Dorota Zawisza
Wielokrotna Mistrzyni Nail Design i Nail Art
Właścicielka Akademii Stylizacji Paznokci Vermello w Katowicach
Istotą akwareli jest jej zwiewność i lekkość. Tą techniką można idealnie oddać eteryczność płatków maków czy delikatność skrzydeł motyla. Akwarela to coś więcej niż zwykłe namalowanie obiektu. Akwarela to próba oddania cech, które są odbieranie nie tyle przez wzrok, ile przez dotyk. W tym cała sztuka i urok akwareli, a można to osiągnąć jedynie dużą ilością ćwiczeń, zabawą i zrozumieniem specyfiki tego medium.
Technika ta polega na malowaniu farbą rozcieńczoną wodą na chłonnym bawełnianym papierze. Czym bardziej „wodna” jest farba a papier mokry, tym więcej ciekawych efektów i lekkości można uzyskać np.: głębię ostrości. Rozcieńczona farba jest przezroczysta i szybko schnie, ale w zależności od ilości pigmentu możne być też intensywniejsza. Odmiennie do innych technik nie używa się białej farby do uzyskania jasnych partii, tylko pozostawia się je niezamalowane lub manewruje się przezroczystymi warstwami i prześwitującym przez nie tłem. Malowanie akwarelą na papierze jest dość trudne, bo nie wystarczy zaplanować co się chce namalować, trzeba się jeszcze zastanowić jak to namalować, zwłaszcza jeśli chodzi o rozpiętość tonalną barw. To wszystko trzeba mieć przemyślane, zanim powstanie obraz, bo niestety ze względu na specyfikę farb i papieru nie ma możliwości poprawek.
Malowanie akwarelą na paznokciach jest łatwiejsze, ale nadal wymaga zrozumienia techniki i przestawienia się na całkiem inny styl nanoszenia. Podobnie jak w przypadku papieru ważna jest woda, ale jej ilość musi być bardzo kontrolowana, gdyż paznokcie nie są tak chłonne i całość może się rozpłynąć. Pozytywnym aspektem mniejszej chłonności paznokci jest możliwość dokonywania poprawek. Farba po wyschnięciu nadal pozostaje wodorozpuszczalna. Stosując technikę wymywania możemy dokonać zmian. Należy jednak pamiętać, że poprawkami można czasem więcej zepsuć, uzyskując efekt odwrotny do zamierzonego – „wymęczony” i ciężki.
Farby akwarelowe są mieszanką pigmentu i spoiwa (najczęściej stanowią go guma arabska) z dodatkami nawilżającego miodu lub gliceryny. Wybierajcie farby o ciemnych kolorach. To świadczy o ich wysokiej jakości. Jeśli są jasne to znaczy, że dodano biały wypełniacz, obniżający jakość. Warto zainwestować w dobre farby, nawet jeśli dopiero się uczymy, gdyż gwarantują lepszą pracę i satysfakcjonujące początki. Akwarele występują w wielu postaciach.
Są najpopularniejsze i najbardziej wydajne patrząc pod kątem zdobienia paznokci. Akwarele w tej postaci mogą być nieużywane latami zachowując swoje właściwości. Po nawilżeniu wodą są gotowe do pracy. Można stworzyć bogatą kolekcję barw zapakowaną w ładną i wygodną kasetkę z paletą do mieszania.
Polecam akwarele z linii artystycznej. Posiadają one więcej lepszego pigmentu. Moje ulubione to Cotman marki Winsor&Newton, kostki Karmański (firma założona przez ucznia Jana Matejki), pół-kostki Van Gogh lub Rembrandt marki Talens oraz rosyjskie kostki Białe Noce. Odradzam zakup akwareli szkolnych, które są tanie, ale fatalnej jakości.
W tej formie akwarela ma konsystencję wilgotnej pasty od razu gotowej do użycia. Wystarczy wycisnąć odrobinkę na paletę lekko rozcieńczyć wilgotnym pędzlem i można malować. Łatwo się je miesza. Polecam tę formę, jeśli maluje się akwarelą w dużych ilościach. Zaschnięta akwarela z tubki nadal jest zdatna do użycia.
