Skip to main content

Jak makijaż wpływa na naszą samoocenę?

Kamila Kaszanek
Niezależny trener Beauty
Wizażystka/Stylistka włosów
Prowadzi salon pod nazwą „KamaLook”

KamaLook
Instagram icon kamila_kaszanek_wizaz

W świetle najnowszych badań psychologicznych okazuje się, że kobiety, które przykładają więcej uwagi do codziennej pielęgnacji oraz makijażu są silniejsze psychicznie. W głównej mierze sprawa związana jest zarówno z szeroko pojętym dbaniem o siebie, jak i upiększaniem. Poniżej poznasz szczegóły związane z psychologicznymi aspektami samopoczucia pewności siebie.

 

Makijaż, a pewność siebie
Makijaż podkreśla kobiece piękno. Poprzez malowanie ust, oczu i policzków kobiety mogą stworzyć wygląd, który odpowiada ich stylowi oraz osobowości. Ponadto proces aplikacji makijażu może być relaksujący i dający poczucie kontroli. W końcu kobiety, które dobrze wyglądają często też czują się dobrze w swojej skórze i są bardziej skłonne do podejmowania wyzwań oraz pokonywania przeszkód. Uważam jednak, że pewność siebie powinna pochodzić z wnętrza, a nie tylko z zewnętrznego wyglądu.

My, kobiety, jesteśmy oceniane przez wszystkich
Jako wizażystka w swojej pracy doświadczam tak dużo wzruszeń ze strony moich klientek. Kobiety, które korzystają z moich usług często przed metamorfozą są wycofane, dają mi znać, że niestety nie podobają się sobie. Wówczas, zaczynamy rozmawiać i problem okazuje się być bardziej złożony. Kobiety zaczynają się otwierać. Opowiadają o swoich doświadczeniach z przeszłości. Między innymi o tym jak są oceniane przez swoich mężów, partnerów, rodziców, rówieśników z dzieciństwa. Często też mówią, jak samotne czują się w wychowywaniu dzieci, w codziennych obowiązkach domowych. przez co nie mają czasu ani nawet chęci, żeby o siebie zadbać.

Wystarczy dziesięć minut, aby podkreślić swoje naturalne piękno
Nie traktuj makijażu jako obowiązku, pomyśl że to Twoje dziesięć minut tylko dla siebie. W tym artykule napiszę Ci krok po kroku, co będzie potrzebne, aby zrobić taki makijaż. Pierwszym krokiem będzie fluid lub krem BB z delikatną formułą kryjącą, która nie obciąży naszej skóry na co dzień. Kolejnym krokiem, o którym warto pamiętać jest korektor – oczywiście, jeśli nasza cera tego wymaga. Następnie nakładamy odżywkę do rzęs, która optycznie je zagęści i wydłuży oraz tuszujemy rzęsy. Kości policzkowe podkreślamy poprzez nałożenie

bronzera oraz różu, który nada naszej skórze promienny blask. Na koniec aplikujemy rozświetlacz. Usta podkreślamy kolorem nude, błyszczykiem nawilżającym lub swoim ulubionym kolorem. Ja na koniec wyczesuję brwi na mydełko i nakłam pomadę w odcieniu pasującym do mojego typu urody. Wszystko o czym napisałam, można wykonać w zupełnie innej kolejności, tak aby Wam, czytelniczkom, było wygodnie.

Media społecznościowe, a samoocena kobiet
Media społecznościowe mają ogromny wpływ na to jak siebie postrzegamy. Myślę że głównym problemem jest to, że użytkownicy mediów społecznościowych mogą mieć problem z odróżnieniem rzeczywistości od wyidealizowanego świata. Świat medialny pokazuje nam idealne makijaże, rysy twarzy, cerę. Jako wizażystki uczymy się jak mamy ustawić nasze klientki do zdjęć tak, aby wyglądały one najkorzystniej. Uczymy się także jak oświetlić modelki, aby wydobyć z nich piękno, a ukryć niedoskonałości. Kończąc artykuł chciałabym powiedzieć Wam kobietom, że każda z nas jest piękna i musimy o siebie dbać nie tylko w aspekcie wyglądu fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Akceptujmy siebie i dbajmy o siebie bo nikt inny tego za nas nie zrobi.