Skip to main content

Co oznacza moda zrównoważona?

moda zrównoważona, moda ekologiczna, moda na eko

Karolina Smolińska

Do produkcji jednej bawełnianej koszulki potrzebne jest 2,700 litrów pitnej wody, dla porównania – tyle jeden człowiek wypija przez 2,5 roku! Biorąc pod uwagę fakt, że posiadamy ograniczone zasoby dostępnej wody na Ziemi, w połączeniu z kryzysem klimatycznym, powinniśmy jak najszybciej zaprzestać kupowania nowych ubrań. Wiąże się to ze zmianą przyzwyczajeń, zachowań i sposobów produkcji. Przemysł odzieżowy jest drugi w zestawieniu źródeł zanieczyszczeń na świecie. W związku z tym, mamy do czynienia ze zmianami wprowadzanymi w wielu markach modowych. Należy przeobrazić filozofię designu i trendów. Na tym właśnie polega moda zrównoważona – jest to nowy nurt, sprzyjający środowisku i ludziom, którego celem jest zmiana systemu modowego na bardziej ekologiczny.

Ekologiczna moda – tak inaczej można nazywać modę zrównoważoną. Ten termin oznacza, że zmieniamy kierunek na naturę i to dotyczy całego cyklu wytwarzania oraz dystrybucji odzieży. Obejmuje wszystkie działania odbywające się w branży modowej, chcąc w ten sposób chronić  naturalne środowisko i sprawiać, by kolejne pokolenia miały większe szanse na zaspokojenie potrzeb. Porównując modę zrównoważoną do mody fast fashion – jest to jej zdecydowane przeciwieństwo, z powodu tworzenia kolekcji jednosezonowych. Modę ekologiczną można nazwać slow fashion, ponieważ oparta jest na produkcji i tworzeniu ubrań zaprojektowanych tak, by można się było nimi cieszyć latami i służyły nie tylko przez jeden sezon.

Produkcja

Analizując proces wytwarzania zaczynamy od projektu, później produkcję i dystrybucję w branży odzieżowej, każdy z etapów oparty na idei mody zrównoważonej odbywa się w trosce o środowisko naturalne i z użyciem technik przyjaznych planecie. Przy minimalnym zużyciu surowców otrzymujemy produkt wysokiej jakości, który ma służyć przez długie lata. Do tworzenia ubrań wykorzystywane są materiały recyklowane należące do systemu zamkniętego lub materiały organiczne, pochodzące z ekologicznych upraw. Dzięki zminimalizowanej produkcji ograniczymy ilość powstałych zanieczyszczeń oraz zużycie zasobów naturalnych (wody, gleby, energii) spada do minimum.

Materiały potrzebne do produkcji mody zrównoważonej to głównie bawełna organiczna nie zawierająca pestycydów i różniąca się od bawełny konwencjonalnej głównie systemem produkcji, gdzie zużycie wody jest o wiele mniejsze. Do szycia ubrań używany jest również lyocell, który popularny jest pod nazwą sztuczny jedwab. Posiada on oddychającą strukturę, a w momencie poddania kompostowaniu jego rozkład następuje w ciągu 6 tygodni. Wymieniając materiały używane do tworzenia mody ekologicznej nie możemy zapomnieć o naturalnych tkaninach tj. len, jedwab czy wełna. Są to włókna pochodzenia roślinnego i zwierzęcego pozyskiwane w naturalnych procesach.

moda zrównoważona, moda ekologiczna, moda na eko

Wspierając produkcję można używać zamienników np. recyklowanych materiałów jako emblematy i naszywki, a w myśl idei mody ekologicznej użyte ekologiczne materiały będą nie tylko przyjazne dla skóry i planety, ale także będą się wyróżniać jakością i służyć przez długi czas. Natomiast metki można zredukować, by zmniejszyć zużycie papieru, a opakowania do wysyłek ubrań można stworzyć z recyklowanej folii, która została pozyskana ze starych folii i reklamówek.

Konsumenci

Biorąc pod uwagę kwestie produkcji, nie tylko one są objęta modą zrównoważoną, ale dotyczą również osób kupujących. Robiąc zakupy konsumenci coraz częściej sięgają po produkty, które będą im służyć dłużej niż jeden sezon. Zakupy stają się świadome i przemyślane, a produkty mają ponadczasowy design i są wysokiej jakości. Wybierane są wyroby, które przez długi czas będą wyglądały jak nowe. W ramach filozofii mody zrównoważonej można znaleźć propagowanie i wspieranie polskich marek. Mając na uwagę krótszy łańcuch dostaw jest zmniejszana emisja zanieczyszczeń, a wybierane lokalne produkty napędzają krajowy rynek.

Zasada “rewear, reuse, recycle”  oznacza w branży modowej dawanie drugiego życia ubraniom. Dlatego zamiast wyrzucić do śmieci rzeczy, których już nie chcemy nosić, najlepszym rozwiązaniem będzie znaleźć dla nich nowego posiadacza. Można popytać wśród znajomych lub skorzystać ze stron i aplikacji do sprzedawania używanych ciuchów. Z drugiej strony, chcąc kupić odzież, można również przejrzeć oferty online z rzeczami drugiej ręki lub udać się do popularnych sklepów typu second hand. Takie postępowanie tworzy obieg zamknięty i wspiera modę zrównoważoną.

Moda

Moda zrównoważona nie jest jedynie chwilowym wymysłem, wręcz przeciwnie – ma coraz więcej zwolenników, których przybywa z roku na roku. Propagowana przez gwiazdy i celebrytów staje się popularna, przez co ubrania z kolekcji ekologicznych trafiają do wielu nowych grup konsumentów i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wydawało się, że moda na eko nie będzie trwała zbyt długo, jednak rzeczywistość okazała się inna i jest to stały kierunek rozwoju w jakim zmierza branża modowa.