Skip to main content

APEX – jego rola i umiejscowienie

Dorota Zawisza

Wielokrotna Mistrzyni
Nail Design i Nail Art
Właścicielka Akademii Stylizacji Paznokci Vermello
w Katowicach

AkademiaManicureDorotaZ
Instagram icon dorota_zawisza_nailartist

Dłonie wykonują codziennie szereg rozmaitych czynności, czasem wyjątkowo intensywnych. Rolą paznokci jest nadawanie paliczkom chwytności oraz ich ochrona przed urazami. Bez nich nasze dłonie nie byłyby takimi skutecznymi narzędziami, jakimi są.

Apex na paznokciach naturalnych

Jeśli poczynisz drobne obserwacje i przyjrzysz się różnym paznokciom naturalnym, zauważysz, że zdecydowana większość z nich jest w mniejszym lub większym stopniu wybrzuszona pośrodku. Gdyby obejrzeć paznokieć ze wszystkich stron przypomina on wypukłe, nieco rozciągnięte wzdłuż szło zegarka – wypukłe od zewnątrz, wklęsłe od spodu. Owo wybrzuszenie nie jest przypadkowe, a o jego charakterystyczną strukturę starannie i zgodnie z zasadami fizyki zadbała ewolucja.

Wypukłość tworzą dwie krzyżujące się krzywe, z których jedna biegnie od skórek do krawędzi brzegu wolnego, a druga od boku do boku paznokcia. W punkcie ich skrzyżowania jest apex, który w wolnym tłumaczeniu znaczy szczyt, wierzchołek. Oba łuki i apex tworzą mocne sklepienie, osłabiając siłę naprężeń poprzez rozprowadzenie ich równomiernie na całej powierzchni. Dzięki temu naturalne paznokcie są w stanie dużo wytrzymać, mimo iż są stosunkowo cienkie.

Są też osoby, których paznokcie są płaskie, bez wybrzuszenia, bez apexu. Takie paznokcie są zdecydowanie słabsze i jeśli jakimś cudem urosną to ciężko tę długość utrzymać. Naprężenia skupiają się w jednym punkcie, czyli na linii stresu i przez to, że paznokcie są płaskie, działają kilka razy mocniej.

Apex na paznokciach stylizowanych

W przypadku utwardzania i przedłużania paznokci żelem lub innym materiałem, apex spełnia tę samą funkcję co w przypadku paznokci naturalnych. Jest po to, by paznokcie żelowe bez względu na długość wytrzymały większość codziennych naprężeń.
Apex działa synergistycznie z tunelem (inaczej „krzywą C”). Co to znaczy? Jeśli umieścisz apex w odpowiednim miejscu i dodatkowo, jak tylko się da, dociśniesz zaciskarką tunel na linii stresu, masz dzięki temu możliwość zrobienia paznokci trochę cieńszych i bardziej naturalnych. Paznokcie są wzmacniane podwójnie przez apex i łuk tunelu.
Jeśli nie masz takiej możliwości ze względu na twardość paznokcia lub inne czynniki, wtedy oprócz właściwego umiejscowienia apexu musisz dobrać odpowiednią grubość żelu (lub innego materiału) w tym miejscu, aby zachować stabilność.

Gdzie powinien być apex?
Wszystko zależy od:
1. długości planowanej stylizacji – krótkie/bardzo długie,
2. budowy paznokci naturalnych – rurkowate/płaskie,
3. stylu życia klientki pod kątem siły i ilości naprężeń działających na paznokcie na co dzień – sporty ekstremalne, praca obciążająca dłonie itp.
Mówiąc w skrócie i najprościej – niezależnie od długości apex powinien znajdować się odrobinę przed linią stresu, czyli tym miejscem w którym paznokcie najczęściej pękają. Dlaczego przed, a nie dokładnie na linii? Z tej przyczyny, że paznokcie rosną, a wraz z nimi materiał. Klientka przychodzi na korektę średnio co 3-4 tygodnie. Jeśli apex zostanie wymodelowany z uwzględnieniem tego wzrostu, to stylizacja zachowa odporność na złamania przez cały ten czas.

Szczegółowe zasady ustalania apexu
Poniżej zasada ustalania puntu szczytowego

1. Stylizacje krótkie — ok. 80% całej długości stanowi łożysko paznokcia.

Taka długość nie wymaga grubej warstwy żelu bez względu na styl życia klientki. Paznokcie będą stabilne i będą wyglądać naturalnie, jeśli apex umieścisz w połowie całej długości.

2. Stylizacje średnie – łożysko stanowi ok. 66% całej długości.

Brzeg wolny jest dłuższy i wymaga już nieco grubszej warstwy żelu. Podziel całą długość na pół i apex umieść cofając się ok. 1 mm w kierunku skórek.

3. Paznokcie długie – 50% całej długości stanowi brzeg wolny.

Przy tej długości trzeba już nieco pogrubić materiał, zwłaszcza jeśli dłonie klientki i paznokcie doznają sporych przeciążeń. Apex wyznacz dzieląc całą długość na trzy części. Idealnym wierzchołkiem wybrzuszenia będzie punkt bliżej skórek. Podczas piłowania zwróć uwagę, by profil zachował łagodny naturalny łuk, żeby ta linia nie była dziwnie spłaszczona.

4. Paznokcie bardzo długie – brzeg wolny jest zdecydowanie dłuższy niż łożysko paznokcia.

Apex ustal dzieląc paznokieć na 3 części i przesuń punkt szczytowy o 1-2 mm w kierunku skórek. Niezależnie od typu paznokci i stylu życia klientki taka długość wymaga też grubszej warstwy, żeby utrzymać stabilność dlatego zadbaj też o to.

źródło:    Paznokcie nr 96