Skip to main content

Kalendarze adwentowe – skąd się wzięły?

Joanna Flejszman

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jak co roku czas jaki pozostał do wigilii odmierza nam kalendarz adwentowy, którego historia sięga XIX wieku. Pierwsze kalendarze, podobnie jak wieńce adwentowe, pojawiły się w Niemczech, jednak nie w takiej formie, jaką znamy dzisiaj. Początkowo, w każdym domu odpalało się jedną świeczkę adekwatnie do danego dnia miesiąca, aż do samej wigilii. Innym sposobem było skreślanie kresek, namalowanych na drzwiach. W katolickich domach praktykowało się wkładanie jednego źdźbła słomy do szopki każdego grudniowego dnia. Natomiast w rodzinach protestanckich, w każdym dniu wieszano specjalne obrazki, dotyczące tematyki nawiązującej do świąt oraz narodzin Jezusa. Pierwsze kalendarze drukowane pojawiły się w 1902 roku w Hamburgu, były w kształcie zegara z cyframi od 13 do 24. Dopiero rok później, w Monachium, stworzono drukowany kalendarz, mający 24 cyfry. Ten kalendarz posiadał już tradycyjne okienka, które znamy do dziś.

Z każdym rokiem kalendarze ewoluowały i zmieniały swoje oblicze. Jedną z najważniejszych zmian było dodanie do kalendarza słodkości. Warto przytoczyć tutaj historię małego Gerharda Langa, który nie mógł doczekać się nadchodzącej wigilii Bożego Narodzenia. Każdego dnia pytał swoją mamę, kiedy nadejdą upragnione przez niego święta. Zniecierpliwiona mama do przygotowanego kalendarza adwentowego dołożyła malutkie biszkopty, po jednym do każdego okienka. Gerhardowi bardzo się to spodobało, pamiętał że mógł zjeść jedno ciastko każdego dnia, kiedy zostało ostatnie, wiedział już, że dzieli go tylko jeden dzień do wigilii! I to właśnie ten mały bohater, będąc już dorosłym, w 1930 roku rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami. Od tamtej pory wymyślano przeróżne wersje kalendarza, którego główną ideą do dzisiaj jest umilenie czasu przygotowań do świąt i stworzenie przy tym magicznej atmosfery – nie tylko dla najmłodszych.

Co roku z niecierpliwością wyczekujemy, aż na naszych ulubionych stronach internetowych pojawią się kalendarze, w których znaleźć możemy już nie tylko słodkości, ale także kosmetyki, świeczki, herbaty, czy zabawki. Zaskakują one kolorystyką, tym jak są wykonane i co zawierają w środku. Ceny co prawda wahają się od dziesięciu do nawet kilkuset złotych, jednak taki kalendarz można bez problemu wykonać samemu w domu.

Jednym z najpopularniejszych pomysłów jest kalendarz wykonany z papierowych woreczków, do których dokładamy przeróżne niespodzianki i zawieszamy je na sznureczkach przyczepionych do gałązki.

Można posłużyć się również gotowymi pudełeczkami, woreczkami jutowymi, czy choćby kopertami. Wszystko pięknie będzie wyglądać uformowane w girlandę. Zawartość każdego „okienka” zależy rzecz jasna od wieku i upodobań dziecka (ale nie tylko, dorośli też znajdą coś dla siebie). Najlepiej sprawdzają się drobiazgi.

 

W przypadku gotowych kalendarzy, które możemy kupić te najbardziej niebanalne to np.:

  • kalendarz adwentowy z wyjątkowymi herbatami,
  • kalendarz adwentowy ze świeczkami zapachowymi,
  • kalendarz adwentowy z kosmetykami,
  • kalendarz adwentowy z biżuterią,
  • kalendarz adwentowy z klockami lego,
  • kalendarz adwentowy ze smakołykami dla zwierząt,
  • kalendarz adwentowy ze skarpetkami,
  • kalendarz adwentowy z dekoracjami świątecznymi.

Warto przytoczyć ciekawostki, związane z kalendarzem adwentowym. Otóż ten największy stoi w Lipsku w Niemczech. Ma on ponad 800 m²! A same drzwiczki do każdego okienka mają wymiary 2 x 3 metry. Wykorzystywanie domów jako kalendarzy jest tam bardzo popularne. Pięknie dekoruje się okna, na których widnieje numer. Ludzie spotykają się, śpiewają kolędy, czytają biblijne historie i rozmawiają o świątecznych tradycjach. Wszystko to przy kubku gorącej herbaty, grzanego wina i ciasteczek.

Boże Narodzenie to z całą pewnością jeden z najbardziej wyjątkowych okresów w roku, na który czekamy z radością i niecierpliwością. Kojarzą się nam one z rodzinnym ciepłem, miłością, przytulną atmosferą oraz spotkaniami z bliskimi. Odliczanie do tych jakże pięknych dni umili nam posiadanie kalendarza adwentowego. Ma on piękną historię, począwszy od tej, która symbolizowała odpalane świeczki, po współczesny kalendarz adwentowy z czekoladkami. Warto znać tę historię, nadaje to adwentowi jeszcze bardziej wyjątkowy charakter.

 


Apteka internetowa Apteka Kocmyrzowska z najlepszymi cenami w Polsce.