Anna Świątkowska
Postanowienia noworoczne są jak bumerang – zawsze do nas wracają. Wiele osób rozpoczyna nowy rok od stworzenia listy rzeczy do wykonania bądź do zmiany. Okazuje się jednak, że większość wypisanych przez nas rzeczy, praktycznie w 100% pokrywa nasze zeszłoroczne postanowienia. Jak zrealizować noworoczne postanowienia oraz spisać je tak, by były możliwe do realizacji?
Po pierwsze, powinniśmy sami realnie ocenić, które postanowienie jest możliwe do realizacji (tym samym ominiemy kolejnego zawodu). Zdrowiej będzie, gdy zamiast ustalania postanowień, wyznaczysz sobie cele, do których będziesz dążyć. Jak to zrobić? Dowiesz się tego niżej i poznasz niezwykle skuteczną metodę SMART.
Cele powinny być:
S – specyficzne, a więc idealnie dopasowane do Ciebie, Twoich potrzeb i możliwości,
M – mierzalne, a więc określone zadaniowo bądź liczbowo,
A – ambitne, a więc ważne na tyle, aby zależało Ci na ich realizacji,
R – realne, czyli takie, które mają szansę powodzenia,
T – terminowe, czyli takie, które zakładają konkretną datę wykonania/finalizacji.
Jest to niezwykle istotne. Bez tego listę postanowień możesz swobodnie zachować na kolejny rok, gdyż prawdopodobnie niewiele z nich uda Ci się zrealizować.
1. Czytaj więcej – nie chodzi tu o to, by każdą wolną chwilę spędzać przy książce. Po prostu zwiększ (nawet o trochę!) ilość książek, które czytałeś dotychczas,
2. Spaceruj, licz kroki – wielu z nas zakłada, że od razu mocnym krokiem pójdzie na siłownie. Warto zacząć od czegoś prostszego, co i tak wpłynie pozytywnie na naszą kondycję i psychikę. A w przyszłości być może ułatwi ćwiczenia na siłowni.
3. Śpij więcej. Sen to podstawa, Bez odpowiedniej ilości snu człowiek nie jest produktywny, a jego działania efektywne. Zapanuj nad tą dziedziną życia i zobacz, jak wszystko staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.
Rozpiszemy tę drogę w punktach, ponieważ to najbardziej przystępna opcja.
Droga wyglądałaby tak:
1. Zmień myślenie: zamiast postanowień, skup się na celach – na tym, do czego dążysz.
2. Starannie wyznaczaj swoje cele. Pamiętaj, by były ambitne, ale dopasowane do Twoich możliwości.
3. Zapisz wszystko w formie checklisty. Nie zapominaj o datach realizacji.
4. Przygotuj listę korzyści, które osiągniesz po realizacji celów.
5. Zastanów się, co zrobisz, gdy znowu napotkasz przeszkody.
6. Nagradzaj się za każdy zrealizowany na liście punkt w stopniu odpowiadającym trudności zadania.
7. Znajdź partnera do rywalizacji. Współpraca będzie dla Was dodatkową motywacją.
Pamiętajmy! Najciężej jest zacząć, ale potem staje się to rutyną, która wchodzi w nawyk i już ciężko wyobrazić sobie życie bez tego.
A Wy jakie macie noworoczne postanowienia? Podzielcie się nimi za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych – czekamy!