Pozyskiwane z roślin olejki eteryczne mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz urodę. Naturalne olejki wykorzystywane są najczęściej do aromaterapii, pozwalają na stworzenie w domu przyjemnej atmosfery, stając się ciekawą alternatywą dla świec zapachowych i kadzidełek. Mogą być również stosowane do masażu, inhalacji czy zabiegów pielęgnacyjnych. Warto poznać dobroczynne właściwości olejków eterycznych oraz ich szerokie zastosowanie.
Aromaterapia to dziedzina medycyny naturalnej, która zajmuje się dobroczynnymi właściwościami stosowania olejków pochodzenia naturalnego. Pierwsze doniesienia na temat wykorzystania aromaterapii sięgają czasów starożytnych. Obecnie, dzięki nowym badaniom naukowym potwierdzającym skuteczność działania olejków eterycznych, ich popularność stale wzrasta.
Naturalne olejki zapachowe otrzymuje się z roślin z każdego zakątka świata w wyniku długotrwałych procesów destylacji, wyciskania lub ekstrakcji. Pozyskane olejki eteryczne różnią się od siebie składem i dobroczynnymi właściwościami. Olejki wnikają do organizmu przez skórę lub przez płuca w procesie oddychania. Znajdują zastosowanie w masażach, w produkcji kosmetyków jako dodatek do kremów, peelingów, maseczek, czy też do inhalacji.
Aromatyzacja powietrza – w zależności od wielkości pokoju, do miseczki kominka zapachowego wlewamy wodę i dodajemy 5-10 kropli ulubionego olejku eterycznego. Jest to też doskonały sposób na nawilżanie powietrza.
Kąpiel aromaterapeutyczna – do ciepłej, ale nie gorącej wody dolewamy kilkanaście kropli olejku, kąpiel powinna trwać minimum 15 minut. To idealny sposób na relaks po intensywnym dniu oraz ukojenie dla skóry. Jeżeli to możliwe warto nie spłukiwać olejku, a delikatnie wmasować go w ciało.
Inhalacje – to znany sposób na leczenie pierwszych objawów przeziębienia oraz innych problemów związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych. Do inhalatora lub miski wlewamy wrzącą wodę i dodajemy około 5 kropli olejku o pożądanych właściwościach. Parę wdychamy nosem i wydychamy ustami przez minimum 5-10 minut.
Masaż – stosowanie olejków eterycznych wraz z olejami roślinnymi w masażu ma działanie pielęgnacyjne i głęboko relaksujące. Aby w pełni podkreślić aromat olejków, stosujemy je wraz z olejami bezwonnymi, takimi jak olej z winogron lub z awokado. Na jedną łyżkę stołową olejku bazowego należy dodać od 3 do 5 kropli wybranego olejku eterycznego. Powstałą mieszanką wykonujemy masaż aromaterapeutyczny.
Kosmetyki – coraz więcej osób wykorzystuje również dobroczynne właściwości olejków eterycznych dodając je do kremów czy toników. Wystarczy kilka kropel, żeby przy regularnym stosowaniu odczuć działanie oczyszczające i odżywiające skórę.
Właściwie dobrane naturalne olejki eteryczne pomogą osiągnąć satysfakcjonujące efekty lecznicze. Ich wybór jest kwestią bardzo indywidualną, jednak oprócz własnych preferencji zapachowych warto wziąć pod uwagę również konkretne właściwości preparatu.
Do najpopularniejszych grup zapachowych należą:
Ulubiony olejek można dodać do kominka zapachowego a zapach wypełni całe pomieszczenie.
Wiele osób zastanawia się jakie olejki zapachowe wybierać. Odpowiednimi na katar, kaszel i inne infekcje dróg oddechowych będą olejki sosnowe, anyżowe i tymiankowe. Warto również zastosować olejek miętowy o wyrazistym, orzeźwiającym aromacie. Na przemarznięcie oraz przeziębienie można przygotować rozgrzewającą kąpiel z dodatkiem olejku cynamonowego, imbirowego lub olejku mandarynkowego.
Stosowanie olejków ma wiele zalet i jest w pełni bezpieczne, ale używając ich samodzielnie w domu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach: