Skip to main content

Biżuteria. Jak o nią dbać? Jak przechowywać?

Redakcja Oh! So You

Pierścionki, obrączki, kolczyki łańcuszki – jednym słowem biżuteria. Większość z nas ją nosi. Z pewnością chciałabyś, aby jak najdłużej wyglądała jak nowa. Czy w związku z tym zastanawiasz się, jak dbać o swoją biżuterię? Czy ściągasz ją, kiedy wracasz do domu bądź kiedy wykonujesz prace domowe? Czy może nie ściągasz jej w ogóle?

Poprosiliśmy dwóch producentów biżuterii – firmę Orska (twórca oryginalnej biżuterii artystycznej z mosiądzu, srebra i kamieni naturalnych) oraz firmę helloMEG (twórca biżuterii ze srebra, srebra pozłacanego oraz kamieni szlachetnych) o odpowiedzi na kilka pytań.

Biżuteria – kiedy zakładamy, a kiedy ściągamy?

Zarówno w przypadku mosiądzu, jak i srebra zalecenia są takie same:

– mosiądz i srebro nie lubią kontaktu z chemikaliami, w szczególności z kosmetykami i perfumami. Pod ich wpływem ulegają zabrudzeniu, a nawet zniszczeniu. Dlatego tak ważnym jest, by zakładać biżuterię na samym końcu, już po wykonaniu makijażu i fryzury,

naturalnym wrogiem biżuterii jest także woda, dlatego ściągaj ozdoby przed wzięciem prysznica, kąpielą czy każdorazowym myciem rąk.

– zdejmuj biżuterię przed aktywnością fizyczną czy spaniem – pot negatywnie wpływa na biżuterię, powodując jej odbarwienie lub matowienie, dodatkowo podczas ćwiczeń lub spania jest ona narażona na uszkodzenia mechaniczne.

Czyszczenie biżuterii

Mosiądz

Mosiądz jest metalem, który z czasem nabiera barwy starego złota. Jest to całkowicie naturalny proces, który zachodzi pod wpływem kontaktu metalu z powietrzem. Ma na niego wpływ także pH skóry, co oznacza, że to bardzo osobisty proces, który u jednych zachodzi szybciej, a u drugich wolniej. Biżuteria może dojrzewać, tak jak i z biegiem czasu dojrzewamy my sami. Mosiądz pracuje, szlachetnieje. Proces ten jest nieprzewidywalny i zaskakujący. Dodatkowo jest też bardzo indywidualny. Dzięki temu czujemy, że biżuteria, którą nosimy, jest jeszcze bardziej nasza!

Jeśli jednak preferujesz jasnozłoty kolor, warto biżuterię raz na jakiś czas – w zależności od potrzeby – odnowić. Firma nie rekomenduje samodzielnego odświeżania biżuterii. By uniknąć uszkodzenia należy oddać ją do pracowni firmy ORSKA, gdzie pod czujnym okiem specjalistów znów nabierze blasku.

Srebro

W przypadku biżuterii srebrnej proces ciemnienia srebra to całkowicie naturalna sprawa. Srebro wchodzi w reakcje ze związkami siarki zawartymi w powietrzu – na jego powierzchni pojawia się wtedy nieestetyczny, ciemny nalot. Proces ten zachodzi niezależnie od tego czy biżuterię nosisz codziennie, czy sporadycznie.
Biżuterię możesz czyścić sama, najlepiej specjalną ściereczką lub płynem (polecamy serię produktów marki Connoisseurs). Kiedy jednak nie masz na to czasu lub ochoty, zawsze możesz oddać biżuterię do producenta lub jubilera na kompleksowe jej czyszczenie i polerowanie, jeśli chodzi o biżuterie srebrną złoconą – można wtedy też odnowić warstwę złota.
Uważaj na wszelkie domowe sposoby czyszczenia biżuterii – typu pasta do zębów, sok z cytryny, coca-cola. Wszystkie te substancje mogą usunąć nalot z biżuterii, ale mogą też spowodować uszkodzenie jej powierzchni.

Specjalnym rodzajem biżuterii jest biżuteria złocona. Bazą tutaj jest zazwyczaj srebro próby 925, nie jest to jednak czyste złoto, jedynie srebro pokryte jego warstwą, która z czasem może się zetrzeć. Dużą przewagą takiej biżuterii nad złotą jest jej cena. Przy zakupie biżuterii złoconej szczególną uwagę należy zwrócić na grubość warstwy złota, gdyż to właśnie, w głównej mierze będzie miało wpływ na jej jakość i na to, jak długo ta warstwa utrzyma się na biżuterii. Optymalna grubość to 2 mikrony. Warto przed zakupem zapytać o ten szczegół producenta.

 

Przechowywanie biżuterii

Przechowywanie biżuterii z mosiądzu i ze srebra jest identyczne:

– najlepiej przechowywać biżuterię w woreczku, który dostaniesz przy zakupie; z powodzeniem możesz również przechowywać ją w szkatułce czy woreczku strunowym (spowolni to proces ściemniania biżuterii srebrnej),

– w przypadku biżuterii z mosiądzu zwróć uwagę, aby nie dotykała ona innych precjozów czy przedmiotów,

unikaj przechowywania biżuterii w wilgotnym miejscu, czyli np. w łazience.

Jakie wnioski płyną z powyższego artykułu? Najprostszym z nich będzie taki, który mówi, „jeśli lubisz swoją biżuterię, dbaj o nią należycie”. Często kojarzy nam się ona z czymś miłym, niesie ze sobą cudowne wspomnienia – warto, żeby została z nami jak najdłużej, w jak najlepszym stanie.