Skip to main content

Złoty zegarek – niezwykłe połączenie sztuki jubilerskiej z rzemiosłem zegarmistrzowskim!

Partnerem artykułu jest sklep Marko.pl

Złoty zegarek to nie tylko chronometr. To nie tylko biżuteria. To także symbol. Trudno jest sklasyfikować ten przedmiot zupełnie jednoznacznie, ponieważ wymyka się on tak prostym klasyfikacjom. Jedno jest pewne – noszony tak na męskim, jak i na damskim nadgarstku, złoty zegarek jest zachwycający i to nie tylko pod względem estetycznym. Świetny prezent? Pamiątka? Przedmiot sentymentalny i symboliczny? Czasomierz tego typu jest wielowymiarowy – poznaj je!

Złoty zegarek – symbol luksusu?

Faktem jest, że złote zegarki utożsamiane są z luksusem od momentu, w którym powstały. Złoto jest kruszcem niezwykle cennym i zawsze takim było. Niegdyś środek płatniczy, współcześnie jest materiałem wykorzystywanym między innymi w sztuce jubilerskiej, ale i w zegarmistrzostwie. Jest to bardzo wysublimowane połączenie – mechanizm zegarka, złoto, odpowiednie wyważenie wszystkich elementów, estetyka, precyzja…
Zegarek wykonany ze złota bez wątpienia symbolizuje luksus, ale także znacznie więcej. Osoba, która nosi biżuterię tego rodzaju, nosi równocześnie urządzenie odmierzające czas, użyteczne, porządkujące chaos bezczasowości. Trudno więc mówić o tym, że złoty zegarek to rzecz zbyteczna. Nigdy taką nie będzie. Zawsze jest przydatny. Mierzy czas. Określa status. Dodaje elegancji.
Rzemiosło zegarmistrzowskie łączy się w przepiękny sposób ze sztuką jubilerską właśnie w formie złotego zegarka. Jest uniwersalnym prezentem. Od męża dla żony. Od dziadka dla wnuka. Od przyjaciółki dla przyjaciółki. Od brata dla brata. Co więc, prócz luksusu, symbolizuje jeszcze złoty zegarek?

Sentymentalna pamiątka?

Słowo „sentymentalny” ma różnorakie skojarzenia w języku polskim. Często – niesłusznie! – kojarzy się z ckliwością czy nadmierną emocjonalnością. A przecież pamiątka sentymentalna ma o wiele głębsze znaczenie! Gdy przybiera postać złotego zegarka, zyskuje zupełnie odmienny wymiar.
Syn obdarowany przez ojca rodzinną pamiątką w postaci złotego zegarka, przekazywanego z pokolenia na pokolenie, z pewnością odczuje jej wagę. Nie tylko sentymentalną zresztą. Symbolizuje ona nieprzemijającą siłę rodziny, miłości, ale też bogactwa, które nie opuszcza rodziny. Mąż obdarowuje żonę złotym zegarkiem? Gdy poczuje go na swoim nadgarstku, z pewnością wspomni jego imię. Ukochany dziadek i jego zegarek na ręku wnuka – przypomnienie o jego obecności.
Jest więc zegarek ze złota pięknym przykładem sztuki jubilerskiej i zegarmistrzowskiej, która łączy się z emocjonalnością. Droga pamiątka. Ważna pamiątka. Przedmiot o niezwykłym znaczeniu. Przedmiot emocjonalny, a jednak precyzyjnie odmierzający minuty i sekundy. Luksusowy, ale nie zbyteczny – użyteczny, elegancki, uniwersalny, a więc… wielowymiarowy.

Złoty zegarek – dla kogo?

To prawda, że złote zegarki są stosunkowo kosztowne. Faktem jest również jednak to, że nosić go może każdy. Zegarki dla mężczyzn różnią się oczywiście od tych przeznaczonych dla kobiet. Głównie wielkością koperty czy ilością gustownych dodatków, na przykład w postaci subtelnych brylantów.
Inwestycja w złoty zegarek to bezsprzecznie inwestycja na lata. Jego wartość nie ulegnie diametralnej zmianie, może natomiast stawać się z czasem coraz wyższa. W zależności od kursu złota. Nie jest więc złoty zegarek wyłącznie pięknym przedmiotem o nikłym znaczeniu. Jego wartość wykracza poza samą materię, z której jest stworzony.
Nie jest to także przedmiot wyłącznie indywidualny. Nierzadko przechodzi z pokolenia na pokolenie. Złoty zegarek to arcydzieło sztuki jubilerskiej i zegarmistrzowskiej. Jeśli myślisz o jego kupnie, zdecyduj się na model, który przemawia do ciebie. Nie idź za modą. Ona pójdzie za tobą!