Skip to main content

Co zrobić, by lampa do utwardzania paznokci długo nam służyła?

Agnieszka Kisielińska

Wielokrotna mistrzyni Polski i świata w stylizacji paznokci
Instruktor marki Nails Company
Autorka wielu artykułów w branżowych czasopismach
Właścicielka Studia Urody Estetyka oraz Akademii Stylizacji Paznokcie w Siedlcach
Stylistka i pasjonatka paznokci z wieloletnim doświadczeniem

Instagram icon a.kisielinska_instruktor

Lampa do utwardzania żelu, hybrydy czy akrylożelu to obecnie jedno z najczęściej używanych przez stylistów paznokci urządzeń. Profesjonalna lampa UV/LED nie jest urządzeniem tanim, co zatem zrobić, by służyła nam jak najdłużej?

Na rynku mamy duży wybór lamp UV i LED, które różnią się mocą, rodzajem żarówek/diod, kształtem czy dnem białym, czarnym lub lustrzanym. Bez względu na to, jaką lampę wybierzemy, o każdą musimy dbać tak samo, żeby posłużyła nam jak najdłużej.

Czyszczenie

Zanim zabierzemy się do czyszczenia lampy, na początku musimy ocenić z jakiego materiału jest wykonana, zazwyczaj jest to plastik lub metal. Pamiętajmy, że nie możemy używać silnych detergentów czy środków chemicznych, ponieważ to spowoduje trwałe uszkodzenia. Oczywiste też jest to, że nie możemy urządzenia włożyć pod bieżącą wodę, ponieważ zamoczenie spowoduje uszkodzenie, tak jak to bywa w przypadku wszystkich sprzętów elektronicznych. Najczęstsze zabrudzenia z jakimi się spotkamy to plamy po lakierze hybrydowym lub żelu, niestety jest to zmora wszystkich stylistek. Na wszystkie zabrudzenia są sposoby. Aby usunąć tłuste plamy i zabrudzenia, możemy użyć wacika nasączonego cleanerem. Ten sposób nie zadziała niestety na lakier hybrydowy czy żel, który został już utwardzony. W celu usunięcia plam z utwardzonego produktu zalecam użyć drewnianego patyczka, a w przypadku oporniejszych zabrudzeń konieczne będzie użycie acetonu, jednak uważajmy na plastikowe powierzchnie, żeby nie uszkodzić urządzenia. Wskazane jest sprawdzenie przed zastosowaniem acetonu czy lampa posiada powłokę zabezpieczającą przed użyciem środków chemicznych – w przypadku jej braku, materiał po przetarciu zrobi się matowy.

Do zabrudzenia nie dojdzie jeżeli uczulimy klientki, aby starały się nie dotykać lampy przy wkładaniu ręki. W przypadku zauważenia plam, postarajmy się nie dopuścić do utwardzenia produktu. Utrzymując lampę w czystości mamy pewność, że urządzenie nam dłużej posłuży.

Użytkowanie

Na wydłużenie żywotności lampy możemy liczyć gdy:

· Zaczniemy używać timera. Najczęściej lampy posiadają dwa tryby pracy – pierwszy, w którym żarówki/diody świecą się bez przerwy i drugi, który włącza się na konkretny czas np. 10s, 30s czy 60s. Kiedy lampa pracuje na pierwszym trybie, nie kontrolujemy czasu i żarówki/diody szybciej się zużywają, co skraca poprawne działanie sprzętu;

· Wybierzemy produkty, które wymagają krótszego czasu utwardzania, ponieważ żarówki/diody będą wtedy krócej pracować;

· Będziemy pamiętać, aby odłączać zasilacz kiedy nie używamy bądź transportujemy lampę, gdyż może wtedy ulec uszkodzeniu. Zadbamy również o poprawne składanie kabla, aby nie był poplątany, ponieważ może się przełamać i przerwać. Ważne jest również, aby w czasie podróży odpowiednio zabezpieczyć lampę, żeby żarówki/diody nie ulegały wstrząsom.

· Urządzenie będziemy odłączać od prądu w odpowiedniej kolejności. Najpierw wyłączamy lampę przyciskiem off, następnie wyłączamy z prądu i na koniec wyjmujemy zasilacz z gniazda lampy. Nigdy nie wyłączajmy pracującej lampy z gniazda prądu!

· Odczekamy chwilę przed włączeniem lampy, w przypadku kiedy znajdowała się ona w wysokiej lub niskiej temperaturze, tak aby wróciła do temperatury pokojowej. Nigdy nie przechowujmy sprzętu w bardzo wilgotnych pomieszczeniach, ponieważ zawilgocenie spowodować może przepięcie i spalenie lampy.

· Zadbamy o czystość wbudowanego w lampę wentylatora, który chroni sprzęt przed nadmiarem pyłu i kurzu. Mocno zabrudzony wentylator będzie się przegrzewał i może doprowadzić do spalenia urządzenia, dlatego starajmy się go utrzymać w czystości.

Im bardziej będziemy dbać o nasze lampy, tym dłużej będą nam służyły.

źródło:    Paznokcie nr 101