Skip to main content

Akwarela w zdobieniu paznokci

Joanna Lenarczyk

Advanced Instructor
Euro Fashion
Akademia Paznokcia
Nowy Dwór Mazowiecki

Joanna.Lenarczyk.EF
Instagram icon joanna.lenarczyk

Malując techniką akwareli uzyskamy piękny, delikatny i zwiewny efekt. Obecnie dostępne produkty dają nam wiele możliwości tworzenia ciekawych wzorów. Opiszę je Wam po kolei, aby każdy mógł wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Różnią się efektem wykończenia, a także metodą przygotowania paznokcia pod wzór. Myślę, że zarówno malowanie akwarelami, jak i żelami, sprawi Wam wielką przyjemność i wyczarujecie piękne  wzory.

Akwarela klasyczna

Moja ulubiona. Bardzo ważne w tej metodzie jest, aby dobrze przygotować powierzchnię pod wzór, dzięki temu wszystko wyjdzie według planu i zdobienie będzie cieszyć oko, aż do uzupełnienia. Zazwyczaj akwarelą malujemy na grubym papierze, przy pomocy sporej ilości wody. Na paznokciu mamy zupełnie inną sytuację, ponieważ powierzchnia paznokcia nie wchłonie wody, musi ona wyschnąć. Na gotowego paznokcia aplikujemy top, wybieramy swój ulubiony. Następnie bufferem 220 lub 280 bardzo dokładnie matowimy całą powierzchnię. Następnie odpylamy i odtłuszczamy. Mocno napigmentowane farby wodne zamknięte są w klasycznych kostkach. Wystarczy odrobina wody, paleta i możemy malować. Starajmy się nie używać farbek wprost z kostki, ponieważ ciężej będzie uzyskać odpowiedni kolor i oczywiście istnieje ryzyko ubrudzenia kostki innym kolorem. Takie zdobienie zabezpieczamy dopiero jak wyschnie – topem albo bazą budującą i dopiero topem.

Akwarela wykonana hybrydami

Wzory podobne do tych klasycznych możemy wykonać za pomocą hybrydy rozmieszanej z przezroczystą bazą. Jest to rozwiązanie dobre dla ekspresowych wzorków salonowych. Tworzymy półprzezroczystą mieszankę, która daje efekt podobny do akwareli. Żeby wykonać takie zdobienie potrzebujemy pędzelek do cieniowania żelu, a także pędzelek do konturowania. Paznokieć pokrywamy hybrydą w jasnym kolorze jako tło, a następnie malujemy wzorek na dyspersji koloru. Utwardzamy i zabezpieczamy topem. W tej metodzie dużo prościej jest nakładać na siebie kolory, ponieważ poszczególne warstwy zdobienia utwardzamy w lampie. W związku z tym, możemy także przygotować świetne ombre i cieniowane tła pod dalsze zdobienia.

Akwarela wykonana paintami

Jest to kolejna metoda, którą możemy wykorzystać głownie do pracy salonowej. Painty i wszelkiego rodzaju pasty do zdobień są bardzo mocno napigmentowane i w połączeniu z cleanerem dają efekt akwareli, ale bardziej nasyconej. Wykonujemy je, podobnie jak w przypadku metody pracy klasyczną akwarelą, na wykończonym zmatowionym paznokciu. Po utwardzeniu w lampie zabezpieczamy topem hybrydowym. Pędzle, jakich potrzebujemy, to nasze ulubione pędzle do cieniowania żelem.

Akwarela jest zwiewna, możemy nią tworzyć lekkie, wiosenno-letnie wzory. Mam nadzieję, że spróbujecie zarówno metod hybrydowych, jak i tej klasycznej, gdyż moim zdaniem daje ona najwięcej przyjemności z malowania. Ponadto akwarela pozwala nam na stworzenie pięknych cieniowań a’la ombre i to w bardzo szybkim czasie. Wasze Klientki pokochają nowe wzorniki, a dla Was będą one zastrzykiem inspiracji i dobrej energii.

źródło:    Paznokcie nr 101