Jest to prawidłowa organizacja bodźców (wrażeń sensorycznych), które napływają przez receptory. Oznacza to rozpoznawanie przez mózg informacji napływających do niego ze zmysłów, takich jak: równowaga, słuch, wzrok, dotyk i czucie ruchu oraz segregowanie ich, interpretowanie i integrowanie z odpowiednimi, wcześniejszymi doświadczeniami. Mózg wytwarza właściwą reakcję, zwaną adaptacyjną. Nie jest ona niczym innym niż efektywnym reagowaniem na wymogi otoczenia.
Rozpoczyna się ona wcześnie, bo już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia.
Zaburzona integracja sensoryczna to taka, która przejawia się dysfunkcjami. Są one wynikiem niewłaściwego organizowania bodźców zmysłowych przez układ nerwowy. Nie są one jednak związane z uszkodzeniem narządów zmysłów (np. krótkowzroczność/dalekowzroczność czy niedosłuch). Zaburzenia integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości, które związane są z przetwarzaniem bodźców sensorycznych i występują w obrębie 6 systemów.
Jest to system: smakowy, wzrokowy, węchowy, słuchowy, przedsionkowy oraz czuciowy.
Objawy zaburzonej integracji sensorycznej mogą się uwidaczniać poprzez:
Wśród najczęściej występujących objawów zaburzenia integracji sensorycznej możemy wyróżnić nadwrażliwość oralną, która powiązana jest z okolicami buzi; nadwrażliwość dotykową, związaną z nadmierną reakcją na bodźce; trudności związane z planowaniem i wykonywaniem czynności ruchowych oraz lęk przed nagłą zmianą pozycji, w której ma znajdować się ciało.
Apteka internetowa Apteka Kocmyrzowska z najlepszymi cenami w Polsce.