Skip to main content

Dobór koloru paznokci do karnacji skóry

Magdalena Tym

Instruktor Akademii Semilac
Ponad dziesięcioletnie doświadczenie w stylizacji paznokci
Absolwentka szkoły wyższej i dyplomowany kosmetolog

Instagram icon magdalena_wyrwa

Dostępna gama kolorów do stylizacji paznokci jest imponująca, przez co mamy dylemat. Jak znaleźć ten idealny kolor, w którym nasze klientki będą się dobrze czuć przez cały czas noszenia manicure? Podpowiedzią może być odpowiedni dobór koloru lakieru do naszej karnacji według analizy kolorystycznej.

W perfekcyjnym manicure bardzo dużą rolę odgrywa właściwie dobrany kolor. Analiza kolorystyczna pozwala wybrać odcień, który będzie idealnie pasować do danego typu karnacji. Sprawdzi się on przy doborze ubrań, makijażu czy też manicure. Carole Jackson, amerykańska wizażystka, stworzyła podział na cztery kolorystyczne typy urody w oparciu o pory roku (wiosna, lato, jesień , zima) i przyporządkowała im odpowiadające zestawy kolorów. Z czasem zakwalifikowanie wszystkich karnacji na cztery kategorie okazało się być zbyt ogólne i dodano do każdej z pór roku jeszcze podziały na odcienie chłodne i ciepłe.

Podział na cztery pory roku:

dobór koloru, stylizacja paznokci, paznokcie hybrydowe, WIOSNA

Osoby o typie urody wiosny charakteryzują się delikatną karnacją. Skóra jest blada, „przezroczysta”, porcelanowa dodatkowo wpada w odcienie żółtawe i brzoskwiniowe. W ciepłej wiośnie cera może być natomiast w bardziej złocistym tonie. Włosy zazwyczaj jasnego, słomianego lub miodowego blondu.

Zalecane kolory do tego typu urody to: odcienie bieli – waniliowej lub kości słoniowej, żółty – morelowy, miodowy, mandarynkowy, bananowy, szary – jasny, pastelowy, fiolet – jasny, pastelowy, liliowy, czerwień makowa, koralowa, łososiowa, ciepły pastelowy róż, zieleń pistacjowa.

Najlepiej unikać odcieni zimnych: ciemnych brązów i błękitów, czarnego, grafitowego.

 

dobór koloru, stylizacja paznokci, paznokcie hybrydowe,

LATO

Uroda z jasną cerą, delikatnie mleczna, która posiada odcień szary, chłodny, błękitny lub różowy. Zazwyczaj są to jasne platynowe blondynki, szatynki, brunetki w tonacji szarości.

Zalecane kolory to: pastelowy żółty, pudrowy róż, kawa z mlekiem, jasny błękit, popielaty, grafit, pomarańcz, srebrny, miętowy, czerwień winna, lawendowy, pistacjowy, łososiowy, malinowy, zieleń morska.

Najlepiej unikać: intensywnej zieleni, jaskrawej czerwieni, czarnego, bladych i jasnych brązów.

 

 

 

dobór koloru, stylizacja paznokci, paznokcie hybrydowe,

JESIEŃ

Charakterystyczna dla jesieni jest ciepła tonacja beżu i złota oraz występowanie piegów. W ciepłej jesieni karnacja bardziej zarumieniona, złotawa. Włosy zazwyczaj rude lub ciepły blond, brąz ze złotymi refleksami.

Zalecane kolory to: ecru, delikatne miedziane odcienie takie jak czerwień ceglasta lub cynamonowa, mahoń, złoty, oliwkowy lub zgniła zieleń, ciemna śliwka, ciepłe odcienie brązu.

Najmniej korzystnie będzie wyglądać w odcieniach zimnego błękitu, intensywnej neonowej zieleni, piaskowego beżu.

 

 

dobór koloru, stylizacja paznokci, paznokcie hybrydowe, ZIMA

Jasna porcelanowa lub oliwkowa cera w odcieniach kamiennego beżu lub złamanego różu. W typie ciepłej zimy występuje również ciemna karnacja w cieplejszych tonach. Włosy zazwyczaj ciemne, granatowo-czarne, ciemnobrązowe.

Pasujące kolory do tego typu karnacji to głęboka wiśnia, bordo, śliwka, granat, krwista czerwień, intensywny róż, fuksja, indygo, czysta biel.

Najlepiej unikać bladych fioletów, stłumionych szarości, przygaszonych pasteli.

 

 

 

 

Odpowiednio dobrany kolor na paznokciach na pewno sprawi, że do następnej wizyty u stylistki klientka będzie się świetnie czuła w swoim manicure. Oczywiście stylizacja nie musi być wykonana tylko w jednym kolorze, bardzo modne są różne odcienie tego samego koloru i multichromy. Aby odpowiednio dobrać do siebie kolory można skorzystać z koła barw, które podpowie nam, jakie kolory do siebie najbardziej pasują przy takiej stylizacji.

dobór koloru, stylizacja paznokci, paznokcie hybrydowe,

Koło barw jest to graficzne zestawienie kolorów, dzięki któremu w łatwy sposób dopasujemy pasujące do siebie kolory. Barwy analogowe są to kolory, które w kole barw zestawione są obok siebie. Są one w jednej tonacji przez co pomalowanie paznokci od jasnego do ciemnego wybranego koloru wygląda bardzo efektownie, a przy tym jest bardzo estetyczne.

Barwy znajdujące się po przeciwnych stronach koła barw są to barwy dopełniające. Kolory te kontrastują ze sobą dając nam efekt mocno zwracający uwagę. Jeżeli klientce zależy na właśnie takim efekcie, możemy w łatwy sposób dobrać kolory i wykonać wspomniany wcześniej multichrom.

dobór koloru, stylizacja paznokci, paznokcie hybrydowe,

Przedstawione odpowiednie zestawy kolorów formułują zasadę, które kolory są odpowiednie do danego typu karnacji. Stosując się to tych zasad, dłonie klientki będą wyglądać zdrowo i atrakcyjnie.

źródło:    Paznokcie nr 97