Anna Świątkowska
Lato już dawno dobiegło końca, ale nie oznacza to, że wraz z nadejściem mniej słonecznych pór roku musimy porzucić stosowanie filtrów z SPF i odłożyć aplikację do przyszłego roku! Niestosowanie ich w okresie jesienno-zimowym jest podstawowym błędem, chociaż warto w tym momencie zaznaczyć, że wśród ludzi jest coraz większa świadomość tego, jaką wartość niesie ze sobą właściwa ochrona oraz pielęgnacja cery. Temat stosowania SPF wciąż jest żywy, świadomość ludzi się zwiększa, co świadczy o tym, że warto mówić o dobroczynnych skutkach, które niesie ze sobą odpowiednia pielęgnacja z użyciem kremów SPF.
W tym momencie warto wyjaśnić, czym jest SPF. To wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (z ang. SPF = Sun Protection Factor). Jest to stosunek minimalnej dawki promieniowania skutkującej rumieniem na skórze chronionej środkiem przeciwsłonecznym do minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze niechronionej. Wszyscy dobrze wiemy, że promieniowanie UV jest szkodliwe dla naszej skóry. Powoduje zmiany chorobowe o podłożu kancerogennym, przyspiesza procesy starzenia się skóry oraz wywołuje poparzenia. Szkodliwe promieniowanie sprzyja również powstawaniu wolnych rodników, mających zdolność wyzwalania reakcji łańcuchowych, powodujących zmiany w tkankach organizmów żywych. Główną rolą SPF jest ochrona skóry przez działaniem promieniowania UV.
Filtry występujące w kosmetykach można podzielić na:
– filtry chemiczne – absorbują promieniowanie UV,
– filtry chemiczne – nieorganiczne – działają one na zasadzie odbijania bądź rozpraszania promieniowania UV,
– filtry naturalne – ekstrakty roślinne, które prócz innych wartościowych właściwości, działają dobroczynnie w zakresie ochrony przeciwsłonecznej,
– filtry fizyczne – nieorganiczne – działają na zasadzie odbijania/rozpraszania promieni UV.
Preparaty kosmetyczne z filtrami powinniśmy stosować codziennie przed wyjściem na zewnątrz, nie patrząc na to, jaka aktualnie jest pora roku oraz czy słońce skrywa się za chmurami, czy będziemy wystawieni na dużą ekspozycję. Szkodliwe promieniowanie dociera do skóry każdego dnia. O każdej porze roku jesteśmy poddawani ciągłemu działaniu promieniowania UVA, odpowiedzialnego za nieodwracalne uszkodzenia skóry. Należy pamiętać, iż promieniowanie UVA wnika w skórę znacznie głębiej niż UVB. Powoduje również utratę kolagenu i elastyczności skóry, co znacznie przyspiesza procesy starzenia oraz powstawanie przebarwień i zmarszczek. Nieodwracalne zniszczenia skóry spowodowanie promieniowaniem UVA zachodzą jeszcze zanim pojawią się objawy oparzenia słonecznego. Z tego powodu ten typ promieniowania jest uważany za główną przyczynę starzenia się skóry. Pamiętajmy również o tym, by ochronę przeciwsłoneczną stosować także w przypadku naszych dzieci. Poparzenia skórne powstałe w dzieciństwie prowadzą do poważnych chorób w dorosłym życiu. Słońce może wpływać na m.in. powstawanie czerniaków, starzenie się skóry, a także inne schorzenia. Ważny jest fakt, że zniszczenia spowodowane promieniowaniem słonecznym kumulują się z roku na rok.
Z pewnością nie można go demonizować, ponieważ ze słoneczną pogodą wiąże się także nasz dobry nastrój. Można zauważyć, że im w danym kraju cieplejszy klimat, tym mniej tam przypadków depresji. Słońce ma na nas działanie dobroczynne, jednak musimy o jego szkodliwym działaniu, którego na pierwszy rzut oka nie widać. Nowotwory skóry są bardzo niebezpieczne, często przez długi czas „rozwijają się w milczeniu” i pozostają niezauważone. Zatem korzystajmy ze słońca z umiarem. Pamiętajmy o stosowaniu kremów SPF przez cały rok.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, szkodliwość promieniowania UV wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory skóry, tworzenie się przebarwień oraz szybsze fotostarzenie się skóry. Promienie UVA codziennie, przez cały rok, odciskają piętno na naszej skórze. Dlatego, żeby jak najdłużej zachować jędrną, młodą, a przede wszystkim zdrową skórę bez przebarwień należy konsekwentnie oraz systematycznie stosować ochronę przed UV. Do codziennej rutyny pielęgnacyjnej należy dołączyć stosowanie produktów ochronnych (chroniących przed promieniowaniem UVA, UVB oraz światłem niebieskim). Kremy SPF można stosować pod makijaż, jako dodatkowy krok pielęgnacji lub wybrać produkty hybrydowe, łączące w sobie np. nawilżający krem oraz ochronę przed UV (w tym UVA).
Apteka internetowa Apteka Kocmyrzowska z najlepszymi cenami w Polsce.