Joanna Lenarczyk
Advanced Instructor
Euro Fashion Akademia Paznokcia
Nowy Dwór Mazowicki
Do gabinetów stylizacji paznokci trafiają głównie klientki na paznokcie hybrydowe, których wykonanie nie jest z reguły skomplikowaną usługą. Nie wszystkie klientki mają jednak idealną płytkę paznokcia. Czasami zdarza się, że mamy do czynienia z wyjątkowo krótkimi, zniszczonymi lub obgryzionymi paznokciami, które musimy chociaż delikatnie przedłużyć. Stajemy wtedy przed wyzwaniem nie tylko dlatego, że ciężko będzie nam podłożyć formę, ale również dlatego, że paznokcie przez nas wykonane mogą się szybciej łamać. Dlatego wykonywana w tym wypadku rekonstrukcja paznokci jest jedną z tych usług, którą każda profesjonalistka powinna umieć prawidłowo wykonać, gdyż nigdy nie wiadomo z jakiego typu płytką paznokcia przyjdzie nam się w codziennej pracy zmierzyć.
Jest bardzo wiele czynników, które mają negatywny wpływ na stan naturalnych paznokci powodując ich zniszczenie, co skutkuje potrzebą ich rekonstrukcji. Jedną z częściej spotykanych jest obgryzanie paznokci. Ten przykry nawyk, nie tylko bezpośrednio wpływa na nieestetyczny wygląd paznokci powodowany wygryzaniem płytki paznokcia nawet powyżej opuszka, ale także oddziałuje na ich stan i jakość. Długie i systematyczne uszkodzenie płytki może doprowadzić do nieodwracalnej deformacji paznokcia, a nawet jego zaniku. Wykonywana w tym wypadku rekonstrukcja ma na celu przedłużenie i wzmocnienie naturalnych paznokci, ale także zabezpieczenie ich przed dalszym ich obgryzaniem czy skubaniem.
Może zdarzyć nam się również klientka, która w wyniku uszkodzenia mechanicznego np. przytrzaśnięcia palców drzwiami samochodowymi, trafia do nas z onycholizą – czyli odwarstwieniem się płytki od łożyska w tym przypadku o etiologii urazowej, która powstaje w następstwie krwiaka podpłytkowego. Rekonstrukcja takiego paznokcia wykonywana regularnie przez kilka miesięcy (po odpowiednim oczyszczeniu paznokcia i wykluczeniu zakażeń grzybiczych), pozwala na bezpieczne zrośnięcie naturalnego paznokcia bez jakiegokolwiek dyskomfortu. Zrekonstruowany masą żelową lub akrylową paznokieć nie tylko wygląda estetycznie, ale dzięki temu, że usługa ta wykonywana jest regularnie wraz z każdorazowym oczyszczeniem paznokcia, jest również idealnym zabezpieczeniem przed rozwojem zakażeń paznokci, które mogłaby się rozwijać w „kieszonce” powstałej między paznokciem i łożyskiem.
Płytka paznokcia bardzo często ulega uszkodzeniu lub deformacji w wyniku problemów zdrowotnych – chorób wirusowych, stanów przewlekłych związanych z chorobami narządów wewnętrznych (chorób tarczycy, cukrzycy) czy w wyniku stosowania niektórych leków np. przeciwnowotworowych. Choroby te mają istotny wpływ na działanie całego organizmu, bardzo często dają o sobie znać również zmianą w wyglądzie naszych paznokci. Mogą ujawniać się m.in. w postaci kruchości płytki, deformacji paznokci, wspomnianej wcześniej onycholizy, zmiany zabarwienia czy podłużnego pęknięcia płytki paznokcia. Wykonywana w takiej sytuacji rekonstrukcja, powinna odbywać się niezwykle ostrożnie, gdyż niektóre stylizacje wykonywane w salonie standardowo u osób zdrowych, u chorych mogą wywoływać nasilenie objawów, czy alergie.
Na początku musimy ustalić, jaki ma być efekt końcowy. Czy paznokcie mają być długie – na specjalną uroczystość, czy będzie to klasyczna rekonstrukcja zaplanowana na kilka wizyt.
Najszybszą i najprostszą opcją jest nałożenie bazy budującej z lekką nadbudową. Wtedy jednak pamiętajmy, że paznokcie pozostaną tej samej długości. Zabezpieczamy je przed częścią urazów mechanicznych i pozwalamy im rosnąć. Przy każdej kolejnej wizycie matowimy bazę. Nie ściągamy jej w 100%, jeżeli wszystko dobrze się trzyma. Aplikujemy dodatkową bazę, z lekką nadbudową, tworząc nową stylizację.
Drugą możliwością jest przedłużenie paznokci żelem lub akrylem. Jest to bardzo dobra propozycja dla osób, które liczą na natychmiastowy efekt pięknych paznokci. Najlepszym rozwiązaniem jest wydłużenie płytki do opuszka lub lekko za – dzięki temu stylizacja będzie bardziej wytrzymała. Obgryzione paznokcie są trudne do stylizacji, ponieważ opuszek jest wyżej niż płytka paznokcia. Musimy umiejętnie dociąć formę, a czasami nawet zrobić najpierw „przedłużkę”. Takie paznokcie są trochę mniej wytrzymałe, dlatego zapraszamy klientkę na uzupełnienie po maksymalnie dwóch tygodniach. Po tym czasie ściągamy dużą część starej masy, likwidujemy ewentualne zapowietrzenia i budujemy nowe paznokcie. Pamiętajmy o prawidłowej krzywej C. Pamiętajmy także o tym, że gruby paznokieć nie znaczy bardziej wytrzymały! Nie popełniajmy błędu tworzenia zbyt grubych krawędzi. Będziemy również musiały wyfrezować próg, który zrobił się od spodu. Po około 3 uzupełnieniach nasza klientka cieszyć się będzie swoimi naturalnymi, długimi paznokciami. Możemy wtedy przejść na utwardzanie ich samą hybrydą, bądź też kontynuować aplikację twardszej masy.
Po wykonanej rekonstrukcji dobrze jest uświadomić naszą klientkę, że nowe paznokcie nie są niezniszczalne i należy o nie w miarę możliwości dbać. Miłym akcentem jest prezencik w postaci oliwki do pielęgnacji skórek, którą klientka będzie mogła w wolnej chwili wmasowywać sobie w skórki. Składniki aktywne zawarte w oliwce bedą stymulować naturalny wzrost płytki paznokcia oraz ją wzmacniać. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zapisanie klientki na następną wizytę nieco wcześniej, niż standardowo, czyli na przykład za dwa tygodnie. Dzięki temu będziemy mieć większą kontrolę nad nałożoną masą, odrostem i ewentualnymi złamaniami.
Najważniejsze, abyśmy nie bały się wyzwań, nie zamykajmy się w wąskich ramach aplikowania samej hybrydy. Korzystajmy ze szkoleń, a także trenujmy samodzielnie. Zachęcam Was do zaproszenia modelki, na stylizację w niższej cenie. Klientka będzie mieć piękne paznokcie, a my dłonie do spokojnej nauki. Stylizacja paznokci jest nie tylko pracą, ale i pasją, którą warto rozwijać, aby być coraz lepszym.
Apteka internetowa Apteka Kocmyrzowska z najlepszymi cenami w Polsce.