Stanik składa się z kilkunastu elementów konstrukcyjnych, które przekładają się na komfort noszenia. Każdy z nich odgrywa ważną rolę. Warto zapoznać się z jego funkcjami, aby świadomie wybierać bieliznę skrojoną na miarę swoich potrzeb. Nasze piękno tkwi w różnorodności, co oznacza, że stanik powinien odpowiadać indywidualnej budowie anatomicznej każdej kobiety. Jak w praktyce przedstawia się budowa biustonosza?
Ramiączka
Ramiączka często postrzega się jako element konstrukcyjny, który odpowiada za podtrzymywanie ciężaru piersi. W rzeczywistości ten w 80% spoczywa na obwodzie. Zaledwie w 20% biust podtrzymują ramiączka. Mają one do odegrania inną ważną rolę. Dzięki nim nasze piersi są podniesione i lekko zaokrąglone. Jednocześnie ramiączka delikatnie zbierają biust do środka dekoltu.
Regulatory
Regulatory to drobne elementy, które pozwalają nam dostosować długość ramiączek do indywidualnej budowy anatomicznej. Metalowe charakteryzują się wyższą wytrzymałością mechaniczną niż plastikowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby regulatory nie zawierały niklu, który może uczulać.
Haczyki
Haczyki mają za zadanie połączyć ramiączka z obwodem stanika. Za trwalsze i bardziej wytrzymałe uchodzą metalowe. W ich przypadku także należy wystrzegać się popularnego alergenu, którym jest nikiel.
Miseczki
Dobrze dobrane miseczki otulają całą pierś, dlatego ta nie wystaje u góry ani u dołu. Ponadto ich materiał nie marszczy się i nie odstaje. Miseczki mogą być zrobione z haftu lub koronki. Niektóre modele mocniej zakrywają piersi – full cup, a inne tylko częściowo – plunge. Jedne kobiety preferują miękkie miseczki, inne zaś decydują się na usztywniane.
Fiszbiny
Fiszbiny to niewielkie druciki, które wszywa się pod miseczkami. Odpowiadają za podtrzymywanie ciężaru piersi i ich modelowanie. Godnym uwagi rozwiązaniem wydają się stalowe fiszbiny, które pomyślnie przeszły atest na brak niklu.
Tunel
Tunel to element konstrukcyjny, w którym umieszcza się fiszbiny. Aby druciki nie rodziły dyskomfortu i nie wbijały się w ciało, stosuje się kilka warstw ściśle przylegającego materiału. Wspomniane rozwiązanie przekłada się na wygodę podczas noszenia stanika.
Obwód
Obwód stanowi kluczową składową biustonosza, ponieważ to on podtrzymuje ciężar piersi, zapobiegając dolegliwościom bólowym ze strony kręgosłupa. Powinien być zatem starannie dobrany. Przednia część obwodu sprawia, że miseczki i fiszbiny dobrze podtrzymują piersi. Tylna zaś jest elastyczna i zapewnia swobodę ruchu.
Gumy
Gumy cechuje duża sprężystość i stosuje się je po to, aby wykończyć nimi obwód, czyniąc go bardziej elastycznym.
Haftki
Haftki wykorzystuje się jako zapięcie biustonosza. Dobrze gdy jest ich więcej i początkowo stanik idealnie leży na najluźniejszych. Gdy jego włókna się rozciągną, będziesz mogła skorygować obwód, wybierając ciaśniejsze haftki. Warto postawić na metalowe zapięcie wolne od niklu.
Mostek
Mostek łączy miseczki stanika. Niektóre kobiety wybierają wyższy, sięgając np. po balkonetkę. Inne zaś preferują niższy charakterystyczny dla biustonoszy plunge.
Najważniejsze, aby stanik był wygodny i komfortowy. Umożliwia to dobrze dobrany rozmiar. Aby go ustalić, zmierz obwód pod biustem i w najszerszej części piersi. Kalkulator rozmiaru biustonosza wskaże Ci idealny rozmiar po wprowadzeniu wyników pomiaru.
Apteka internetowa Apteka Kocmyrzowska z najlepszymi cenami w Polsce.