bardzo trwałe. Wystarczy zastosować niewielką ilość kosmetyku, aby uzyskać pożądany efekt. Są dobrze napigmentowane, można nimi wykonać profesjonalny makijaż. Na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków kolorowych określanych mianem wegańskich, jednak nie każdy z nich jest tak naprawdę wegański, dlatego warto czytać skład kosmetyków. Co nie powinno się znaleźć w składzie kosmetyku wegańskiego? Są to np.: cholesterol, chitozan, colostrum, jad żmii, węża czy nawet śluz ślimaka oraz barwniki takie jak karmin.

Jak rozpoznać kosmetyki wegańskie?

Zazwyczaj z tyłu opakowania kosmetyku, tuż obok składu lub danych producenta, znajdują się wymagane dla produktów wegańskich oznaczenia. Kosmetyki wegańskie to produkty cruelty-free, oznaczane zazwyczaj logotypem z króliczkiem, wskazującym na to, że produkt nie był testowany na zwierzętach. Jednak sam ten symbol nie oznacza, że produkt jest wegański, poza tym obecnie wszystkie kosmetyki w Unii Europejskiej muszą być „cruelty-free”, dlatego wręcz odchodzi się od używania tego symbolu na opakowaniach. Przyjmuje się, że wszystkie dostępne u nas kosmetyki spełniają ten wymóg. Dla produktów wegańskich ważne są natomiast specjalne certyfikaty jak np.: Leaping Bunny, Vegan Society, Znak V (symbol Fundacji Viva!), Cosmebio, które gwarantują, iż kosmetyk został stworzony z organicznych, naturalnych składników z poszanowaniem zwierząt i środowiska. Jeśli nie możesz znaleźć symboli oficjalnych certyfikatów, czy oznaczeń na produkcie – przeanalizuj dokładnie skład kosmetyku.