Skip to main content

Czy kobiety interesują się sportem?

Karolina Smolińska

Uwarunkowania związane z zainteresowaniem sportem kobiet są rzadko poruszanym zagadnieniem. Statystycznie kobiety będące w związkach częściej mają do czynienia ze śledzeniem zmagań sportowych, jednak nie jest to żadna norma, bo niektórzy mężczyźni nie czują potrzeby kierowania swojej uwagi właśnie w tym kierunku.

Biorąc pod uwagę, że sport jest stworzony przez mężczyzn i głównie dla mężczyzn, udział kobiet w jego śledzeniu jest często formą relacji płci. Sport jako budowanie wspólnoty czy forma rywalizacji jest ważny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Panie często uważają, że jest to dowód zdrowia i sprawności. Natomiast mężczyźni uznają go za idealny pretekst do dyskusji czy sporów. Jednak zdarza się, że zainteresowania jednego z partnerów stają się pasją obojga.

W ostatnim czasie widoczne jest rosnące zainteresowanie kobiet braniem udziału w wydarzeniach sportowych na żywo, jak również śledzeniem imprez sportowych przy użyciu środków masowego przekazu. Jednak motywy, ograniczenia i model uczestnictwa kobiet, to często kwestia osobistych preferencji. W domach, gdzie pojawia się sport i zwyczajnie się o nim rozmawia, takie zainteresowania są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zaczyna się od wspólnego oglądania turnieju z rodzicami, później dzieci posiadające swoją rodzinę kontynuują tradycję.

Zbliżają się Mistrzostwa świata piłki nożnej w Katarze – będzie to czas kiedy mężczyźni będą rozmawiać i myśleć głównie o piłce nożnej. Ciekawostką jest, że mundial po raz pierwszy w historii nie zostanie rozegrany latem. Start turnieju został przesunięty z powodu wysokich temperatur, panujących latem na Półwyspie Arabskim. Otwarcie i pierwszy mecz mundialu zaplanowano na 21 listopada 2022 roku.

Można przypuszczać, że w okresie jesienno-zimowych wiele związków może mieć wyciszone relacje, z racji zainteresowania mężczyzn meczami. W takich sytuacjach mężczyźni często umawiają się na spotkania z innymi pasjonatami, by móc wspólnie rozmawiać o przebiegu wydarzeń sportowych, czy też świętować sukcesy wspólnymi okrzykami.

Czy można interesować się sportem na siłę? Niestety nie. Jednak czas, gdy odbywają się mecze może być odpowiednim momentem na odkrycie w sobie nowego zainteresowania. Może taka nowa forma spędzania czasu z partnerem będzie czymś przełomowym w związku? Jeśli jednak okaże się, że płeć piękna woli w tym czasie spotkać się z koleżankami bądź realizować swoją pasję – też świetnie!