Skip to main content

Uszkodzenia płytki paznokcia

Katarzyna Leks

Instruktor Spn Nails, Gdańsk
Właścicielka Studio Wersal, Gdańsk
Wielokrotna mistrzyni pink & white

Studio Wersal

Uszkodzenia płytki paznokcia są coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Z pewnością przyczyniają się do tego łatwy dostęp do produktów stylizacji paznokci i moda na głęboki manicure frezarkowy. Ani manicure kombinowany czy frezarkowy, ani produkty do stylizacji paznokci nie są groźne same w sobie, jednak w rękach osób bez podstawowej wiedzy technicznej, chemicznej i anatomii paznokcia potrafią zrobić niezłe spustoszenie. W poniższym artykule chciałabym choć trochę przybliżyć Wam anatomię aparatu paznokciowego, opisać najczęściej spotykane uszkodzenia oraz jak sobie z nimi radzić.

Płytka paznokcia jest martwym rogowym wytworem naszego organizmu. Nie oddycha, nie jest ukrwiona ani unerwiona, nie regeneruje się. Każde uszkodzenie, które poczynimy pozostanie na niej, aż do całkowitego jej zrośnięcia. Dlatego w pracy stylisty paznokcia tak ważna jest znajomość anatomii aparatu paznokciowego oraz zrozumienie procesów, które w nim zachodzą.

Głównym budulcem paznokcia jest keratyna. Ściśle przylegające do siebie blaszki keratynowe ułożone są jedna na drugiej, swoim wyglądem przypominając dach ułożony z dachówek. Obok keratyny w naszych paznokciach występuje także woda oraz tłuszcz (lipidy), to ich stężenie wypływa na elastyczność i nawilżenie płytki.

Paznokieć pokryty jest warstwą lipidową. To właśnie tę błyszczącą warstwę musimy usunąć podczas przygotowywania (zmatowienia) płytki paznokcia. Kolejną warstwą jest zbita warstwa keratynowa. W tej części paznokcia komórki keratyny są twarde i mocno zbite ze sobą, ta warstwa ma bardzo dobrą adhezję z miękkimi i twardymi polimerami. Idąc dalej w głąb paznokcia zauważymy, że kolejne głębsze warstwy keratyny są już dużo bardziej delikatne, a ich adhezja z żelem czy hybrydą jest dużo gorsza. Nadmierne usunięcie górnej warstwy paznokcia prowadzi do przepiłowania płytki. Paznokieć z takim uszkodzeniem jest bardzo delikatny, nadmiernie wrażliwy na dotyk czy temperaturę, wszelkiego rodzaju produkty (hybryda, żel, akryl itp.) nie trzymają się płytki, pojawiają się liczne zapowietrzenia. Jedyne co możemy zrobić w takim przypadku to czekać, aż paznokieć odrośnie, maksymalnie go skracać, polecić suplementację, która wpłynie na szybszy wzrost paznokcia.

Onycholiza, czyli odwarstwienie/odklejenie się płytki paznokcia od łożyska. Powstaje między innymi w wyniku urazów mechanicznych (poderwanie paznokcia), poparzeń chemicznych i termicznych. Paznokcie z onycholizą są dużo bardziej narażone na rozwój zakażeń bakteryjnych czy grzybicznych. Kieszonka, która powstaje w wyniku odklejenia się paznokcia od łożyska, jest idealnym miejsce do rozwoju wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Warto poinformować klientkę w jaki sposób może samodzielnie dbać o czystość i higienę takiego paznokcia.

Rozwarstwienie się paznokcia, czyli inaczej pozadzieranie się warstw keratynowych. Taki stan mogą powodować silne środki chemiczne, zbyt agresywne usuwanie lakierów hybrydowych za pomocą removerów czy acetonu, zrywanie masy hybrydowej/żelowej/akrylowej, nerwowe skubanie.

Mechaniczne uszkodzenie macierzy – często w wyniku mocnego uszkodzenia macierz zostaje zakłócona. Zaczyna ona wytwarzać paznokcia zniekształconego, słabszego, a czasem całkowicie zaprzestaje swojej pracy, w konsekwencji płytka nie rośnie. Często w takich sytuacjach towarzyszy zniekształcenie wału okołopaznokciowego. Niestety w takich przypadkach współczesna kosmetologia i medycyna jest bezsilna i nie jest w stanie pomóc w skuteczny sposób. Jeśli w wyniku urazu macierz całkowicie zaprzestała swojej pracy i paznokieć nie wzrasta, absolutnie nie możemy aplikować lakieru hybrydowego, żelu, akrylu itp. Jeśli naszym problemem jest tylko zniekształcenie paznokcia, wówczas spokojnie możemy pokryć go utwardzającym materiałem.

Uszkodzenia frezarką – frezarka jest niezbędnym narzędziem pracy każdej stylistki, a manicure frezarkowy czy kombinowany jest standardowym zabiegiem w każdym gabinecie. Niestety nieprawidłowa praca frezem, ze zbyt dużym naciskiem lub pod złym kątem, może spowodowaćznaczne uszkodzenia płytki. Pracując frezami omijaj punkty wzrostu, ich uszkodzenie spowoduje zniekształcenie linii bocznych naturalnego paznokcia, a nawet rozejście się tunelu. Pamiętajmy, że frezarką chcemy usunąć tylko błonki porastające płytkę, a nie wypiłować paznokcia. Manicure jest zabiegiem kosmetycznym/pielęgnacyjnym! Zbyt agresywna praca na skórze i płytce paznokciowej spowoduje więcej szkody niż pożytku. Jeśli dojdzie do uszkodzeń, jedyne co możemy zrobić to pozwolić płytce odrosnąć.

źródło:    Paznokcie nr 103