Skip to main content

Trzy najpopularniejsze kształty paznokci

Maksymilian Borowy
Nails By Maks

W wieku 14 lat otworzył swój salon stylizacji paznokci

Nails By Maks
Instagram icon Nailsbymaks

Pod uwagę weźmy dziś jedną z ważniejszych rzeczy w stylizacji paznokci jaką są kształty. Są ich setki, jak nawet nie tysiące, lecz dzisiaj pod uwagę weźmiemy te podstawowe, które wykonuje się na co dzień w salonach. Zaczynając od najbardziej nam znanego migdałka, królującego od lat aż do kwadratu, który był numerem 1 w poprzednich latach. Teraz znów jest w trendzie! Zacznijmy jednak od migdała współczesnego.

                                                                                                          

 Migdał współczesny

Jest to mało wymagający kształt, zwłaszcza w zestawieniu z migdałem klasycznym, ponieważ cechuje go całkowicie inna technika podkładania formy. Warto dodać, iż kształt ten nie pasuje do wszystkich płytek. Wracając do migdała współczesnego – najważniejsze w tym kształcie jest, by był wykonany idealnie pod względem budowy. Często można zauważyć wypiłowane krawędzie dolne bądź przepiłowane boki paznokci – by je wyszczuplić. Jednak wygląda to brzydko i nieestetycznie. Apex paznokcia znajduje się w 100% nad strefą stresu, jest on nie za wysoki – w zależności od długości naszego migdała. Warto również znać schemat piłowania tego kształtu, by wykonać perfekcyjnie oraz symetrycznie każdy paznokieć u 10 palców.

 

Kwadrat oldschoolowy

Kwadrat olschoolowy to kształt wyglądający jak prostokąt, różniący się diametralnie od migdała. W tym przypadku ściany boczne poprowadzone są idealnie równolegle. Poprawna budowa tego oto kształtu cechuje się dużym tunelem, który jest niezbędny, by kształt był stabilny. Niestety, kwadrat nie będzie dedykowany wszystkim płytkom paznokciowym – w przypadku niektórych z nich może wyglądać ciężko oraz topornie. Paznokieć wykonany poprawnie technicznie zawsze będzie „na czasie” i nigdy się nie znudzi, lecz należy pamiętać, iż nie jest on łatwy w utrzymaniu. Dzieje się tak, ponieważ kwadratowe krawędzie narażone są na uszkodzenia. Aby kształt dłużej był trwały, można zdecydować się na twardszy produkt, np. akryl. Jest to najtwardszy z produktów, więc będzie on najlepszy. Oczywiście, ogromne znaczenie ma tutaj również zawód wykonywany przez klientkę.

 

Owal

Jest to najczęściej wybierany kształt spośród wymienionych powyżej kształtów, ponieważ pasuje on do większości płytek. Idealny dla osób, które wykonują wiele prac za pomocą dłoni, jeden z wygodniejszych kształtów, uniwersalny – to określenia, które dobrze go opisują. Owal ma zaokrąglone boki, dlatego też jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia. Niestety dużo osób myli go z migdałem, ponieważ są podobne, lecz po bliższym przyjrzeniu – to dwa zupełnie inne kształty. Nie zwęża ścian jak migdał. Dopiero w pewnym momencie jego końcówka zaokrągla się w owal. Dlatego też paznokcie o tym kształcie nie mogą być za długie, ponieważ będą wyglądały topornie.