Skip to main content

Fale na włosach – fryzjerski evergreen

Źródło: dico.pl

Fale na włosach to fryzura, która nigdy nie wyszła z mody. Owszem, stylizacje z falowanymi włosami miały lepszy i gorszy czas. Hasło „trwała vintage” do dziś budzi przecież słuszną grozę wśród miłośniczek włosingu. Tym nie mniej, falowane włosy zawsze miały grono zwolenniczek oraz, jakże inaczej, wielbicieli. Przeczytaj nasz artykuł by poznać historię jednej z ulubionych kobiecych fryzur. Dowiedz się także co będzie Ci potrzebne by samej taką fryzurę zrobić.

Fale na włosach – fryzura z historią w tle

Lata 20te i 30te ubiegłego wieku to czas olbrzymiej popularności falowanych fryzur. Kobiety nosiły wtedy krótkie włosy, a na nich symetryczne, wyraziste fale. Skręt był na całej długości włosa, a fryzura była pełna szyku. Fale retro pracowicie „wyciskano” na mokro palcami, chociaż były też modne szczęściary posiadające prostownicę do włosów.

W latach 40tych i 50tych królowały loki. Miały być sprężyste i lśniące. Fryzurze daleko było do naturalności, ale w służbie królowej mody bywa i tak. Lata 50 były za to bardziej łaskawe dla fryzur półdługich i długich. Lata 60te i 70te to tryumf dużych cieniowanych fal. Do tego wywijanych na zewnątrz. Fryzura ta była znakiem firmowym Farrah Fawcett czyli jednej z Aniołków Charliego.

Lata 80te były szalone i fryzury również. Charakterystyczne były uczesania napuszone i ekstrawaganckie. Na porządku dziennym były włosy karbowane od nasady po same końce. Natapirowana fala nad czołem, usztywniona lakierem była szczytem modnego looku. Karbowana i natapirowana grzywka też była hitem. Niekwestionowaną królową była trwała ondulacja i efekt „baranka”. Niestety trwała i sposób suszenia niszczyły, a nawet wręcz paliły włosy.

Od lat 90tych zaczyna się epoka fal naturalnych. Pojawia się delikatny skręt, włosy są nawet jakby zmierzwione. Fryzurę zaczyna charakteryzować lekkość i zwiewność. W 2020 roku pojawia się nawet uczesanie nazywane falami surferki charakteryzujące się naturalnością i pozornym nieładem.

Fale na włosach dziś – fryzura na specjalne okazje

Falowane włosy kojarzą się z subtelnością i elegancją. Dodają twarzy łagodności i kobiecości – są zatem często wybierane na wyjątkowe dni:

 • Pierwsza Komunia – fale na włosach przy tej okazji to już klasyka.
 • Randka – idealny czas dla pofalowanej fryzury, by było subtelnie i elegancko.
 • Ślub – zwłaszcza w stylu boho aż prosi o romantyczną fryzurę z delikatnymi falami na włosach.

Falowane fryzury – w salonie czy samodzielnie?

W salonie fryzjer wyczaruje każdy rodzaj skrętu. Możesz też wybrać czy fryzura ma przetrwać noc czy miesiąc. Delikatna trwała daje długotrwały efekt, a nowoczesne środki nie zniszczą włosów.

Co zrobić w sytuacji, gdy chcesz sama wyczarować fale na włosach? Możesz to zrobić przy pomocy łatwo dostępnych produktów do stylizacji włosów.

Kosmetyki do falowanych fryzur

 • Lakier, który utrwali fryzurę.
 • Żel modelujący.
 • Pianka do włosów.

Sprzęt fryzjerski, który pozwoli stworzyć burzę loków i fal

 • Prostownica.
 • Karbownica.
 • Lokówka.
 • Termoloki.

Nocne sposoby na delikatne fale

 • Zaplatanie mokrych włosów w warkocz i zostawianie do wysuszenia.
 • Zakręcenie włosów na papiloty lub na wałki.

Gdy będziesz tworzyć wymarzoną fryzurę pamiętaj, że włos włosowi nierówny. Weź pod uwagę czy masz włosy proste czy z tendencją do kręcenia. Pomyśl jaka jest struktura włosa. Zastanów się jak się układają na co dzień, czy są gęste czy nie. A może nadmiernie się puszą? Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na efekt Twoich fryzjerskich zabiegów. Dlatego uważnie dobierz sposób stylizacji i utrwalenia wymarzonej fryzury. A później…zadaj szyku 🙂