Skip to main content

Minimalizm w modzie

minimalizm, moda na minimalizm, prostota

Martyna Kaczmarek

martynakaczmarek.com

MartynaKaczmarekCom
Instagram icon martynakaczmarek.official

Modernista Ludwig Mies van der Rohe zasłynął powiedzeniem „mniej znaczy więcej”. Jego kontynuator Dietera Ramsa stworzył motto „mniej, ale lepiej”.

Czym jest minimalizm?

Minimalizm to unikanie dekoracyjności, skupienie się na podstawowych barwach i geometrycznych kształtach, prostota formy, czasem podkreślona jakimś akcentem.

Według Dominique Loreau, autorki książki „Sztuka minimalizmu’ to pozbycie się tego co modne, niepotrzebne, a pozostanie tylko przy tych rzeczach, które są najważniejsze. Twierdzi, iż dzięki temu możemy osiągnąć wewnętrzną harmonię, spokój, jasność umysłu i pogodę ducha.

minimalizm, moda na minimalizm, prostota Minimalizm w modzie

Dziś w architekturze czy naszych wnętrzach dominuje minimalizm, a zarazem praktyczność. Dostrzegalne jest to w modzie. Coraz częściej cenimy sobie naturalność tkanin i przede wszystkim praktyczność stroju. Najczęściej to wszystko znajdziemy w firmach produkujących minimalistyczne rzeczy. Minimalistyczna forma stroju to ograniczenie się do totalnego minimum, jeśli chodzi o formę, kolorystykę oraz dodatki.

Minimalistyczna stylizacja

Według mnie minimalizm to prosty, a zarazem praktyczny, ponadczasowy i funkcjonalny krój. Może być uzupełniony o jakiś detal. Zazwyczaj taki, który również stanowi część praktyczną, czyli kieszenie (dodaję je w większości swoich kolekcji, bo wiem jakie są ważne nie tylko dla mnie, ale i dla moich klientek). Całość stroju uzupełniam butami o prostym kształcie oraz prostą torbą, zazwyczaj większą np. typu bag.

minimalizm, moda na minimalizm, prostotaDodatki w minimalistycznym stylu

Z kolei jeśli chodzi o dodatki, to preferuję prostą, skórzaną biżuterię bądź delikatne, naturalne kamyki. Do minimalistycznej formy idealnie pasuje także złoto lub srebro.

Minimalizm w kolorach natury

Co do kolorystyki, to dla mnie minimalizm jest w kolorach natury bądź podstawowych tj. czerń, biel i wszystkie odcienie szarości.