Skip to main content

Kruche paznokcie – przyczyny i sposoby na wzmocnienie

Ewelina Staszak

Instruktor niezależny w województwie zachodniopomorskim
Z wykształcenia biotechnolog medyczny, z pasji od 4 lat stylistka paznokci
Laureatka mistrzostw stylizacji paznokci Nailpro 2018 w Polsce i Słowacji oraz mistrzostw wiedzy teoretycznej Master Brain 2019

Balans. Słowo klucz dla wszystkich zamków różnych dziedzin życia, prawda? Równowaga jest stanem pożądanym, również w sferze stylizacji paznokci. Zacznijmy jednak nie od balansu, a od bilansu. Do stylizacji paznokci należy podejść kompleksowo, holistycznie. I absolutnie nie jest to przesada. Świadoma i odpowiadająca indywidualnym potrzebom stylizacja powoli wkracza na rynek i ma za zadanie sprostać wymaganiom różnych kobiet o różnych typach płytek paznokci. Z jakimi przypadkami spotykasz się w pracy najczęściej?

Klientka przychodząc do salonu oczekuje trwałej i estetycznej stylizacji, nie rozwijając kwestii relaksu. Bardzo rzadko spotykamy płytkę z natury idealną, ponieważ najczęściej do wizyty w salonie klientki skłania potrzeba poprawy natury. Zawsze mówię moim kursantkom, że klientka przychodzi do salonu dlatego, że nie umie albo nie chce samodzielnie o swoje dłonie zadbać i my jesteśmy po to, żeby spełnić jej oczekiwania.

Ja, siedząc za biurkiem, najczęściej słyszałam, że naturalne paznokcie klientek łamią się, kruszą, rozdwajają, nie mogą im te paznokcie odrosnąć, a chciałyby cieszyć się długą i kształtną płytką. Jak odpowiedzieć na tą potrzebę, kiedy naturalna płytka jest krucha i łamliwa? Trzeba znaleźć balans.

Przyczyny łamliwości paznokci

Anatomiczna budowa płytki jest zapisana już w naszym kodzie genetycznym. Wiadomo jednak, że ogólny stan organizmu determinuje kondycję płytki paznokcia. W przypadku przebiegu wielu chorób, czasem nawet z pozoru niewinnych, np. objawiających się pojedynczym epizodem podwyższenia temperatury – mogą być już widoczne na płytce. Nie od razu, ale za kilka tygodni odkryje te zmiany odrost, ponieważ pojawiają się one podczas podziałów komórkowych i właśnie te najszybciej dzielące się komórki w naszym organizmie, jak komórki skóry i jej przydatków, są odzwierciedleniem aktualnego stanu zdrowia.

Brak witamin, minerałów oraz zły stan nawodnienia uwidocznią się w postaci kruchej i łamliwej płytki paznokcia. Łamliwość paznokci może wynikać z natury, ale może być również nabyte w wyniku narażania płytki na długotrwały kontakt z ostrymi środkami czyszczącymi i rozpuszczalnikami. Dochodzi wtedy do zerwania wiązań pomiędzy kolejnymi małymi łuskami kreatyny na płytce, co przekłada się na jej kruchość i brak elastyczności.

Kruchość paznokci występuje w przebiegu niedoczynności tarczycy, choroby Reynauda czy tocznia rumieniowatowego układowego. Zły stan płytki może być wynikiem m.in. zaburzenia gospodarki hormonalnej, słabego wchłaniania się składników mineralnych i witamin czy zaburzeń krążenia. Zaburzenia metaboliczne przekładają się na niedobory siarki, żelaza i cynku, magnezu, jodu, które są składową keratyny, z której to paznokcie są zbudowane.

