Skip to main content

Obsługa klienta na najwyższym poziomie

obsługa klienta, kobieta w rękawiczkach konsultuje z klientką stan paznokci

Karolina Kujawska

Współautorka Podręcznika Stylizacji Paznokci.
Stylistka i instruktorka z wieloletnim doświadczeniem, miłośniczka akrylu.

makesperfrction
Instagram icon makes_perfrction

Obecnie stylizacja paznokci stała się niezwykle popularnym sposobem na życie. Pozornie łatwe i przyjemne zajęcie, niewymagające wieloletnich studiów i ogromnych inwestycji na początek, zachęca wiele osób, nie tylko kobiet, do pójścia tą drogą. I tak oto mamy wysyp manicurzystek, na różnym poziomie umiejętności i świadomości swojego zawodu, jednak konkurencja jest przeogromna. Wiedzę można czerpać już nie tylko z kursów, ale również książek, branżowych portali (takich jak ten), mediów społecznościowych i szeroko pojętego internetu. Przy odrobinie samozaparcia i chęci każda osoba może stać się mistrzem w tej branży. Czym, zatem możesz wyróżnić się na rynku? Tym, co w Polsce wciąż jest rzadkością! Obsługą klienta na najwyższym poziomie.

Zatrzymanie klientów

Badania wyraźnie pokazują, że 75% klientów rezygnuje z usług już po drugim przypadku złej obsługi. Jak zatem to zmienić? Komunikacja jest kluczowa! Nie możesz zapomnieć, że to, co według Ciebie jest proste, logiczne, a wręcz oczywiste, dla klienta może być zupełnie niezrozumiałe. Warto więc zadbać o to, aby w rozmowie z usługobiorcą używać słów powszechnie zrozumiałych, a trudne branżowe pojęcia wytłumaczyć w kilku prostych słowach. Przypomnij sobie swoje początki ze stylizacją paznokci. Czy od razu było dla Ciebie jasne, czym jest adhezja, i co ma na nią wpływ? Dla mnie nie – dlatego mogę Ci niemalże zagwarantować, że dla znacznej większości Twoich klientek również nie jest to jasne zagadnienie. Tak więc, jeśli nie chcesz, by klientka na dzień przed wizytą poddawała się silnie nawilżającym zabiegom na dłonie i paznokcie, najzwyczajniej w świecie musisz ją o tym poinformować. Pamiętaj, że świat stylizacji paznokci jest dla niej zupełnie obcy i to Twoim zadaniem jest ją do tego świata wprowadzić i iść z nią niczym z małym dzieckiem za rękę.

Zrozumienie potrzeb klientek

Bezpośrednie pytanie do klientki, czy życzy sobie stylizację hybrydową, żelową, czy akrylową, nie ma najmniejszego sensu. Większość klientek wybierze najtańszą usługę, niekoniecznie najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb. Dla jednych priorytetem będzie trwałość manicure, dla innych finezyjne zdobienia, a kolejna będzie chciała, żeby jej paznokcie były po prostu dłuższe. Dlatego nie potrafię zrozumieć, dlaczego w branży stylizacji paznokci notorycznie pomijanym aspektem jest wstępna rozmowa. Nie mając podstawowej wiedzy na temat stylu życia, wykonywanej pracy i poprzednich doświadczeń nie masz najmniejszych szans na zaproponowanie dopasowanej usługi. Pokaż, że jesteś specjalistą i zaproponuj zabieg, który będzie najbardziej odpowiedni. Logicznym przecież jest fakt, że nie zaproponujesz manicure hybrydowego Pani, która na co dzień wykonuje trudną, fizyczną pracę, w której jej dłonie są narażone na kontakt z silnymi środkami chemicznym lub nie będziesz kładła niezwykle twardego i wytrzymałego polimeru na krótkie, nie wystające nawet za opuszek paznokcie księgowej. Świadczone przez Ciebie usługi i Twoje podejście zawsze muszą pozostać spersonalizowane, tak wyjątkowe, jak wyjątkowa jest każda z osób, która trafia pod Twoją opiekę.

Profesjonalizm

obsługa klienta, specjalista w zawodzie, zatrzymanie klienta przez fachową obsługę, kobieta w rękawiczkach dezynfekuje dłonie klientki

Buduj wizerunek eksperta w każdy możliwy sposób. Zamiast narzekać na brak podstawowej wiedzy wśród swoich klientek, postaw na ich edukowanie. Staraj się przekazać jak najwięcej wskazówek i porad odnośnie pielęgnacji paznokci. Stwórz i publikuj materiały o tym, jak dbać o stylizacje i dlaczego. Pokaż, do czego może doprowadzić nieodpowiednie użytkowanie przedłużonych paznokci lub nieprzestrzeganie Twoich zaleceń. Wszystko z szacunkiem i zrozumieniem, bez oceniania i krytykowania. W ten sposób nie tylko pokażesz, że jesteś profesjonalistką, ale również ułatwisz sobie pracę. Z klientami świadomymi pracuje się przecież o wiele łatwiej. Zawsze jest coś, czego możesz się nauczyć i pokazać/opowiadać o tym swoim klientkom! Jeśli nie wspomnisz o kolejnym odbytym szkoleniu i nowo nabytych umiejętnościach, nikt się o tym nie dowie.

Profesjonalizm to pojęcie odnoszące się nie tylko do wysokiego poziomu umiejętności, ale również etyki i zachowania w pracy zawodowej. Wytykanie błędów i obrażane konkurencji już od jakiegoś czasu jest passe. Warto wspierać koleżanki z branży, trzymać się razem i kibicować sobie wzajemnie. Plotkowanie i obgadywanie osób pracujących w pobliskim salonie nie wprowadzi pozytywnego nastroju. A to, że klienci są o wiele bardziej skłonni do powrotu, jeśli usługa została wykonana w sposób profesjonalny i przebiegała w miłej atmosferze nie jest wiedzą tajemną. Dbaj więc o pozytywne emocje. Mam do Ciebie jeszcze jedną bardzo ważną prośbę! Nie zapominaj, że pracując w usługach, jesteś swoją najlepszą reklamą zawsze i wszędzie. Nigdy nie wiesz, kto może być Twoim potencjalnym klientem i czy kelnerka z restauracji za rogiem, na którą właśnie postanowiłaś wylać wszystkie swoje negatywne emocje, nie jest umówiona do Ciebie na usługę w przyszłym tygodniu, a fryzjerka, której opowiedziałaś, jak nie fajnie w stosunku do swojej synowej zachowuje się Pani Krysia, która przychodzi do Ciebie od lat, nie jest przypadkiem jej sąsiadką/siostrą/kuzynką, bo straconego zaufania nie da się odbudować.