Skip to main content

Jak dbać o skórę dojrzałą?

Kamila Kaszanek
Niezależny trener Beauty
Wizażystka/Stylistka włosów
Prowadzi salon pod nazwą „KamaLook”

KamaLook
Instagram icon kamila_kaszanek_wizaz

Cera dojrzała nie jest wyznaczona przez jakąś granicę wiekową, po przekroczeniu której skóra stanie się automatycznie starsza. Czasem skóra młodych kobiet daje wyraźne oznaki dojrzałości, a cera przed menopauzą jest świeża i zdrowa. Wszystko zależy od prowadzonego trybu życia i sposobów pielęgnacji. Dzięki zabiegom kosmetycznym można skutecznie zatrzymać pierwsze oznaki starzenia się skóry, które wynikają ze słabego nawodnienia. Warto zadbać również o odpowiednią, domową pielęgnację. Które kosmetyki dostarczą naszej cerze niezbędnych minerałów i tym samym spowalniają powstawanie zmarszczek? Wśród wielu składników powinny pojawić się: wapń, magnez, witaminy, fitohormony i złoto. To one zapewnią twojej skórze zdrowie i blask. Ładna cera dojrzała jest możliwa, pod warunkiem, że pielęgnacja skóry będzie dopasowana do jej potrzeb.

Charakterystyka cery dojrzałej

Skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia, a po trzydziestce proces starzenia nabiera tempa. O skórze dojrzałej możemy mówić około 45. roku życia lub wcześniej, w zależności od indywidualnych czynników. To właśnie wtedy w organizmie zaczyna obniżać się poziom hormonów żeńskich – estrogenów i progesteronu. Ściany naczyń krwionośnych ulegają uszkodzeniu, zmniejsza się ich liczba i dochodzi do pogorszenia ukrwienia skóry. Dojrzałą skórę łatwo rozpoznać: brakuje jej elastyczności, jest sucha, szara, pomarszczona i zmęczona. Utrata wiotkości wiąże się też ze zmianą kształtu twarzy. W dół opadają policzki, kąciki oczu oraz ust. Dzieje się tak za sprawą zmniejszonej produkcji kolagenu (spada z wiekiem), spowolnionemu metabolizmowi komórkowemu oraz słabej zdolności naskórka do odnowy. Skóra pozbawiona tych naturalnych bezpieczników szybko traci wodę, a wolno przyjmuje składniki odżywcze. Właśnie dlatego tak trudno o nią zadbać. U kobiet starzenie się skóry bezpośrednio łączy się z okresem menopauzy, kiedy następuje ubytek estrogenów. Skóra sucha, skóra wrażliwa, skóra alergiczna starzeją się najszybciej. Skóra sucha słabo broni się przed środowiskiem zewnętrznym, bo jest delikatna, cienka, ma słabą warstwę ochronną (lipidową), szybciej ucieka z niej woda.

Jak dbać o cerę dojrzałą rano i wieczorem?

Nawet jeśli wydaje ci się, że po nocy skóra jest czysta, rano trzeba ją przynajmniej przetrzeć płynem micelarnym i tonikiem, by usunąć pot, sebum czy kurz, które przez noc na niej się zgromadziły. Dopiero potem możesz nałożyć kosmetyki pielęgnacyjne i makijaż. Kremy przeznaczone na dzień mają lżejszą konsystencję od tych stosowanych wieczorem, ale muszą zapewnić skórze skuteczną ochronę przed zwykle niekorzystnymi dla niej czynnikami zewnętrznymi. Powinny więc zawierać substancje nawilżające, a jednocześnie zatrzymujące wodę w naskórku (m.in. kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne, ceramidy, kwasy tłuszczowe) i neutralizujące wolne rodniki tlenowe (m.in. witaminy C i E, flawonoidy). Niezbędnym składnikiem są też filtry chroniące przed wpływem promieni UV. Rozprowadzając kosmetyk, zrób krótki masaż – poprawisz mikrokrążenie i dotlenienie komórek, co zwiększy elastyczność skóry i sprężystość mięśni twarzy. Specjalnej troski wymaga również delikatna skóra wokół oczu. Jest bardzo cienka i prawie pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego łatwo się przesusza. Do jej pielęgnacji przeznaczone są kosmetyki o bardzo lekkiej konsystencji, by można je rozprowadzić bez naciągania skóry. Zawierają składniki, które tworzą barierę ochronną, usprawniają krążenie krwi i limfy, zapobiegając cieniom i obrzękom. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie pomijaj szyi i dekoltu – zwłaszcza skóra szyi łatwo się wysusza i wiotczeje, ma wyjątkowo cienką podściółkę tłuszczową i niewiele włókien kolagenowych, więc szybko traci sprężystość. Sięgając po kremy zawierające kompleksy odżywcze czy nawilżające, nie musisz się obawiać, że kosmetyk będzie za mocny dla twojej skóry i to ją rozleniwi albo uzależni. Skóra weźmie z kremu dokładnie tyle, ile naprawdę potrzebuje. Dlatego wybieraj kosmetyki, których składniki mają udowodnioną skuteczność w walce z czasem.
Wieczorem i w nocy wydzielają się hormony melatonina i somatotropina, które mają znaczący wpływ na skórę. Melatonina to silny przeciwutleniacz, umożliwia prawidłową odnowę błon komórkowych i białek, stymuluje komórki skóry do podziału. Somatotropina pobudza wzrost komórek, aktywuje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto nocą skóra staje się bardziej przepuszczalna dla aplikowanych na jej powierzchnię kosmetyków. A ponieważ jednocześnie poprawia się wtedy ukrwienie skóry i nieco podnosi jej temperatura, składniki kosmetyków mogą łatwiej przeniknąć do głębszych warstw naskórka. Wykorzystaj to, by wspomóc procesy regeneracji. Wieczorem wybieraj kosmetyki z odmładzającymi witaminami. Warto by kosmetyki przeznaczone do wieczornej pielęgnacji cery zawierały takie składniki jak: retinol, witamina C i witamina E.

Domowe maseczki do cery dojrzałej

Maseczka twarogowa. Łyżkę twarożku rozgnieć z łyżką jogurtu. Następnie dodaj dwie łyżeczki oleju słonecznikowego lub oliwy i wyciśnij sok z połówki pomarańczy. Składniki dokładnie wymieszaj. Nałóż na twarz i dekolt, a po 30 minutach zmyj letnią wodą. Maska z alg. Łyżkę miodu zmieszaj z kilkoma kroplami wody różanej. Do płynu dodaj łyżeczkę proszku z alg lub rozdrobnione algi morskie w innej formie. Trzymaj na twarzy 15 minut i zmyj letnią wodą.