Sposoby na wzmocnienie kruchych paznokci

Zbilansowana dieta ma naprawdę istotny wpływ na nasze zdrowie, a więc dbanie o stan naszych paznokci powinien zaczynać się wewnątrz. Ale, czy możemy pomóc z zewnątrz? Tak, ale nie można wyciągnąć najmocniejszego działa, bo skutek może być odwrotny. Logicznym przecież byłoby zastosowanie zasady, że płytka jest łamliwa i krucha, połóżmy coś bardzo twardego, tak żeby się na pewno nie złamało. No niestety, ale tak to nie zagra. Produkt musi być dopasowany do potrzeb płytki, a wiedza na temat dopasowania najlepszego produktu do określonego typu paznokci realnie pomoże klientkom utrzymać paznokcie w dobrej kondycji, a nam zaoszczędzi czas na naprawy.

O łamliwości płytki mówimy wtedy, kiedy osłabiona jest jej wytrzymałość, czyli równowaga między twardością i elastycznością. Zarówno w przypadku płytki zbyt twardej i nieelastycznej będzie dochodzić do kruszenia się płytki, jak i w przypadku zbyt dużej elastyczności i miękkości płytki również będzie dochodzić do jej niszczenia pod wpływem urazów mechanicznych. Naprzeciw kruchości powinna stać siła, która będzie pomagała oprzeć się łamaniu i obciążeniom. Co zapewnia tę siłę? Odpowiedni produkt. Produkt, który będzie miał kilka ważnych cech. Między innymi twardość powierzchni, która uchroni płytkę przed zarysowaniami, wgnieceniami, ustabilizuje ją chroniąc przed jej dalszym rozwarstwianiem się.

Elastyczność to kolejna z cech produktu przeznaczonego do kruchej płytki paznokcia, ponieważ pomaga znosić naprężenia, urazy i uszkodzenia zachowując pełną przyczepność do płytki – przyczepność, która odgrywa w tym przypadku naprawdę ważną rolę. Kolejny ważny aspekt to odporność na tarcie i ścieranie, która zapewni trwałość stylizacji. Nie może być to produkt zbyt miękki.

Dbając o kruchą płytkę z myślą o jej regeneracji trzeba dostosować również odpowiednią długość paznokcia, która moim zdaniem w przypadku długości wolnego brzegu nie powinna przekraczać połowy długości płytki, dzięki temu unikniemy przeciążenia i naprężeń w strefie stresu, które na delikatnej płytce mogą skończyć się bolesnym złamaniem.

Podsumowując wszystkie cechy idealnego dla kruchej płytki produktu postawiłabym na dwa produkty. Po pierwsze budująca baza hybrydowa, ponieważ posiada wszystkie z pożądanych cech, z dodatkowymi atutem w postaci łatwości aplikacji na krótkich paznokciach. Idealnie spisze się tu baza przezroczysta bez wypełniaczy w postaci włókien szklanych, silikonu czy kauczuku, w tym przypadku najlepiej polegać po prostu na oligomerze. Baza typu „Repair” jest bardzo plastyczna, a jednocześnie twarda i odpowiednio odporna na uszkodzenia w porównaniu do tradycyjnej bazy hybrydowej. Cechuje się doskonałą przyczepnością i bardzo dobrze chroni paznokcie przed wszelkimi urazami. Jest wprost idealna dla delikatnych i łamliwych paznokci. Polecam wypróbować ten produkt w pierwszej kolejności.

Produktem drugiego wyboru jest elastyczny żel. I dobrze czytasz: elastyczny, bo zbyt twardy – nie współpracując z giętką płytką – powodowałby powstawanie zapowietrzeń, a zrywające się z powierzchnią płytki kolejne warstwy keratyny z pewnością nie poprawiłyby stanu paznokci, dodatkowo niosąc ryzyko bolesnych złamań.

Jak sprawdzić z jakim produktami mamy do czynienia? Wystarczy prosta próba utwardzenia małego kwadracika posiadanych już w twoim asortymencie baz i żeli i poddanie ich próbom uginania, w ten sposób można spróbować je sklasyfikować, żeby wybrać najlepszą z opcji.

źródło:    Paznokcie nr 103