Skip to main content

Bariera hydrolipidowa skóry. Czym jest? Jak ją odbudować?

Anna Świątkowska

www.tekstualni.pl

Zastanów się – Twoja skóra często wydaje się być podrażniona oraz ściągnięta? Być może doszło do zaburzenia bariery hydrolipidowej skóry. Czym ona jest oraz jak ją odbudować, wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Pamiętajmy, że skóra jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie, więc trzeba o nią należycie dbać. Szczególnie w takim okresie jak obecnie – gdy za oknem mróz, a w domach mamy stale włączone ogrzewanie. Skóra stanowi element pośredniczący pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a ciałem człowieka. Jej wielowarstwowa budowa zapewnia skuteczność działania. Warstwa skóry, którą my oglądamy na co dzień to naskórek, pełniący dwa niezwykle ważne zadania – zapobiega utracie wody oraz chroni skórę przed wnikaniem do wnętrza ciała niekorzystnych mikroorganizmów.

Czym jest warstwa hydrolipidowa skóry?

Powierzchnia naskórka pokryta jest przez płaszcz hydrolipidowy skóry, nazywa również barierą hydrolipidową bądź warstwą hydrolipidową. Jest on zbudowany z cholesterolu, ceramidów (tak istotnych w pielęgnacji!), a także wolnych kwasów tłuszczowych tworzących barierę okluzyjną – zapobiegającą utracie wody. Uszkodzenie warstwy hydrolipidowej skóry może nieść ze sobą przykre konsekwencje oraz znacznie odbić się na jej kondycji i wyglądzie.

Uszkodzona warstwa hydrolipidowa skóry

Mnóstwo zaburzeń związanych jest z zaburzeniem ciągłości bariery hydrolipidowej. Jak zatem rozpoznać, kiedy bariera hydrolipidowa ulega uszkodzeniu? Sygnały, które mogą o tym świadczyć to między innymi: ściągnięcie oraz suchość skóry; szary, ziemisty koloryt; zaczerwienienie, uczucie swędzenia i pieczenia; częste alergie oraz podrażnienia; nadwrażliwość na kosmetyki, które wcześniej były sprawdzone; nadwrażliwość na zmiany temperatur.

Przyczyny naruszenia warstwy hydrolipidowej skóry

Przyczyn może być wiele, więc dobrze się zastanów, co było bezpośrednią przyczyną. Mogła być to zbyt agresywna pielęgnacja (np. częste stosowanie peelingów mechanicznych, mycie twarzy mydłem czy używanie kosmetyków z dużą ilością alkoholu w składzie) oraz nieodpowiednia ochrona skóry przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych (promieniowanie UV, mróz, upał, suche powietrze).

Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?

Można odbudować barierę hydrolipidową skóry dzięki stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. W czasie regeneracji należy używać delikatnych produktów do mycia o fizjologicznym pH oraz kosmetyków bogatych w naturalne substancje tworzące barierę hydrolipidową, a także (koniecznie!) wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, czyli kremów z filtrem SPF 50+. Należy także pamiętać o odpowiedniej diecie, która nasycona będzie w kwasy tłuszczowe omega 3-6-9.

Pamiętajmy, że okres zimowy jest czasem, gdy nasza skóra jest szczególnie wymagająca. Zadbajmy o nią odpowiednio – będzie nam za to wdzięczna!