Skip to main content

Górne formy – najnowszy trend w salonach kosmetycznych

Bożena Pustelnik-Szczepańska

mgr kosmetolog, Instruktor marki SPN Nails, szkoleniowiec i wykładowca w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza na kierunku kosmetologia, właścicielka salonu BPS studio Czaniec (woj. śląskie)

BPS studio
Instagram icon bps_studio

Górne formy to z pozoru banalnie prosta technika przedłużania paznokci, a w praktyce nastręcza nie lada problemów. Zalane paznokcie od spodu lub pękające po bokach, a może zapowietrzająca się masa przy skórkach? Jak poprawnie wykonać stylizację przy użyciu górnych form? Oto kilka naszych rad, które sprawią, że praca z nimi stanie się dużo przyjemniejsza i łatwiejsza.

1, Do górnych form najlepiej jest mieć nieco dłuższe paznokcie i nie skracać wolnego brzegu maksymalnie, ponieważ w razie zbyt mocnego docisku, produkt może wlać się pod paznokieć i trzeba będzie go wyfrezować, a to oczywiście jest dużo łatwiejsze niż w przypadku paznokci maksymalnie skróconych.

2. Wybieraj zawsze formę o rozmiar większą niż rozmiar płytki paznokcia. Wtedy mamy pewność, że nałożona zostanie odpowiednia ilość produktu.

3. Pamiętaj, że uniwersalne formy nie istnieją. Tak jak mamy różne naturalne kształty paznokci – typu skocznia, krogulcze, rurkowate, płaskie – tak i górne formy mają swoje różne krzywizny. Dlatego staraj się dobierać formę indywidualnie do naturalnego kształtu płytki paznokcia. Jeśli masz paznokcie rosnące ku górze, unikaj płaskich form – taki paznokieć będzie bardzo szybko pękać na wolnym brzegu.

4. Nie wiesz, jaka ilość nabieranego produktu będzie odpowiednia? Nabierając produkt na „tips” wykorzystaj 1/3 produktu stanowiącej całej docelowej długości przedłużonego paznokcia.

 

5. Aby produkt nie rozlał się wokół skórek, ani też, aby nie było go zbyt grubo i w konsekwencji nie powodował zapowietrzeń, przed utwardzeniem – a po delikatnym dociśnięciu tipsa z masą na paznokciu – pędzelkiem rozprowadź produkt wokół formy, szczególnie ostrożnie wokół wałów okołopaznokciowych.

6. Jeśli chcesz uniknąć rozlania produktu pod wolny brzeg paznokcia, najpierw wykonaj przymrożenie od góry rozprowadzonej masy, używając specjalnej lampki tzw. latarki lub lampki biurkowej UV/LED, a następnie delikatnie rozprowadź produkt pędzelkiem od spodu i kolejno utwardź w standardowej lampie DualLed.

7. Nigdy nie zapomnij o oczyszczaniu i przemywaniu cleanerem wystylizowanych paznokci od spodu! Po utwardzeniu paznokci za pomocą górnej formy, miej na uwadze, że końcowe etapy polimeryzacji zawsze znajdują się pod paznokciem.