Skip to main content

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub Humanistyczny
Joanna Humerczyk

www.slub-humanistyczny.pl

Instagram icon slub.humanistyczny

Obecnie coraz więcej par decyduje się na oryginalne rozwiązania ślubne. Nie każda z nich decyduje się na ślub kościelny tylko dla tradycji, ale szuka alternatywy, która będzie zgodna z ich przekonaniami. Dla takich par często jedynym rozwiązaniem wydaje się być ślub cywilny, który niestety jest bardzo formalny i nie ma pięknej oprawy.

Coraz bardziej popularne jednak stają się śluby humanistyczne, które pozwalają powiedzieć sobie “tak” na własnych warunkach, w dowolnym miejscu i w wyjątkowej oprawie. Czym tak naprawdę jest ślub humanistyczny? Odpowiadamy!

Ślub humanistyczny – osobista ceremonia dla każdego

Jeśli para poszukuje ceremonii ślubnej, która będzie osobista, a jednocześnie niezwiązana z żadną religią, to ślub humanistyczny jest idealnym rozwiązaniem. Takie śluby cieszą się coraz większą popularnością, dlatego że wychodzą właśnie naprzeciw potrzebom par. Pamiętać jednak należy, że śluby humanistyczne w Polsce nie mają mocy prawnej – w przeciwieństwie do ślubu cywilnego czy konkordatowego. Są więc symbolicznymi ceremoniami, które pozwalają przeżyć tę uroczystość na swój sposób.

Ślub humanistyczny daje dużą wolność – młodzi mogą zorganizować go gdzie chcą, z kim chcą i w jaki sposób chcą. Nie spotkają się więc z takimi ograniczeniami, jak w przypadku ślubu kościelnego czy cywilnego.

Bardzo często na taki ślub decydują się pary międzynarodowe, które sformalizowały już swój związek, ale chcą zorganizować znaczącą dla nich ceremonię i wesele lub też pary jednopłciowe, które w Polsce nie mają możliwości zalegalizować swojego związku. Taka ceremonia pozwala im przypieczętować swoją miłość w otoczeniu bliskich.

Ślub humanistyczny a ślub cywilny w plenerze

Bardzo często pary decydują się na ślub cywilny w plenerze, by w jakiś sposób uatrakcyjnić tę formalną uroczystość. Taka opcja wiąże się jednak z większym kosztem i nie zawsze otrzymana zostanie zgoda urzędnika na przeprowadzenie ceremonii w wybranym miejscu. Poza tym formuła ślubu jest i tak taka sama – nie ma więc możliwości ingerencji w treść scenariusza.

Śluby humanistyczne najczęściej organizowane są właśnie w plenerze. Pary, które marzą o ślubie nad brzegiem morza, w otoczeniu drzew czy nawet na górskim szczycie, nie muszą martwić się w tym wypadku zgodą urzędnika. Celebrantki i celebranci pomagają zrealizować nawet najbardziej szalone pomysły! Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Ślub humanistyczny w przeciwieństwie do cywilnego może mieć spersonalizowaną treść. Pary wybierają ulubione fragmenty prozy czy poezji, mistrz ceremonii opowiada ich historię poznania, przedstawiane są najważniejsze dla nich wartości. Często też w przebiegu ślubu uwzględniane są ślubne rytuały z różnych tradycji czy osobiste przysięgi.

Jakie możliwości daje ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny pozwala powiedzieć sobie “tak” niemalże w każdych warunkach – w dowolnym miejscu, o dowolnej porze, w sposób bardziej formalny lub zabawny, w plenerze i w pałacu, w otoczeniu rodziny i przyjaciół lub w tylko we dwoje. Możliwości jest wiele!

Ślub humanistyczny nie wyklucza – to możliwość celebrowania swojego uczucia przez pary jednopłciowe, międzynarodowe lub wielowyznaniowe. Najważniejsi są bohaterowie tego wyjątkowego dnia – to właśnie młoda para jest w centrum i to na niej skupia się ceremonia humanistyczna.

W przypadku par międzynarodowych lub obecności zagranicznych gości, śluby humanistyczne prowadzone są w dwóch językach, co pozwala wszystkim w pełni uczestniczyć w tym święcie miłości.

Jeśli więc szukacie ceremonii zaślubin, która pozwoli Wam być sobą i przysiąc sobie miłość w wyjątkowej oprawie, to koniecznie zainteresujcie się ślubem humanistycznym!