Skip to main content

10 powodów zapowietrzenia stylizacji paznokci

stylizacja paznokci, powody zapowietrzeń

Agnieszka Kisielińska

Instruktor Nails Company, Siedlce
Mistrzyni świata

Instagram icon a.kisielinska_instruktor

Jak ich uniknąć? Gdzie robimy błąd? Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, żeby ich nie było? To najczęściej zadawane pytania przez stylistki paznokci. Zapowietrzenia dotyczą nie tylko paznokci żelowych, ale również hybrydowych i akrylowych. Jest to problem, który przytrafia się głównie osobom początkującym i często wynika z braku doświadczenia, odpowiednich szkoleń, jak też nieznajomości produktu.

Niezbędna jest odpowiednia wiedza, ponieważ im lepiej znamy produkt i technikę, tym mniejsze prawdopodobieństwo zapowietrzeń. Błędy, które mają wpływ na pojawienie się zapowietrzeń to:

1. Niedokładne usunięcie nabłonka pokrywającego płytkę paznokcia

Jest to najczęstsza przyczyna zapowietrzeń. Przed aplikacją produktu musimy pamiętać o dokładnym usunięciu skórek, które znajdują się na płytce paznokcia przy wale paznokciowym. Nakładając jakikolwiek produkt na nieoczyszczoną płytkę bądźmy pewni, że stylizacja nie będzie trwała i się zapowietrzy. Jest to jeden z najważniejszych etapów wykonywanej stylizacji i nie można go pominąć.

2. Niedokładne zmatowienie płytki

Żeby powierzchnia paznokcia była dobrze zmatowiona, musimy użyć odpowiednich bufferów/pilników oraz dopasować gradację do stylizacji. Gradacji 220/240 – używamy do przygotowania płytki pod zwykły lakier, a niższej np. 100/180 (buffer) i 180(pilnik) – pod stylizacje żelowe, hybrydowe lub akrylowe. Wybór gradacji powinniśmy również dobrać do płytki klientki. Pamiętajmy, aby matowienie nie było wykonywane za mocno.

stylizacja paznokci, powody zapowietrzeń

3. Nieodpowiednio dobrany produkt

Na rynku mamy różne rodzaje produktów, niektóre służą do odtłuszczania naturalnej płytki, a inne do przetarcia utwardzonej masy, a jeszcze inne do nadania połysku oraz nawilżenia skórek. Wiedza na temat produktu jest bardzo ważna, im będziemy mieć większą świadomość produktu, tym nasze stylizacje będą trwalsze.

4. Źle dobrany primer

Primer to jeden z najważniejszych preparatów używanych do stylizacji. Ma on znaczący wpływ na trwałość paznokci. Wyróżniamy dwa rodzaje primera – kwasowy i bezkwasowy. Primery stosowane są jako wytrawiacze płytki, które powodują lepszą przyczepność produktu np. żelu. Pamiętajmy, żeby po aplikacji primera kwasowego przed nałożeniem kolejnego produktu odczekać aż odparuje.

5. Zalanie skórek

Nakładając jakikolwiek produkt światłoutwardzalny pamiętajmy, żeby nie dotykać skórek. W momencie kiedy niechcący zalejemy skórki żelem, spowoduje to nieestetyczny efekt końcowy stylizacji, ale też zapowietrzenie. Jeśli nie mamy wprawy w prawidłowym nakładaniu produktu pod skórki, lepiej zrobić to z minimalnym odstępem. Mamy wtedy większą pewność, że nie będzie zapowietrzeń, a i końcowy efekt będzie dużo ładniejszy. Podchodzące powietrze w przypadku lakierów hybrydowych spowoduje odchodzenie koloru płatami.

6. Pozostawienie zapowietrzeń podczas uzupełnienia paznokci

W momencie uzupełnienia paznokci pamiętajmy, że jeżeli pozostawimy nawet odrobinę zapowietrzenia starej masy, to będzie się ono powiększać. Takie „zalane” zapowietrzone miejsce jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Najczęściej spotykanym drobnoustrojem jest pałeczka ropy błękitnej, która jest tzw. zieloną bakterią.

stylizacja paznokci, powody zapowietrzeń

7. Grubo czy cienko

Kolejny błąd, jaki często popełniają początkujące stylistki, to nakładanie zbyt grubej warstwy produktu, zwłaszcza przy skórkach. Aplikowanie większej ilości żelu nie spowoduje zwiększenia trwałości paznokci, efekt będzie wręcz odwrotny, a dodatkowo stylizacja będzie nieestetyczna. Wiedza z prawidłowej budowy paznokci to podstawa.

8. Producent i etykieta

Gdy mamy do czynienia z odpowiednio przygotowaną płytką, jeżeli w dalszym ciągu pojawia się problem zapowietrzania, zainteresujmy się użytym produktem. Zapoznajmy się z etykietą i zwróćmy uwagę na czas utwardzania, w jakiej lampie powinien być utwardzany i do jakich paznokci jest przeznaczony. Zastosujmy się do zaleceń producenta, bo problemem może być złe użytkowanie.

9. Jakość

Używanie produktów kiepskiej jakości również może być powodem powstania zapowietrzeń na paznokciach. Wybierajmy preparaty sprawdzonych marek, o odpowiednim składzie, bezpieczne dla paznokci i z odpowiednimi atestami. Takie produkty są dodatkowo testowane i mamy pewność, że nie zrobią krzywdy klientkom. Pracując na kosmetykach niewiadomego pochodzenia, możemy doprowadzić do zniszczenia płytki paznokcia, czy też wywołania u klientki uczulenia lub nawet poparzenia.

10. Choroby

Jeżeli zastosowano się do wszystkich wcześniej poruszanych kwestii, a w dalszym ciągu pojawia się problem zapowietrzania, należy zagłębić się w stan zdrowia klientki. Najczęściej klientki mające komplikacje związane z tarczycą, cukrem, wątrobą, czasami nadciśnieniem czy też na tle psychicznym, mogą borykać się z problematyczną płytką paznokcia. Otyłość cechuje się specyficzną potliwością skóry, co negatywnie wpływa na przyczepność produktu.

Teraz już wiemy, co mogło pójść nie tak i jaka była przyczyna pojawienia się zapowietrzeń na wykonanych paznokciach. Zastosowanie się do wszystkich poruszonych kwestii gwarantuje, że Twoja stylizacja będzie piękna, precyzyjna, estetyczna i trwała.

źródło:    Paznokcie nr 102