Akwarela płynna – Ecolina
Profesjonalni malarze akwareliści nie preferują tej postaci ponieważ po latach kolor na obrazie blaknie, ale w przypadku paznokci sprawdza się idealnie. Konsystencja jest wodnista i ekspresowo gotowa do użycia. Duży wybór kolorów jest ich dodatkową zaletą.
To nic innego, jak akwarela płynna we flamastrze. Świetnie się nadaje do szybkiego stworzenia akwarelowego marmurka, ombre czy prostych kwiatów.
Kredki
Wielu stylistów używa kredek akwarelowych do zrobienia paznokci, gdyż wydają się one najłatwiejszą w użyciu formą. Jest to niestety złudne wrażenie skutkujące najczęściej ciężkim i przerysowanym efektem. Kredkami trzeba naprawdę umiejętnie się posługiwać, żeby wydobyć z nich urok akwareli. Świetnie się za to sprawdzają przy tworzeniu szkicu.
Pędzle
Akwarela nie wymaga skomplikowanych narzędzi. Wystarczy dobry pędzelek z naturalnego włosia. Można używać również syntetycznego, ale taki szybciej się zużywa. Ze względu na zdolność magazynowania wody należy właściwie dobrać jego rozmiar do malowanych elementów i powierzchni pracy. Za duży lub za mały pędzel to więcej problemów z kontrolą ilości wody. Malunek albo będzie za suchy, albo jak kapnie za dużo wody wszystko się rozpłynie. W przypadku paznokci najlepszy jest pędzelek Kolinsky w rozmiarze 1, choć czasem do mniejszych elementów przydaje się również rozmiar 2/0.
Paleta
Do akwareli konieczna jest paleta do mieszania a przede wszystkim do rozcieńczania farb, ponieważ niektóre kolory są bardzo intensywne i można niechcący zniszczyć swoją pracę.
Woda i ręcznik papierowy
Obok farb zawsze trzeba mieć kubek z wodą lub nawet dwa. Jeden do płukania pędzla a drugi czysty do nawilżania pędzla przed nabieraniem koloru. W kawałek złożonego na pół chłonnego ręcznika papierowego odprowadza się nadmiar wody i osusza pędzel.
1. Wykonaj zabieg stylizacji lub korektę i pomaluj paznokcie białym żelem kolorowym, lub hybrydą. W przypadku tytanów użyj białego pudru akrylowego.
2. Białą powierzchnię należy zmatowić delikatnie białym bufferem. Na gładkiej powierzchni akwarela nie ma przyczepności i będzie się ślizgać.
3. Odtłuść cleanserem paznokcie i namaluj wybrany motyw akwarelą. W przypadku, jeśli coś się nie uda możesz zmyć całość wodą. Wyschnięta akwarela nie reaguje na zmywanie cleanserem.
4. Na wyschnięty motyw nałóż odpowiednio: top nabłyszczający do żelu lub top hybrydowy.
Mokre w mokre
W przypadku paznokci stosuje się tą technikę trochą inaczej nią na papierze. Po namalowaniu załóżmy płatka kwiatu, zanim on wyschnie, dodajemy mikro kropelkę tego samego lub innego koloru. Uzyskuje się tym sposobem większą rozpiętość tonalną lub gradient (ombre). W tej technice należy bardzo pilnować ilości wody na pędzelku.
Mokre na suche
Ta technika przeznaczona jest do konturowania, tworzenia detali i ważnych szczegółów. Można tą techniką nakładać przezroczysty laserunek zmieniając ton jakiejś części.
Wymywanie
Bardzo fajna technika sprawdzająca się lepiej na paznokciach niż na papierze. Po namalowaniu i wyschnięciu np. liścia można wymyć jego fragment uzyskując rozjaśnienie lub stworzyć efekt wywiniętego brzegu. Wymywaniem dokonuje się również wszelakich poprawek, tylko trzeba to robić z rozsądkiem by nie uleciała lekkość tej techniki.
Apteka internetowa Apteka Kocmyrzowska z najlepszymi cenami w Polsce.