Skip to main content

Lampy do stylizacji paznokci – jaką wybrać?

Bożena Pustelnik-Szczepańska

Mgr kosmetolog, Instruktor marki SPN Nails, szkoleniowiec i wykładowca na kierunku kosmetologia w BWS im.J. Tyszkiewicza, właścicielka salonu BPS studio – Czaniec (woj. śląskie)

Instagram icon bps_studio

Wybór odpowiedniej lampy do stylizacji paznokci wielu początkującym stylistkom nastręcza nie lada problemów. Czym się kierować, aby zakup był trafiony i służył latami?

Lampy stosowane w manicure emitują tylko jeden z trzech rodzajów UV – UVA o długości fali 365 – 405nm, dzięki czemu – o ile są używane zgodnie z przeznaczeniem – są całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu. Lampy wykorzystywane do światłoutwardzalnych produktów możemy podzielić na kilka typów według kilku kategorii:

I – rodzaj stosowanej technologii światła
II – moc
III – kształt lampy i wypełnienie jej dna.

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie: Do utwardzania jakich produktów potrzebujemy lampę? Na rynku dostępne są lampy, które utwardzają zarówno żele, hybrydy oraz akrylożele. Są też i takie, które utwardzą tylko hybrydy lub takie, które idealnie utwardzą żel, a zanim utwardzą hybrydę to ta już zdąży zalać skórki. Dlaczego? Ponieważ każdy z tych produktów może absorbować różne długości fal, a co za tym idzie – może polimeryzować przez określony czas. I tak dla przykładu – lakiery hybrydowe bardzo szybko utwardzają się przy fali o długości 405nm, a tą daje nam światło technologii LED. Natomiast falę o maksymalnej długości 365nm daje nam światło technologii UV, które także utwardzi hybrydę, ale dopiero po około 2 minutach.

Na rynku mamy do wyboru lampy UV, LED, CCFL oraz DualLed. Każda ma inne przeznaczenie. Oprócz nich mamy jeszcze lampy z technologią Low High Mode oraz Red Light.

Lampy UV – jak dotąd najbezpieczniejsze, najmniej zawodne źródło światła w polimeryzacji żeli. Obecnie najtańsze na rynku. Jednak ze względu na długi czas utwardzania – 2-3 minuty zarówno żele, jak i hybrydy – prawie już w ogóle nieużywane w salonach. Mimo wszystko, jeśli decydujemy się na zakup lampy tunelowej UV pamiętajmy, że powinna mieć moc minimum 36Watt (najlepiej 4 świetlówki po 9W) oraz należy zwrócić uwagę na to, czy lampa jest transformatowa, indukcyjna czy elektroniczna. Rodzaj ten ma znaczenie przy wymianie żarówek, które należy wymieniać co 400-500 godzin pracy. Mimo takiego samego gwintu i ogólnego wyglądu świetlówek, żarówka z oznaczeniem E (do lampy elektronicznej) nie zaświeci w lampie transformatowej (z oznaczeniem I lub L) i na odwrót.

Jak odróżnić lampę transformatową od elektronicznej? WNależy pamiętać, że diody LED nie nadają się do wymiany. Jednak ich żywotność sięga około 35-50 tys. godzin pracy. Czasami można zaobserwować, że diody zmieniają barwę światła. Na szczęście to nie znak „znikającej mocy” czy przepalonego LED, a wyczerpany luminofor, który jest nakładany na soczewkę kolorowej diody, aby dawała białe światło. lampach z zapłonem elektronicznym żarówki zapalają się od razu, natomiast w indukcyjnych/transformatowych – zanim odpalą, kilka razy najpierw mrugną. Należy również pamiętać, że żarówki UV nie przepalają się gwałtownie a powoli tracą swoją intensywność. Często objawiają się czarną obwódką przy gwincie.

Lampy LED – sprawdzą się w utwardzaniu lakierów hybrydowych lub żeli dedykowanych specjalnie dla lamp LED. Niestety, klasyczny, tzw. twardy żel nie utwardzi się w samym świetle LED. Jednym ze składników żeli i hybryd są fotoinicjatory, które warunkują zajście procesu polimeryzacji. O ile hybrydy nakładamy cieniuteńką warstwą, są bardziej elastyczne, „lekkie”, mają całkiem inne wiązania, o tyle żelem budujemy paznokcie, są produktem bardziej twardym, więc tutaj potrzebujemy większej mocy i standardowej fali światła UV.

