Skip to main content

Jednolity kształt przedłużonych paznokci

Mariola Pawłowska-Włodarczyk

Master Instruktor BrillBird
Instruktor Nailpro EEU
Właścicielka Centrum szkoleniowego i dystrybucji BrillBird w Kielcach
www.brillbird.com.pl
tel. 608 855 685

Maja Mariola Pawlowska
Instagram icon maja_pawlowska_mp

Stylizacja paznokci z zachowaniem spójnego kształtu na wszystkich paznokciach przysparza często problemów, nie tylko początkującym stylistkom paznokci. Chcąc wykonać estetyczne i wizualnie jednolite przedłużenie, należy zwrócić uwagę na swoją pracę już na etapie przygotowania płytki paznokcia. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest przeanalizowanie długości łożyska poszczególnych paznokci, a ten element mocno determinuje nam długość całego przedłużenia. Osobiście polecam zacząć stylizację od jednego z trzech „środkowych” palców (wskazujący, środkowy i obrączkowy), ja zaczynam od najdłuższego łożyska, najczęściej jest to środkowy palec. W pracy salonowej stosuję zasadę, że trzy środkowe paznokcie są takiej samej długości, czyli pozostałe dwa przedłużenia dostosowuję do pierwszej wykonanej stylizacji. Tutaj na pomoc stylistce może przyjść miarka wykonana z formy lub linijka. Należy zmierzyć długość od tylnego wału do wolnego brzegu, pomiar wykonujemy na środku płytki paznokcia. Taka praktyka pozwoli nam „wyrobić” sobie oko i z biegiem czasu dokonywanie pomiarów nie będzie konieczne. Pamiętajmy, że łożyska paznokci są różnej długości i nie możemy kierować się zasadą, że przedłużamy wszystkie paznokcie do określonego poziomu na szablonie, ponieważ wtedy, finalnie otrzymamy różne długości przedłużonych paznokci.

Wykonując stylizację musimy też pamiętać o podobnym zaklejaniu szablonu, często podkładamy go niedokładnie, co następnie rzutuje na szerokość paznokcia czy wygięcie tunelu. Oczywiście na pomoc przychodzi zaciskarka, dzięki której możemy skorygować szerokość, jak również poprawić głębokość tunelu. Jednak polecam zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania tej czynności, dzięki czemu nasza praca będzie przyjemniejsza, szybsza i bez zbędnych mocnych ingerencji w płytkę paznokcia. Zwróćmy uwagę na wysokości podłożenia formy, jej zaklejenie przy opuszku paznokcia, jak też na innych jej poziomach.

Kiedy mamy wykonane przedłużenie, kolejnym etapem, który mocno wpływa na ostateczny kształt jest oczywiście opracowanie produktu, czyli piłowanie. Często spotykam się ze stwierdzeniem, że nieważny jest schemat piłowania, a liczy się tylko efekt końcowy. Częściowo zgadzam się z tym, jednak efekt końcowy mocno uzależniony jest od schematu, według którego będziemy opracowywać produkt. Polecam zacząć od jednego z trzech wcześniej wymienionych paznokci. Tym razem jednak wybrać ten, który ewentualnie jest najkrótszy. Ja pracuję według ściśle określonego schematu piłowania, ponieważ pomaga mi to uzyskać wszędzie jednolity kształt paznokci, dodatkowo też przyspiesza moją pracę.

Według mnie, najlepiej zacząć od nadania kształtu paznokcia, patrząc na niego z góry, w ten sposób zadbamy nie tylko o kształt, ale też od razu o długość. Pamiętajmy, aby kąt pod jakim ustawiamy pilnik w czasie piłowania był identyczny i zachowany na każdym paznokciu. Analizując pracę stylistek widzę, jak mało uwagi przywiązują do zachowania takich samych kątów piłowania, otrzymują tym samym niezadowalający efekt końcowy, zastanawiając się dlaczego tak się stało. Podczas tej czynności polecam wykonać pojedynczy ruch na każdym paznokciu, porównać z pozostałymi, a następnie przejść do kolejnego ruchu w schemacie piłowania. Pozwoli to na kontrolowanie pracy i ewentualne szybkie korygowanie powstałych błędów.

Podczas opracowywania przedłużonych paznokci, starajmy się wykonywać każdą czynność na tyle dokładnie, aby nie wymagała ponownych poprawek. Cofanie się do poprzednich kroków mocno wydłuża pracę, ale też zwiększa ryzyko przepiłowania produktu.

Podsumowując, jeśli chcecie uzyskać jednolite kształty przedłużonych paznokci, zwracajcie uwagę na każdą wymienioną wyżej czynność, wykonujcie ją z należytą starannością, a Wasze stylizacje będą wyjątkowo efektowne. Zwróćcie również uwagę na naturalną szerokość płytki paznokcia, która czasem jest mocno zaburzona, taka dysproporcja również wpływa na ogólny wygląd. I mimo wielu narzędzi, które przychodzą nam tutaj z pomocą, zawsze zachowujcie zdrowy rozsądek i miejcie na uwadze przede wszystkim bezpieczną pracę.

źródło:    Paznokcie nr 103