Dorota Zawisza
Wielokrotna Mistrzyni Nail Design i Nail Art
Właścicielka Akademii Stylizacji Paznokci Vermello w Katowicach
Każda klientka marzy o pięknie wystylizowanych paznokciach, o wąskich i smukłych bokach do złudzenia przypominających paznokcie naturalne. Większość stylistów jest tego świadoma, ale ze względu na różne typy paznokci niestety nie zawsze otrzymują tak samo dobre rezultaty.
Prawidłowo wymodelowane boki paznokci powinny spełniać kilka ważnych warunków:
• patrząc na paznokcie z góry boczne linie powinny być jak najbardziej równoległe, zwłaszcza na całej długości łożyska. W przypadku jeśli zamierzamy wykonać paznokcie o kształcie migdałków, boki powinny się symetrycznie zbiegać w punkt poczynając od miejsca, gdzie kończy się łożysko paznokci, a zaczyna brzeg wolny. Uwaga! Do migdałków paznokcie muszą być trochę dłuższe. Mocno przepiłowywane boki są ogromnym błędem.
• patrząc na paznokcie z profilu modelowane krawędzie powinny być idealnym przedłużeniem płytki naturalnej i biec równolegle do osi palca lub bardzo nieznacznie w dół, w zależności od typu paznokci naturalnych.
• patrząc na paznokcie od wolnego brzegu, zakończenie tunelu z obu stron powinno być na tym samym poziomie, podobnie jak lewa i prawa powierzchnia boków.
Podczas wykonywania typowo salonowych stylizacji zawsze największe wyzwanie stanowią boki paznokci, których linie bywają nierównoległe, wznoszą się bądź opadają itp. Podczas gdy na mistrzostwach stylizacje wykonywane są na modelkach posiadających paznokcie o odpowiednio dobranych parametrach, to w salonie nie mamy takiej opcji. Trafiają do nas panie z tak różnymi typami paznokci, że trzeba się wykazać sporą kreatywnością.
Są też one z reguły płaskie, a w skrajnych przypadkach szersze niż dłuższe. W przypadku takich paznokci odradzam modelowanie na kwadrat, który jeszcze bardziej poszerzy optycznie takie paznokcie. Najzgrabniejszy będzie lekko zwężający się owal lub nie za krótki migdał. Boki takich paznokci powinny się choćby minimalnie zbiegać w punkt. Można to uzyskać za pomocą zaciskarki, która w przypadku tych paznokci jest praktycznie koniecznością.
Paznokcie takie z reguły są też dość płaskie. Przy macierzy wąskie, stopniowo rozszerzają się ku wolnemu brzegowi. Zwężenie boków nie jest specjalnie trudne. Wystarczy użyć zaciskarki, która zniweluje tę niedoskonałość w ciągu dosłownie kilkudziesięciu sekund. Zakładamy ją na etapie budowania szkieletu paznokcia. Po zwężeniu boków, paznokciom tym można nadać dowolny kształt od kwadratu po migdał.
Płytka naturalna takich paznokci wyrastając poza łożysko stopniowo kieruje się w dół. Często naturalna krzywa „c” jest bardzo wypukła pogłębiając problem. Bardzo łatwo można wyprowadzić linie boczne na prawidłowe miejsce podczas pierwszego nakładania paznokci. Wystarczy skrócić paznokcie do granic możliwości w celu zminimalizowania wypukłości krzywej „c”, a następnie przyłożyć szablon tak, by nowe krawędzie boczne biegły zgodnie z zasadami, czyli równolegle do osi palca. Prawdziwy problem pojawia się parę tygodni później, kiedy zgodnie ze swoją naturę znów zaczynają rosnąć w dół. Jeśli podczas korekty systematycznie i we właściwy sposób nie będziemy korygować materiału, to oprócz coraz mniej estetycznego krogulczego wyglądu mogą pojawiał się pęknięcia w poprzek płytki na linii stresu. Proponuję dwa sposoby rozwiązania tego problemu. Po przygotowaniu paznokci do korekty możemy nadbudować zaginającą się w dół końcówkę tak, aby wypoziomować ją do góry. Następnie frezem stalowym walcowym frezujemy od spodu tunel. W ten całkiem łatwy sposób można przywrócić linie boczne paznokci do poprzedniego, poprawnego poziomu.
Drugim sposobem (zdjęcie poniżej) jest korygowanie boków poprzez skracanie paznokci co jakiś czas, możliwie jak najkrócej i przedłużanie ich na nowo. W tym przypadku jednak nie ściągamy całego materiału z paznokci naturalnych, by ich nie osłabiać piłowaniem. Należy zostawić cienką warstwę ochronną i wykonać ponownie modelowanie. To jedyny sposób na korygowanie linii bocznych takich paznokci, jeśli nie mamy na wyposażeniu frezarki.
Należy też wyjaśnić klientce, że w związku z taką budową paznokci naturalnych będzie konieczność regularnego powtarzania tego zabiegu. W ten sposób będą zawsze wyglądały tak samo ładnie, zwłaszcza gdy klientka lubi nosić dłuższe paznokcie. Na czerwono zaznaczona jest brakująca część krawędzi bocznej na skutek zawijania się paznokcia, a po prawej prawidłowo „wyprostowany” paznokieć.
Przy okazji paznokci rosnących w dół wspomnę też o tym problemie. Oglądając przeróżne stylizacje w internecie i na żywo, widzę powtarzający się często charakterystyczny efekt zaginających się w dół końcówek paznokci. Tyczy się to głównie paznokci mniej lub bardziej szpiczastych. Z góry wyglądają całkiem ładnie natomiast widok z boku jest… „wiedźmowaty”. Dzieje się tak z bardzo prozaicznego powodu. Praktycznie większość paznokci naturalnych rosnąc zaczyna kierować się lekko w dół (nie tak mocno jak paznokcie opadające, ale jednak). Problem pojawia się na etapie piłowania krawędzi wolnego brzegu, najczęściej kiedy materiał piłowany jest pod niewłaściwym kątem. Aby uniknąć takiego efektu należy utwardzony materiał w pierwszej kolejności podpiłować pilnikiem od spodu przy okazji skracając paznokieć, a dopiero potem opracowywać z wierzchu.
Po lewej bok wyprowadzony właściwie po prawej efekt „krogulczy”. Paznokieć jest też zbyt głęboko przepiłowany w głąb łożyska.
Kolejna zmora stylistów paznokci zwłaszcza jeśli klientka chce nosić dłuższe stylizacje. Płytki paznokci rosną wzwyż i linie boczne wyginają się do góry. Jeśli modelujemy paznokcie od podstaw, to podobnie jak w przypadku paznokci rosnących w dół, należy skrócić je do granic możliwości i nałożyć poprawnie szablon (jak na rysunku). Podczas utwardzania materiału dobrze jest zastosować zaciskarkę co zwęzi boki, ponieważ tego typu paznokcie często się rozszerzają ku wolnemu brzegowi.
Przy korektach kiedy paznokcie odrastają, niestety frezarką niewiele da się zdziałać. Aby boki z powrotem obniżyć należy takie paznokcie skrócić i ponownie wymodelować. Zabieg powtarzamy według potrzeby, w zależności od tempa wzrostu naturalnych paznokci.
Powyżej sposób skorygowania linii bocznych paznokci wznoszących się do góry. Odcinek zaznaczony na czerwono powinien być prosty do momentu, gdzie kończy się opuszek palca. Dopiero od tego momentu można nadawać kształt kwadratowy, owalny itp.