Skip to main content

Usuwanie skórek – czy powinno się je wycinać?

pielęgnacja skórek, usuwanie skórek, wycinanie skórek

Katarzyna Leks

Instruktor Spn Nails, Gdańsk
Właścicielka Studio Wersal, Gdańsk
Wielokrotna mistrzyni pink & white

Studio Wersal
Instagram icon katarzyna_leks_instruktor

Usunięcie skórek jest obowiązkowym punktem przy każdym manicure. Jednak z pewnością słyszałaś teorię, że wycinając skórki sprawiamy, że rosną one szybciej i stają się grubsze/twardsze. W tym stwierdzeniu jest bardzo dużo racji, jednak nie chodzi o sam fakt wycięcia, ale o sposób, w jaki zostało to zrobione.

Eponychium, czyli obrąbek naskórkowy porastający płytkę paznokcia od strony wału proksymalnego pełni funkcję ochronną. Uniemożliwia przedostanie się drobnoustrojów chorobotwórczych do macierzy i świeżo wytworzonych warstw paznokcia. Przy wykonywaniu manicure usuwamy tylko martwą, rogową część eponychium! Przekroczenie granicy warstwy rogowej będzie przez nasz organizm odczytywane jako atak. Chcąc obronić część rozrodczą paznokcia, nasz organizm zacznie w nadmiarze produkować oskórek, co sprawi, że w praktyce będzie on rósł szybciej oraz będzie mocniejszy.

Jak poznać, czy manicure prawidłowo wykonujesz oraz czy nie usuwasz zbyt dużej ilości naskórka?

1. Przede wszystkim obserwuj i wyciągaj wnioski! Skóra zawsze będzie dawać nam feedback i to od nas zależy, jaki on będzie – pozytywny czy negatywny.
2. Posiłkuj się kamerką makro. Zdjęcia wykonane w dużym zbliżeniu zawsze powiedzą nam prawdę i bezlitośnie wskażą wszystkie błędy. Jeśli na bardzo dużym zoomie zauważysz małe, czerwone punkty na skórze – jest to sygnał, że przekroczyłaś granice warstwy rogowej oraz jasnej i tym samym odsłoniłaś warstwę ziarnistą naskórka.
3. Edukuj się! To, co mamy najcenniejsze, to nasza wiedza oraz umiejętności. Czytaj publikacje naukowe i branżowe na temat skóry oraz paznokci, uczestnicz w szkoleniach, obserwuj wartościowe profile w mediach społecznościowych.

Dłonie kobiety, ładne paznokcie, usuwanie obcinaczkami skórek.Ty, droga klientko, jeśli chcesz samodzielnie zadbać o wygląd swoich skórek, stosuj się do kilku zasad:

1. Codziennie używaj oliwki do skórek. Ten produkt sprawi, że skórki będą nawilżone i elastyczne, a także będą wolniej narastać.
2. Raz na 2 tygodnie stosuj remover do skórek, który rozmiękczy je i ułatwi ich odepchnięcie drewnianym patyczkiem.
3. Jeśli mimo wszystko musisz wyciąć skórki, staraj się tylko delikatnie podciąć ich nadmiar.