Należy pamiętać, że diody LED nie nadają się do wymiany. Jednak ich żywotność sięga około 35-50 tys. godzin pracy. Czasami można zaobserwować, że diody zmieniają barwę światła. Na szczęście to nie znak „znikającej mocy” czy przepalonego LED, a wyczerpany luminofor, który jest nakładany na soczewkę kolorowej diody, aby dawała białe światło.

Lampy LED+CCFL często zwane lampami hybrydowymi. Najczęściej posiadają moc 36W (12W CCFL oraz 24W LED). Spiralna żarówka to tzw. CCFL wypełniona głównie neonem. O ile żarówkę można wymieniać, o tyle diody LED już nie. Jednak tak jak w innych przypadkach, diody LED pracują do 50000 godzin, a żarówka CCFL maksymalnie około 20000 godzin. Minimalna moc dla utwardzenia lakierów hybrydowych to 24W. Natomiast 12W CCFL to jeszcze za mało, aby utwardzić żel. Żel potrzebuje minimum 36W standardowego światła UV. Teoretycznie, przy niedziałającej żarówce CCFL moglibyśmy utwardzać hybrydę, jednak… rozmieszczenie diod tylko po bokach lampy nie warunkuje prawidłowego utwardzenia.

Lampy Dual Led to połączenie technologii LED i UV, gdzie w jednej diodzie mamy zamknięte dwa rodzaje światła o różnej długości fali – 365nm UV, 405nm LED. Dzięki temu możemy utwardzić zarówno żele jak i hybrydy oraz akrylożele. Lampy Dual LED najczęściej mają możliwość przełączenia mocy z 24W na 48WCoraz częściej, producenci w lampach dual led rezygnują ze standardowego wentylatora zapewniającego chłodzenie podczas pracy na rzecz technologii Low Heat Mode i wybierają jedną moc lampy – minimum 36W. Zastosowany system stopniowo zwiększa moc lampy, dzięki czemu minimalizuje jej nagrzewanie, ryzyko pieczenia podczas utwardzania i marszczenia się lakieru. . Hybrydę możemy utwardzać przy 24W, a żel i akrylożel 48W.

Przy wyborze lampy oprócz technologii światła, bardzo istotna jest jej moc. Lakiery hybrydowe najlepiej utwardzają się przy minimum 24W zarówno w świetle LED jak i UV, natomiast żele i akrylożele 36W UV.

Sprzedawcy oferują nam lampy o różnym kształcie i tym samym różnym rozmieszczeniu punktów świetlnych. Obecnie mamy lampy tzw. mostek o mocy 9W lub 18W – często zwana „lampą podróżną”. Ze względu na zbyt niską moc nie nadaje się do pracy na co dzień. Nawet jako „ratunkowa lampa w podróży” nie gwarantuje 100% utwardzenia lakieru, o żelu nie wspominając.

Lampy tunelowe – cechują się mocą minimum 24W, a maksymalnie nawet 72 Watt. Dzięki zabudowanej formie, ich zaletą jest równomierne rozmieszczenie diod czy żarówek UV co gwarantuje prawidłowe doświetlenie produktu z każdej strony. Duże znaczenie ma również kolor dna. Najlepiej wybierać te z białym lub lustrzanym dnem, ponieważ odbijają światło. Natomiast kolor czarny pochłania światło.

Obecnie coraz częściej producenci w swoich lampach dołączają jeszcze technologię Red Light, czyli fototerapię światłem UV. Wprowadzają czerwone światło, które z założenia nie drażni oczu, działa przeciwstarzeniowo – stymuluje produkcję kolagenu, minimalizuje uczucie pieczenia. Jednak niestety, z punktu widzenia kosmetologa, moc światła w tych lampach, a zarazem czas naświetlania podczas stylizacji służy jedynie za zbędny „światełkowy” gadżet.

 

źródło:    Akademia Paznokcia nr 72